اخبار خارجی

سرمایه گذار افسانه ای: دولت ها باعث نابودی ارز دیجیتال می شوند

بیلی بامبرو (Billy Bambrough) خبرنگار فوربز نوشته است بیش از ۱۰ سال از خلق بیت کوین گذشته است و این ارز دیجیتال مخالفان و دشمنان خود را به دست آورده است.

قیمت بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ به ۲۰,۰۰۰ افزایش یافت و باعث شد که ارزهای دیجیتال در کانون توجه جهانی قرار بگیرند. در نتیجه، دولت ها تصمیم گرفتند تا محدودیت هایی را در خصوص استفاده از ارزهای دیجیتال و شرکت هایی نظیر فیسبوک به منظور ایجاد ارز دیجیتال خود اعمال کنند.

جیم راجرز (Jim Rogers) سرمایه گذار افسانه ای هشدار داده است که بیت کوین و سایر “ارزهای مجازی” که خارج از تاثیرات دولت باشند، ماندگار نخواهند بود و گفت که قیمت بیت کوین به صفر خواهد رسید.

راجرز در این خصوص گفت:

اگر ارزهای دیجیتال به جای استفاده در حوزه های شرط بندی به عنوان پول واقعی به موفقیت دست یابند، دولت آنها را غیرقانونی اعلام کرده و از بین خواهد برد.

شهرت راجرز برای تاسیس شرکت Quantum Fund همراه با جرج سوروس (George Soros) می‌باشد و توانسته است خود را به عنوان یک شخصیت مهم تلویزیونی و رسانه ای معرفی کند.

بیت کوین که هم چنان عمدتا به عنوان ابزار احتکاری استفاده می‌شود، توانسته است در ماه های اخیر و با شیوع ویروس کرونا و اقدامات شدید دولت ها برای حمایت از اقتصاد خود، توجهات را به سمت خود جلب کند.

آمریکا تقریبا ۳ تریلیون دلار کمک های اقتصادی مرتبط با ویروس کرونا اختصاص داده است و فدرال رزرو نیز تریلیون ها دلار به اقتصاد آمریکا تزریق کرده است.

سرمایه گذاران مطرحی نظیر پاول تودور جونز (Paul Tudor Jones) دن تاپیرو (Dan Tapiero) و رائول پال (Raoul Pal) بیت کوین را به عنوان یک پوشش ریسک بالقوه در مقابل تورم بی سابقه ناشی از اقدامات محرک اقتصادی بانک مرکزی می‌دانند، هرچند بیت کوین هم چنان برای استفاده‌ به عنوان پول واقعی مسیر طولانی را در پیش دارد. تقریبا ۱۱ میلیون بیت کوین که ۶۰ درصد موجودی استخراج شده است، بیش از یک سال است که تحرکی نداشته اند. راجرز در این خصوص و گفته است.

هرچند دولت های سراسر جهان به تلاش های کشور چین در خصوص دیجیتالی کردن یوان و برنامه فیسبوک برای یک ارز دیحیتال الهام گرفته از بیت کوین جلب شده اند. راجرز در این خصوص گفت:

دولت به پول الکترونیکی علاقه دارد. زیرا با وجود پول الکترونیکی می‌توانند زمان، مکان، شخص و مقدار خرج شدن پول را رصد کنند. در نتیجه دولت ها از طریق پول الکترونیکی کنترل بیشتری بر مردم خواهند داشت.

وی افزود:

دولت ها می‌خواهند همه چیز را بدانند. پول الکترونیکی قابل کنترل به فعالیت خود ادامه خواهد داد و ارزهای مجازی و دیجیتال که فراتر از کنترل دولت باشند از بین خواهند رفت.

بسیاری از افراد در جامعه بیت کوین، ارزهای دیجیتال را به عنوان روشی برای مقاومت و مقابله در برابر کنترل بیش از حد دولت در نظر می‌گیرند و می‌ترسند که ارائه دلار دیجیتال می‌تواند قدرت بیشتری به دولت بدهد. اظهارنظرات راجرز می‌تواند این ترس را افزایش دهد. راجرز در این خصوص گفت دولت چیزی در اختیار دارد که طرفداران ارزهای دیجیتال ندارند و آن، اسلحه است.

قیمت بیت کوین که هم چنان در معرض نوسان شدیدی است توسط وال استریت مورد بررسی قرار می‌گیرد، زیرا نهادهای فعال در وال استریت نیز خدمات مختلف ارز دیحیتال عرضه کرده اند.

منبع
asiatimes

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا