اخبار بیت کوین

شرکت‌های استخراج چگونه برای کاهش درآمد پس از هاوینگ بیت کوین آماده می‌شوند؟

علیرغم گذر یک سال چالش‌برانگیز برای ماینرهای بیت کوین (BTC)، مدیران عامل شرکت‌های پیشرو استخراج (ماینینگ) با نزدیک شدن به هاوینگ بیت کوین خوش‌بین هستند. این در حالی است که سهام شرکت‌های ماینینگ کاهش یافته است. تحلیلگران برنستین در یک گزارش تحقیقاتی، به مانورهای استراتژیکی که مدیران این شرکت‌ها را امیدوار نگه می‌دارد، اشاره کرده‌اند.

به گزارش میهن بلاکچین، امسال، شرکت‌های استخراج بیت کوین مانند ماراتون دیجیتال (MARA)، ریوت پلتفرم (RIOT) و Hut 8 Corp (HUT) کاهش قابل توجهی در ارزش سهام خود داشته‌اند. سهام این شرکت‌ها از ابتدای سال تا به امروز حداقل ۴۷٪ کاهش یافته است. در مقابل، شرکت CleanSpark (CLSK) از ژانویه ۲۰۲۴ از رشد استثنایی ۳۳٪ در قیمت سهام خود برخوردار بوده است.

عملکرد قیمت سهام RIOT، MARA، CLSK و HUT
عملکرد قیمت سهام RIOT، MARA، CLSK و HUT؛ منبع: تریدینگ ویو

استراتژی شرکت‌های ماینینگ پس از هاوینگ بیت کوین چیست؟

علی‌رغم این مغایرت‌ها، آماده‌سازی شرکت‌ها و استفاده از یک سری استراتژی‌های مشترک، باعث پایداری و دوام آن‌ها خواهد شد.

در صنعتی که با چرخه مشخص شده است، هاوینگ بیت کوین رویداد مهمی است که پاداش ماینرها را به نصف کاهش می‌دهد. این رویداد اساسا بر جریان درآمد ماینرهای بیت کوین تأثیر می‌گذارد. با این حال، طبق یافته‌های برنستین (Bernstein)، شرکت‌های پیشرو در ماینینگ موقعیت مالی خود را تقویت کرده‌اند تا به طور موثر از این چالش عبور کنند.

تحلیلگران برنستین معتقدند:

مدیران عامل این شرکت‌ها به درآمدهای دلاری ماینرها در بالاترین سقف‌های تاریخی اشاره می‌کنند که به مثابه یک ضربه‌گیر محکم برای ماینرها قبل از هاوینگ عمل می‌کند و همچنین به بدهی نسبتا کم در ترازنامه شرکت‌های خود اشاره می‌کنند.

علاوه بر این، پیشرفت‌های صورت گرفته در معماری شبکه بیت‌کوین، از جمله ارتقای اپلیکیشن و شبکه‌های لایه ۲، جریان‌های درآمد جدیدی را از طریق افزایش کارمزدهای شبکه ایجاد کرده‌اند. این درآمدها برای ماینرها بسیار مهم هستند و در شرایط سخت‌تر اقتصادی، جریان‌ مالی بیشتری را برای آن‌ها فراهم می‌کنند.

آیا تنها چهار شرکت استخراج بیت کوین باقی خواهند ماند؟

تمرکز قابل توجه شرکت‌های ماینینگ بر تجمیع و گسترش استراتژیک بوده است. مدیرعامل CleanSpark پیش‌بینی می‌کند که صنعت استخراج در نهایت حول چهار بازیگر اصلی یعنی RIOT، MARA ،CLSK و Cipher Mining (CIFR) خواهد چرخید.

علاوه بر این، فعالیت‌های اخیر شرکت CleanSpark بر این استراتژی تاکید دارد. این شرکت با به دست آوردن سه مرکز استخراج آماده به کار بیت کوین کلید در می سی سی پی به قیمت ۱۹.۸ میلیون دلار و یک سایت در حال ساخت در گرجستان، فعالیت‌های خود را گسترش داده است.

این خریدها قرار است ظرفیت هش CleanSpark را به میزان قابل توجهی افزایش دهند و نرخ هش فعلی آن را دو برابر کند؛ به نحوی که در نیمه اول سال ۲۰۲۴ به بیش از ۲۰ اگزاهش در ثانیه (EH/s) برسد.

همچنین، شرکت Riot نیز قصد دارد تا پایان سال ظرفیت خود را دو برابر کند. این افزایش ظرفیت در کاهش اثرات احتمالی درآمد حاصل از هاوینگ بیت کوین در آینده بسیار مهم است و این اطمینان را ایجاد می‌کند که عملیات استخراج مقرون به صرفه و رقابتی باقی بماند.

با این حال، چالش‌ها همچنان باقی هستند. به گفته تحلیلگران SeekingAlpha، به عنوان مثال، شرکت Riot Platforms با افزایش هزینه‌های تولید مواجه است که به طور قابل توجهی از ۴۴٬۴۰۰ دلار به ازای هر بیت کوین در سه ماهه چهارم ۲۰۲۱ به ۱۱۰٬۰۰۰ دلار در سه ماهه سوم ۲۰۲۳ افزایش یافته است.

بر اساس این تحلیل، فشار شدیدی بر سودآوری Riot وارد خواهد شد؛ مگر اینکه قیمت بیت کوین به طور غیرمنتظره افزایش یابد.

تحلیلگر Seeking Alpha در این باره اظهار داشته است:

ما فقط انتظار داریم که بیت کوین در بازار صعودی آینده به ۹۰٬۰۰۰ دلار برسد (که میانگین آن در بازار صعودی ۶۶٬۰۰۰ دلار خواهد بود). ما انتظار هیچ درآمد قابل توزیعی را برای سهام‌داران [Riot] نداریم، مگر اینکه بیت‌کوین به بیش از ۱۸۰٬۰۰۰ دلار افزایش یابد.

علاوه بر این، اکوسیستم استخراج بیت کوین در مقیاس گسترده‌تر نیز دستخوش تغییرات قابل توجهی است. مجموع هش ریت شبکه بیت کوین به حدود ۶۰۰ اگزاهش در ثانیه (EH/s) رسیده که از ۱۱۶ EH/s از زمان هاوینگ گذشته افزایش زیادی داشته است.

هش ریت شبکه بیت کوین؛ منبع: YChart

این افزایش نشان‌دهنده افزایش رقابت و همچنین افزایش تقاضای عملیاتی است و ماینرها را به سرمایه‌گذاری بیشتر در تجهیزات پیشرفته سوق می‌دهد.

منبع
بی‌این کریپتو

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا