مبتدی سرمایه گذاری

سرمایه گذاری خرد چیست و چگونه می‌توان آن را شروع کرد؟

سرمایه گذاری خرد (microinvesting) روشی از سرمایه گذاری است که با مقادیر کم پول و به صورت متداول انجام می‌شود. این روش دارای محبوبیت روزافزون است و مخصوصا در میان جوانان بسیار رایج شده است. امروزه جوانان برای تامین آینده خود حتی زمانی که در مدرسه هستند، micro invest را شروع می‌کنند. قبل از ظهور وبسایت‌ها و برنامه‌های سرمایه گذاری، این فضا کاملا در اختیار کارگزاری‌ها بود و این کارگزاری‌ها هزینه‌ها و کارمزد‌های سنگینی را برای سرمایه گذاری می‌گرفتند. امروزه ارز‌های دیجیتال فرآیند سرمایه گذاری خرد را تسهیل کرده‌اند و افراد با مبلغی کم می‌توانند وارد این فضا شوند.

اینک وبسایت‌ها و برنامه‌های سرمایه گذاری مختلف، بسیاری از واسطه‌ها را از میان برداشته‌اند و دیگر نیاز به پرداخت کارمزد و هزینه بالا نیست. برنامه‌های سرمایه گذاری از طریق شما پول کسب می‌کنند. آنها سرور‌ها  را مدیریت می‌کنند، محصول را مهندسی می‌کنند، دارای خدمات مشاوره هستند و غیره. در عوض این خدماتی که این برنامه‌ها برای شما فراهم می‌کنند، شما نیز کارمزد کوچکی پرداخت می‌کنید که لطمه‌ای به شما وارد نخواهد کرد.

سرمایه گذاری خرد را با کمترین پول ممکن شروع کنید

سرمایه گذاری خرد

با استفاده از micro invest می‌توانید از همه ریز دلار‌های خود استفاده کنید. فرضا شما می‌توانید پول خرد خود را سرمایه گذاری کنید و این پول خرد‌هایی را که به عنوان بقیه خرید‌های خود می‌گیرید به عنوان سرمایه گذاری مورد استفاده قرار دهید، یا می‌توانید برای خود محرک‌های سرمایه‌گذاری تعیین کنید، فرضا هر زمانی که از ۱۰۰ دلار بیشتر خرج کردید، باید خود را ملزم به سرمایه‌گذاری کنید. محرک‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند بر اساس چیز‌هایی مانند برنامه و یا تراکنش باشند و یا می‌توانید شرایط و قوانینی را تعیین کنید که با توجه به آنها اقدام به سرمایه‌گذاری کنید.

برنامه‌های سرمایه گذاری مزایای زیادی دارند. این برنامه‌ها micro invest را برای شما آسان می‌کنند. با استفاده از این برنامه‌ها می‌توان سرمایه گذاری خرد را خودکار و قابل تنظیم کرد. با استفاده از این برنامه‌ها می‌توان قوانین و محرک‌هایی را برای خود تعیین کرد. البته فراموش نکنید که این برنامه‌ها به صورت سالیانه یا ماهانه هزینه‌هایی از شما می‌گیرند و باید سرمایه‌گذاری صورت گرفته توسط آنها بتواند این هزینه‌ها و کارمزد‌ها را پوشش دهد.

طرح‌های سیستماتیک

این نوع طرح‌ها و برنامه‌ها باعث می‌شوند که سرمایه‌گذاری شما قانونمند شود و برای سرمایه گذاری خرد هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این طرح‌ها برای شما قوانینی تعیین می‌شود، فرضا به شما پیشنهاد می‌شود که هر ۱۵ روز باید مبلغ ۵۰ دلار سرمایه‌گذاری کنید. در این میان، طرح‌های انتقال و برداشت سیستماتیک (systematic) هم وجود دارند که باعث می‌شوند که افراد بتوانند از انتقال و برداشت پول خود استفاده کرده و نوعی micro invest در اینجا صورت بگیرد.

برنامه‌ها و وبسایت‌ها

برنامه‌های زیادی برای سرمایه گذاری خرد موجود هستند که من در اینجا تعدادی از آنها را نام می‌برم و هدف تنها معرفی آنها برای تحقیق و بررسی است. من در اینجا هیچ کدام از این برنامه‌ها را توصیه نمی‌کنم و مسئولیت تحقیق و بررسی را به خودتان واگذار می‌کنم. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به Spaceship، Axos، Robinhood، Rize و غیره اشاره کرد.

همان طور که گفته شد، نباید این مقاله را به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید. قبل از هرگونه اقدامی در این زمینه باید تحقیقات خود را انجام داده و با مشاورین سرمایه‌گذاری مشورت کنید.

نظر شما چیست؟ چه تجربه‌هایی در micro invest دارید؟ تجارب خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
medium

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا