اخبار داخلی

واردات ماینر ارز دیجیتال به مناطق آزاد باید ثبت سفارش شوند

طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران از این پس ارائه ثبت سفارش برای ورود ماینرها (دستگاه های تولید رمزارز) به مناطق آزاد تجاری-صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی الزامی است.

تاریخچه ارز دیجیتال در ایران ؛ ماینینگ در ایران چه مسیری طی کرده است؟

دفتر واردات گمرک ایران بخشنامه‌ای برای ورود ماینر، به مناطق آزاد تجاری یا مناطق ویژه‌ی اقتصادی کشور ابلاغ کرد. تا پیش از سال ۹۸، دستگاه ماینر بر اساس ردیف تعرفه‌ای ۸۴۷۱۹۰۹۰ طبقه‌بندی می‌شد و به همین خاطر، نیاز به ثبت سفارش نداشت اما با ایجاد ردیف تعرفه‌ی انحصاری ۸۴۷۱۹۰۲۰ برای این دستگاه‌ها در کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۹۹ با مأخذ حقوق ورودی ۵ درصد، دیگر عدم نیاز به ثبت سفارش برای مناطق آزاد مشمول آن‌ها نمی‌شود.

معاون فنی گمرک ایران ادامه داد: براین اساس ورود ماینرها به مناطق آزاد تجاری-صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی صرفاً با اخذ و ارائه مجوز ثبت سفارش و رعایت کامل مقررات باید انجام شود که در این خصوص دفتر واردات گمرک ایران بخشنامه لازم را در این خصوص صادر و به گمرکات کشور ابلاغ کرده است.

به گزارش ایسنا، در سال گذشته بعد از حواشی که در رابطه با استخراج بیت کوین و صدور مجوز برای آن وجود داشت، هیات وزیران طی مصوبه ای با استخراج فراورده های پردازشی رمزنگاری شده موافقت کرد و آن را به عنوان یک فعالیت صنعتی با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجاز دانست که بعد از آن بحث هایی در رابطه با واردات ماینرها مطرح و قرار بر این شد تا با طی فرآیند قانونی، واردات این کالاها مجاز باشد که برای سرزمین اصلی انجام ثبت سفارش و دریافت مجوز از سازمان های مربوطه الزامی بود اما ترانزیت این کالا به  مناطق آزاد و ویژه، نیازی به ثبت سفارش نداشت.

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا