تحلیل اقتصادی

خزانه‌داری آمریکا در آستانه انتشار ۱ تریلیون دلار اوراق قرضه؛ آیا بحران نقدینگی تشدید می‌شود؟

به دنبال تصویب افزایش سقف بدهی دولت آمریکا، خزانه‌داری آمریکا برای پر کردن حساب‌های خود اوراق قرضه جدیدی را به بازار عرضه خواهد کرد. کارشناسان تخمین می‌زنند در آینده‌ای نزدیک، شاهد عرضه ۱ تریلیون دلار از این اوراق به بازار باشیم. برخی تحلیل‌گران نگرانند که چنین اتفاقی، میزان نقدینگی در دسترس برای بازارهای مالی را کاهش دهد. اما آیا واقعا جای نگرانی‌ وجود دارد؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش مارکت واچ، خزانه‌داری ایالات متحده آماده است تا با روانه کردن سیلی از اوراق قرضه به بازار، حساب عمومی خزانه‌داری (TGA) را برای پرداخت تعهدات دولت آمریکا پر کند. اثر معمولی چنین اقدامی جذب نقدینگی از بازار و تشدید بحران نقدینگی است؛ چرا که خزانه‌داری ملزم است این اوراق را در بازار اوراق قرضه به مزایده بگذارد. نقدینگی خالص موجود برای تزریق به بازار‌های دارایی‌های پرریسک مانند سهام و کریپتو با اندازه TGA رابطه عکس دارد و به طور معمول، نقدینگی خالص با تلاش خزانه‌داری برای شارژ کردن TGA کاهش می‌یابد.

لین آلدن (Lyn Alden) تحلیل‌گر سرشناس اقتصاد کلان، در حضور اخیر خود در کانال یوتیوب استنزبری ریسرچ (Stansberry Research) بر این موضوع تاکید کرد و ابراز نگرانی کرد که با تلاش خرانه‌داری برای شارژ کردن TGA روند افزایشی نقدینگی خالص که در ۶ ماه اخیر بر بازارها حاکم بوده است و باعث صعودی شدن بازار سهام و کریپتو شده است، خاتمه بیابد.

با این حال برخی دیگر از استراتژیست‌ها معتقدند چنین اتفاقی لزوما تاثیر زیادی بر بازارهای مالی مثل بازار سهام نخواهد گذاشت و آن را از مسیر صعودی خود خارج نخواهد کرد. برای مثال تحلیل‌گران تیم CreditSights تاکید کردند که در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ هم موج جدیدی از اوراق خزانه‌داری به بازار عرضه شد اما شاخص S&P 500 نزدیک به ۵٪ افزایش یافت. به این ترتیب تحلیلگران CreditSights با طرح این مثال‌ها ابراز امیدواری کردند که عرضه دوباره اوراق خزانه‌داری روند صعودی بازار سهام در سال ۲۰۲۳ را مختل نکند.

تغییرات بازارهای مالی در دوره‌های افزایش عرضه اوراق خزانه‌داری
تغییرات بازارهای مالی در دوره‌های افزایش عرضه اوراق خزانه‌داری؛ منبع: Creditsights

وینی سیزار (Winnie Cisar) و تیم تحلیلی خود در گزارشی در این رابطه نوشت:

نکته کلیدی اینجاست که عرضه حجم زیادی از اوراق بدهی کوتاه‌مدت خزانه‌داری (T-bills) لزوما دلیلی بر واکنش منفی سرمایه‌گذاران و خروج از بازارها نیست.

این تیم تحلیلی ضمن بیان اینکه افزایش عرضه اوراق خزانه‌داری به اندازه‌ای نیست که بازار را متحول کند، نوشت:

از نظر ما، نگرانی‌ها در رابطه با عرضه گسترده اوراق خزانه‌داری و تاثیر آن بر بازار اغراق آمیز است.

در بازارهای مالی با عرضه اوراق بدهی، نقدینگی زیادی برای شرکت‌های بزرگ و مشاغل مختلف فراهم می‌شود و معمولا بازدهی این اوراق بیشتر از اوراق خزانه‌داری است. با این حال، افزایش سریع نرخ بهره توسط فدرال رزرو باعث شده تا بازدهی اوراق خزانه‌داری در مقایسه با قبل افزایش یابد و به سطوحی برسد که در طول بحران‌های بزرگ مشاهده می‌شود.

سرمایه‌گذاران نگران تاثیر افزایش شدید نرخ بهره بر اقتصاد و بازارها هستند. حالا همه نگاه‌ها به جلسه آتی کمیته بازار آزاد فدرال در تاریخ ۱۳ و ۱۴ ژوئن (۲۳ و ۲۴ خرداد) است تا ببینند فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را متوقف می‌کند یا نه. در صورت توقف افزایش نرخ بهره، زمان بیشتری برای اعمال تاثیر افزایش‌های پیشین فراهم می‌شود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا