تحلیل اقتصادی

نرخ بهره آمریکا باز هم ثابت ماند؛ واکنش بیت کوین چه بود؟ + پوشش سخنرانی جروم پاول

دقایقی پیش نتیجه نشست کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) اعلام شد و مطابق با پیش‌بینی‌ها نرخ بهره برای هفتمین بار پیاپی در محدوده ۵.۵۰-۵.۲۵٪ بدون تغییر باقی ماند. نکته قابل توجه این جلسه، پیش‌بینی مقامات فدرال رزرو از کاهش نرخ بهره در سال جاری به ۵.۱٪ است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، در این جلسه فدرال رزرو نمودار نقطه‌ای یا دات پلات (Dot Plot)‌ خود را هم منتشر کرد. این نمودار هر سه‌ماه یکبار منتشر می‌شود و چشم‌انداز اعضای کمیته بازار آزاد فدرال رزرو برای نرخ بهره را بیان می‌کند و با استفاده از آن، می‌توان مسیر احتمالی تغییرات این نرخ در آینده را حدس زد.

نمودار دات پلات فدرال رزرو
نمودار دات پلات فدرال رزرو

بر اساس نمودار دات پلات، اعضای کمیته بازار آزاد فدرال رزرو پیش‌بینی می‌کنند نرخ بهره تا پایان سال جاری یک بار و ۰.۲۵٪ کاهش یابد و به ۵.۱٪ برسد.

فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را در ماه مارس سال ۲۰۲۲ (اسفند ۱۴۰۰) آغاز کرد و به دنبال آن چندین بار این نرخ را افزایش داد. با این حال، این نرخ از جولای سال گذشته ثابت باقی مانده و در اوج ۲۳ سال اخیر اقتصاد آمریکا قرار گرفته است.

نرخ بهره آمریکا در ماه ژوئن در حالی ثابت باقی ماند که امروز عصر نرخ تورم ماه می در قالب شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) کمتر از پیش‌بینی‌ها و برابر با ۳.۳٪ اعلام شد. قیمت بیت کوین در واکنش به این اتفاق نزدیک به ۳۰۰۰ دلار افزایش یافت و بار دیگر به کانال ۶۹٬۰۰۰ دلاری بازگشت.

علیرغم کاهش قابل توجه تورم آمریکا، این نرخ همچنان از هدف ۲٪ فدرال رزرو فاصله دارد. فدرال رزرو نیز بارها گفته که تا زمانی که نسبت به کاهش پایدار تورم به هدف ۲٪ اطمینان حاصل نکرده، نرخ بهره را کاهش نمی‌دهد.

فدرال رزرو در بیانیه‌ای پس از نشست امشب خاطرنشان کرد:

در ماه‌های اخیر، پیشرفت اندکی به سمت هدف تورم ۲٪ فدرال رزرو صورت گرفته است.

بر اساس داده‌های فد واچ گروه CME، سرمایه‌گذاران معتقدند نرخ بهره به احتمال ۸۵.۵٪ در ماه جولای ثابت باقی خواهد ماند. با این حال، ۶۱.۳٪ احتمال می‌رود طلسم ثابت ماندن نرخ بهره بالاخره در ماه سپتامبر شکسته شود و این نرخ ۰.۲۵٪ کاهش یابد.

پیش‌بینی از تغییرات نرخ بهره در ماه سپتامبر - منبع: CME Group
پیش‌بینی از تغییرات نرخ بهره در ماه سپتامبر – منبع: CME Group

تا دقایقی دیگر، کنفرانس مطبوعاتی جروم پاول رییس فدرال رزرو آغاز خواهد شد و به سوالات خبرنگاران در رابطه با سیاست‌های بانک مرکزی در ماه‌های پیش رو پاسخ خواهد داد. مهم‌ترین نکات سخنرانی جروم پاول که ساعت ۱۰ شب به وقت تهران آغاز می‌شود در همین مطلب به صورت زنده به‌روزرسانی می‌شود.

واکنش بیت کوین چه بود؟

در واکنش به این خبر، قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱۵ دقیقه سقوط کرد و به ۶۹٬۱۷۴ دلار رسید.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱۵ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱۵ ساعته – منبع: TradingView

در کنفرانس مطبوعاتی جروم پاول چه گذشت؟

جروم پاول، رییس فدرال رزرو آمریکا پس از نشست کمیته بازار آزاد فدرال در کنفرانس مطبوعاتی شرکت و در رابطه با وضعیت اقتصادی آمریکا صحبت کرد. در ادامه، گزیده صحبت‌های پاول آورده شده است.

پاول در ابتدای کنفرانس خبری خود با اشاره به پیشرفت وضعیت اقتصاد آمریکا به سمت هردو هدف بانک مرکزی، یعنی کاهش تورم به ۲٪ و رساندن اشتغال به حداکثر میزان آن گفت:

اقتصاد ما در چند سال گذشته پیشرفت قابل توجهی در جهت هر دو هدف داشته است. بازار کار با افزایش مستمر شغل و نرخ بیکاری پایین تعادل بهتری پیدا کرده است. تورم نیز به طور قابل توجهی از ۷٪ به ۲.۷٪ کاهش یافته است. اما همچنان خیلی بالاست.

پاول با اشاره به اینکه فدرال رزرو به حفظ سیاست‌های محدودکننده خود ادامه خواهد داد گفت:

ما به شدت به این متعهدیم که تورم را در حمایت از اقتصادی قوی که به نفع همه باشد، به هدف ۲٪ برگردانیم.

به گفته پاول، جدیدترین نرخ تورم نشان می‌دهد کمی فشار قیمت‌ها کاهش یافته است:

داده‌های تورمی در اوایل سال جاری بالاتر از حد انتظار بود، اگرچه آمار ماه اخیر تا حدودی کاهش یافته. به نظر می‌رسد انتظارات تورمی بلندمدت ما به خوبی تثبیت شده‌اند.

علیرغم کاهش نرخ تورم در ماه می، پاول همچنان خاطرنشان کرد فدرال رزرو به اطمینان بیشتری برای کاهش مداوم این نرخ به سمت هدف ۲٪ نیاز دارد:

ما باید آمار خوب بیشتری را شاهد باشیم به اینکه تورم به سمت هدف ۲٪ در حال کاهش است اطمینان پیدا کنیم.

رییس فدرال رزرو آمریکا خاطرنشان کرد بانک مرکزی این کشور هنوز اعتماد کامل را برای شروع کاهش نرخ بهره پیدا نکرده است:

ما گزارش شاخص قیمت مصرف‌کنده امروز را به عنوان پیشرفت و اعتمادسازی می‌بینیم. اما هنوز به آن سطح از اطمینان برای کاهش نرخ بهره نرسیده‌ایم.

در این کنفرانس پاول خاطرنشان کرد هیچ یک از اعضای فدرال رزرو موافق با افزایش نرخ بهره نیستند. وی همچنین خاطرنشان کرد سیاست‌های محدودکننده فدرال رزرو، تاثیری را که انتظار می‌رفت بر نرخ تورم گذاشته است. با این حال، مقامات هنوز منتظر پیشرفت کافی هستند:

این سوال که آیا سیاست محدودکننده به اندازه کافی پابرجا بوده یا نه را در طول زمان می‌فهمیم. اما فکر می‌کنم به دلایلی که در کنفرانس مطبوعاتی قبلی و جاهای دیگر در مورد آنها صحبت کردم، فکر می‌کنم کاملا واضح است که سیاست محدودکننده اثراتی داشته و به آنها امیدواریم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا