اخبار خارجی

صندوق بین المللی پول: نظارت بر رمز ارزها باید منسجم و جهانی باشد

صندوق بین المللی پول در مقاله اخیر خود تاکید کرده است که با توجه به اینکه ارزهای دیجیتال برای اهداف مختلف قابل استفاده هستند، این نهاد خواستار یک واکنش جهانی هماهنگ، منسجم و جامع به الزامات نظارتی رمزارزها است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتوپوتیتو، در مقاله‌ای منتشر شده توسط دو مدیر صندوق بین‌المللی پول در نسخه سپتامبر (شهریور) مجله مالی و توسعه صندوق بین‌المللی پول، آمده است ارزهای دیجیتال نهادهای فرامرزی و فرابخشی هستند که برای سرمایه‌گذاری‌های سفته‌بازی، محافظت در برابر ارزهای ضعیف و به‌عنوان وسیله‌ای برای پرداخت استفاده می‌شوند. این سازمان در دسامبر ۲۰۲۱ نظرات مشابهی را ابراز کرده بود.

در این گزارش آمده است با افزایش شکست‌ پروژه‌ها، به‌ویژه در بازار نزولی اخیر، انگیزه فشار برای مقررات در همه جا احساس شده است. این سازمان مالی بین‌المللی پیش‌تر اعلام کرد سقوط کریپتو ممکن است تاثیر محدودی بر اقتصاد جهانی داشته باشد.

در بخشی از این گزارش آمده است:

جدا از چارچوب‌های قانونی و نظارتی برای رمزارزها و فعالان این حوزه، دولت‌ها باید به فناوری زیربنایی و نحوه انطباق آن‌ها با سایر اهداف سیاست عمومی نگاه کنند. به عنوان مثال، برخی از انواع فعالیت‌های استخراح ارز دیجیتال بسیار انرژی بر هستند.

رویکردهای متفاوت دولت‌ها

در ادامه این نهاد افزوده است که برخی از کشورها قوانین را اصلاح کرده‌اند یا قوانین جدیدی را معرفی کرده‌اند، اما در کل، به نظر می‌رسد دولت‌ها رویکردهای متفاوتی را برای سیاست‌ها و مقررات کریپتو در پیش گرفته‌اند.

این منجر به چنددستگی واکنش‌های جهانی می‌شود که نه زمینه بازی برابر را تضمین می‌کند و نه افت بازار را متوقف می‌کند؛ زیرا فعالان حوزه می‌توانند پایگاه خود را به مکان‌هایی منتقل کنند که قوانین دوستانه‌تری برای کریپتو دارد. سپس به فعالیت خود ادامه دهند و برای هر کسی که اینترنت دارد در دسترس باقی بمانند. به همین دلیل است که صندوق بین‌المللی پول خواستار واکنش جهانی است.

پاسخ جهانی هماهنگ و منسجم

یک رویکرد هماهنگ برای پر کردن شکاف‌های نظارتی لازم است زیرا ارزهای دیجیتال کاملا فرامرزی هستند. آن‌ها همچنین محصولات فرابخشی هستند که توجه چندین تنظیم کننده داخلی مانند بانکداری، اوراق بهادار، وام‌دهی، ذخیره‌سازی را به خود جلب می‌کنند. بنابراین، یک رویکرد ثابت مورد نیاز است.

اعمال قوانین موجود یا ایجاد قوانین جدید برای بخش دارایی دیجیتال چالش برانگیز است زیرا کل فضا به سرعت در حال تحول است. از طرفی اطلاعات پراکنده هستند و این باعث می‌شود نظارت بر بازارهای کریپتو و بازیگران بازار به دلایل متعدد دشوار باشد.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا