اخبار داخلی

گزارش اختصاصی میهن بلاکچین؛ راهکار صرافی‌ها برای سقف ۱۰۰ میلیون تومانی واریز و برداشت چیست؟

هفته گذشته بانک مرکزی ایران دستورالعملی برای شرکت‌های پرداخت یار صادر کرد که بر اساس آن، حجم تراکنش‌های بانکی و به تبع آن، واریز و برداشت پول به صرافی‌های رمزارز به سقف ۱۰۰ میلیون تومان در روز محدود شده است.

این اقدام بسیاری از بازارها از جمله بازار رمزارزها در داخل ایران را تحت تاثیر قرار می‌دهد. کاربرانی که برای ورود به بازار نیازمند واریز مبالغ بیش از ۱۰۰ میلیون تومان هستند، یا سرمایه‌گذارانی که قصد دارند دارایی رمزارز خود را به پول رایج کشور تبدیل کنند، می‌بایست از راهکارهای دیگری استفاده نمایند.

در این خصوص میهن بلاکچین با مدیران صرافی‌ها ارتباط برقرار کرده و نظر آنها را در مورد بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی بر محدود کردن سقف واریز و برداشت به ۱۰۰ میلیون تومان جویا شده است. این محدودیت چه تاثیری بر معاملات رمزارزها در صرافی‌ها دارد؟ آیا معاملات بزرگ به سمت OTC شدن سوق داده می‌شوند؟ چه راهکارهایی برای تسهیل واریز و برداشت مبالغ ریالی برای کاربران می‌توان در نظر گرفت؟

آیا مجموعه صرافی‌های ایرانی در مورد تاثیر مخرب این سیاست بر این صنف و صنعت، با سیاست‌گذاران در تماس هستند؟ یا اعتراضی در این زمینه وجود داشته است؟ میهن بلاکچین در خصوص محدودیت جدید بانک مرکزی، نظرات و توضیحات مدیران صرافی‌ها جویا شده است. در ادامه نظرات ارسال شده از سمت مدیران صرافی‌ها در خصوص بخشنامه اخیر بانک مرکزی را مطالعه خواهید کرد.

صرافی ارزپایا:

از هرگونه همکاری برای پیگیری مشکلات این صنعت استقبال می‌کنیم.

حمید فتحی بنیانگذار صرافی ارزپایا در خصوص سوالات مطرح شده به میهن بلاکچین پاسخ دادند. به گفته ایشان تاثیر این بخشنامه نه تنها در حوزه رمز ارز، بلکه باعث کاهش گردش پول در همه حوزه‌ها می‌شود. در صرافی‌های رمزارز نیز قطعا باعث کاهش معاملات خواهد شد. وی عنوان داشت:

انجام معاملات بزرگ سخت‌تر خواهد شد هر چند معاملات بزرگ بیشتر به سمت OTC سوق داده می‌شود، اما این مشکلات در تسویه‌های OTC هم تاثیر گذار هستند و در مجموع روند تسویه را سخت‌تر و کندتر می‌کند.

آقای فتحی عنوان داشت در حال حاضر راهکار مشخصی برای حل این مشکل وجود ندارد اما امیدواریم در آینده نزدیک به کمک پرداخت‌یارها بتوانیم راه حل شفافی برای این مورد ایجاد کنیم. متاسفانه تنها گزینه‌ها در حال حاضر استفاده از چند شماره شبا یا درخواست تسویه در روزهای مختلف است.

آقای فتحی بنیان‌گذار ارزپایا درخصوص پیگیری این موضوع با مسئولان ذی‌ربط خاطر نشان کرد:

در این رابطه پیگیر هستیم، اما متاسفانه تا به‌حال پاسخی دریافت نکرده‌ایم. صرافی ارزپایا از هرگونه همکاری، مشارکت و اتاق فکری برای پیگیری و حل مشکلات صنعت کریپتوکارنسی در کشور استقبال می‌کند.

صرافی کوین کده:

خدماتی در نظر گرفتیم که بتوانیم برای مبالغ بالای ۳۰۰ میلیون راهکاری نو ارائه دهیم.

مقایسه صرافی های رمزارز ایرانی بهترین صرافی داخلی iranian exchanges

آقای داوود خیری مدیر عامل صرافی کوین کده در ارتباط تلگرامی با میهن بلاکچین عنوان کردند از تاریخ اعلام بخشنامه تا امروز تنها تاثیر آن، در هنگام تبدیل ارزهای دیجیتال به تومان و واریز کردن مبلغ به حساب بانکی کاربران در درون کشور است.

وقتی با سوال کاربرانی مواجه می‌شویم که برای مبالغ بالای ۱۰۰ میلیون تومان باید چه کاری انجام بدیم پیشنهاد ما در کوین کده ثبت چند شبا برای پروفایل کاربری کاربر است تا بتواند در یک روز تا مبلغ بیشتری تسویه ریالی دریافت کند. اما بازهم کاربران برای فروش بالای ۳۰۰ میلیون مشکل خواهند داشت. درحال حاضر با توجه به آماده نبودن زیرساخت هیچ کدام از صرافی‌های رمز ارز کشور برای این بخشنامه، کوین کده برای کاربرانی که قصد تبادل بیشتر از مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان را دارند خدمات VIP راه‌اندازی کرده تا حداقل تا زمانی که زیرساخت صرافی‌های دیگر آماده شود بتواند در جهت حل این مشکل قدمی برداشته باشد.

مدیر عامل صرافی کوین کده درخصوص معاملات OTC توضیح داد:

در صرافی OTC طرف معاملات با کاربران به طور کل صرافی مقابل است. در این حالت ما صف خرید یا فروشی نداریم با هر درخواست کاربر صرافی آماده خرید ارز از کاربر یا فروش ارز به کاربر است و همینطور در صرافی‌های OTC که زیر ساخت مناسبی داشته باشند می‌توان شرایط تسویه ریالی بهتری انتظار داشت.

غیر از راهکار استفاده از چند شماره شبا راه حل دیگه‌ای هم وجود دارد؟

درحال حاضر بهترین راه استفاده از چند شبا است اما در کوین کده خدماتی برای کاربران VIP در نظر گرفتیم که بتوانیم برای مبالغ بالای ۳۰۰ میلیون راهکاری نو ارائه دهیم. این سیستم در حال حاضر با استفاده از چند کی اکانت منیجر راه‌اندازی شده است که به صورت ارتباط تلفنی و واتساپ قابل انجام است و در تلاشیم تا بعد از گزارش کی اکانت منیجرها این سیستم را به وب‌سایت و اپلیکیشن کوین کده اضافه کنیم.

آیا مجموعه صرافی‌های ایرانی در مورد تاثیر مخرب این سیاست بر این صنف و صنعت با سیاست‌گذاران در تماس هستند؟ یا اعتراضی در این زمینه داشتید؟

بیشتر ارتباطات صورت گرفته و حتی اعلامیه این بخشنامه به صرافی‌ها از طریق پرداخت‌یارها صورت گرفته و این یعنی بیشتر صرافی‌های رمز ارز با سیاست‌گذاران ارتباطی ندارند و تمام گفته‌های ما و مکالمه‌های صورت گرفته با پرداخت‌یارهای این حوزه بوده است.

صرافی کوین نیک:

تصمیم‌گیری‌های ناگهانی خطراتی را به همراه دارد.

کاربران ایرانی به صورت مستقیم از صرافی‌های داخلی با صرافی خارجی واریز و برداشت نداشته باشند

آقای وحید والی هم‌بنیانگذار و مدیرعامل هلدینگ نیک اندیش، رییس کارگروه تبادل کمیسیون بلاکچین و رمزارز نصر کشور در پاسخ به سوالات میهن بلاکچین در خصوص سقف برداشت ۱۰۰ میلیون تومانی تعیین شده توسط بانک مرکزی نیز نظرات خود را عنوان کردند. شایان ذکر است هلدینگ نیک اندیش شامل برندهای نیک پرداخت، کوین نیک و کوین نیک مارکت است.

آقای والی عنوان کرد:

طی چند ماه یا حتی بهتر بگویم، چند سال گذشته، همواره محدودیت‌هایی از سمت نهادهای مختلف بر فعالان حوزه کریپتو کارنسی اعمال شده است. متاسفانه این تصمیم‌گیری‌های ناگهانی، اول از همه باعث بی‌اعتمادی مردم نسبت به پلتفرم‌های داخلی می‌شود و همچنین خطراتی مثل سوق دادن کاربران به صرافی‌های خارجی و بازارهای زیرزمینی را به همراه دارد.

وی خاطرنشان کرد آخرین محدودیت، اعمال سقف تراکنش ۱۰۰ میلیون تومانی برای تسویه حساب به حساب مشتریان است. الان شاید بتوان با چند شماره حساب متعلق به یک مشتری این مشکل را رفع و رجوع کرد، ولی واقعا ما از قدم بعدی بانک مرکزی بی‌اطلاعیم.

بنیان‌گذار هلدینگ نیک اندیش تصریح کرد:

بنده به عنوان یک عضو فعال در این حوزه که سالیان سال در این حوزه کسب و کار داشته‌ام عرض می‌کنم، اگر بدون تعامل با صرافی‌های رمزارز اقداماتی این چنینی صورت بگیرد و شرایط هر روز سخت‌تر شود، علاوه بر اینکه امکان توسعه کسب‌وکارها گرفته می‌شود و مردم را نسبت به زیرساخت‌های موجود در کشور بی‌اعتماد می‌کنیم، قطعا میزان کلاهبرداری‌ها بیشتر می‌شود. فرصت برای سودجویان و افرادی که هویت خودشان و کسب‌وکارشان مشخص نیست، بیشتر خواهد شد. لذا درخواست همیشگی ما سعه صدر و همراهی و همدلی با همه ذینفعان این حوزه است. تا در نهایت بتوان رضایت مردم را که همیشه ولی نعمت همه ما هستند، جلب کرد.

آقای والی در ادامه صحبت‌های خود خاطرنشان کرد:

ما تلاش کرده‌ایم در تعامل کامل با همه نهادهای ذیصلاح باشیم، ولی متاسفانه خروجی‌های جلسات بزرگان عموما منطبق بر نیاز بازار و مردم و کسب‌و‌کارها نیست. صد البته هیچ کسب‌وکاری که بصورت شفاف در این حوزه فعالیت می‌کند، از این فضای خاکستری راضی نیست و همه ما دوست داریم آرام آرام قوانین و مقرراتی برای این حوزه وضع شود، تا هم مردم تکلیف‌شان را بدانند و هم کسب وکارها بتواند با فراغ بال به توسعه کسب‌وکارشان بپردازند و خدمت‌رسانی کنند.

وی ادامه داد تکنولوژی بلاکچین مانند سایر تکنولوژی‌ها یک ماهیت غیرقابل مقابله دارد و در هر صورت همه‌گیری آن بیش از الان هم خواهد شد. الان وقت آن است که با دقت نظر و همدلی و همکاری بین همه ذینفعان ریل‌گذاری مناسبی برای این حوزه شود و اجازه سواستفاده فرصت‌طلبان از فضای خاکستری موجود گرفته شود.

صرافی ایرانیکارت:

استفاده از چند شماره شبا نیز ممکن است راهکار خوبی نباشد.

مشکلات صرافی‌های ایرانی رمزارز دغدغه‌های کاربران صرافی‌های داخلی

مدیران صرافی ایرانیکارت در خصوص محدودیت ۱۰۰ میلیون تومانی در واریز و برداشت عنوان کردند از آنجا که نقد شوندگی در هر بازار مالی، جزو ارکان اساسی مقبولیت آن بازار است و بازار ارزهای دیجیتال به سبب نقد شوندگی بالا، جزو محبوب‌ترین بازارهای مالی جهان است، ایجاد محدودیت در نقد شدن رمز ارزها می‌تواند سد محکمی در راه خرید و فروش رمز ارزها در کشور باشد و به تبع آن باعث کاهش معاملات سنگین در تمامی صرافی‌ ها از جمله صرافی ایرانیکارت خواهد شد.

در حال حاضر راهکار چند شماره شبا برای واریزهای بالای ۱۰۰ میلیون تومان روی میز قرار دارد ولی قانون‌گذار نیز خود از این نحوه واریز مطلع است و این نحوه واریز نیز احتمالا دیری نخواهد پایید زیرا که باعث افزایش حساب‌های اجاره‌ای و ارسال وجه به حساب سایر افراد خواهد شد.

در برهه کنونی صرافی‌های رمز ارز در ایران به سبب نداشتن مجوزهای قانونی، همواره در سکوت به کار خود ادامه داده‌اند و در مقابل  سیاست‌گذاری‌های ایجاد شده همواره موضع پذیرش به خود گرفته‌اند. سیاست محدودیت در نقد شوندگی رمزارزها درحال حاضر از منظر قانون‌گذار به رفع مشکلات پولشویی کمک خواهد کرد. ایجاد تعادل میان پویایی حوزه رمز ارز که خود رقیبی جدی برای دلار آمریکاست و باعث کاهش سلطه جهانی دلار خواهد شد و جلوگیری از پولشویی، نیاز اصلی بازار ارزهای دیجیتال است.

صرافی تبدیل

این محدودیت عملا مربوط به صرافی‌ها است.

آقای مسعود ملک محمدی مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال تبدیل، در پاسخ به سوالات خبرنگار میهن بلاکچین عنوان کردند هر محدودیت به تبع اثرات انقباضی بر کسب و کارها خواهد داشت؛ به خصوص که این محدودیت یک محدودیت یکپارچه نیست که از سمت بانک مرکزی بر روی تمامی سرویس‌ها اعمال شود، بلکه عملا مربوط به صرافی‌هاست که توسط پرداختیارها اعمال می‌شود و این باعث می‌شود کاربران برای رهایی از این محدودیت در فضایی معامله کنند که این محدودیت اعمال نمی‌شود یعنی معاملات OTC و جابجایی پول از طریق بانک، با معاملات صوری و مدارک جعلی صورت گیرد. همچنین تعدادی از صرافی‌ها به کاربران اجازه می‌دهند که تعداد حساب‌های زیادی که به نام خودشان نیست را به اکانت صرافی وصل کنند و برای برداشت مبالغ بالا، تعداد زیادی مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان به حساب‌های مختلفی برداشت بزنند که این اقدام نیز باعث به‌وجود آمدن فضای عدم شفافیت و پولشویی می‌شود.

مدیرعامل صرافی تبدیل با اشاره به توضیحات قبلی خود اضافه کرد:

برخی از صرافی‌ها به کاربر اجازه می‌دهند تا شماره حساب‌هایی که متعلق به خود فرد باز کننده حساب نمی‌باشد، به حساب کاربر وصل شود و از این طریق به نوعی بتواند مقادیر بیشتری برداشت بزند که عملا موضوع حساب اجاره‌ای مطرح می‌شود.

مهندس ملک محمدی در خصوص ارتباط با مسئولان مرتبط در خصوص بخشنامه اخیر عنوان کرد:

ما به صورت مستقیم با پرداختیارها صحبت کرده‌ایم و عملا پاسخی که دریافت کرده‌ایم این بوده که ما هر کاری در توانمان بود در مقابل بانک مرکزی (قبل از پیاده ساز ی این تصمیم) انجام دادیم اما در نتیجه تغییری نداشت. همچنین از آنجایی که بانک مرکزی صرافی‌های ارزدیجیتال را به رسمیت نمی‌شناسد عملا فضای هرگونه اعتراض مقابل اینگونه تصمیمات یک شبه بسته می‌شود.

صرافی افرا تتر

با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تماس هستیم.

مهندس رحمانی رییس هیئت مدیره صرافی افرا تتر در ارتباط تلگرامی با MihanBlockchain عنوان کرد این محدودیت جدید تاثیر محسوسی در تعداد تراکنش‌ها ندارد ولی قطعاً در تراکنش‌هایی با حجم بالا به مشکل خواهیم خورد و با سیاست دور زدن قانون از طریق فعالیت با حساب‌های غیر حساب‌های کاربر مواجه خواهیم شد.

وی خاطر نشان کرد در این صورت معاملات با حجم بالا متاسفانه خارج از بستر درگاه بانکی انجام شود. مهندس رحمانی با اشاره به تاثیر مخرب این بخشنامه و اعمال سیاست حذف صورت مسئله عنوان کرد:

مدیران صرافی ارز دیجیتال افراتتر در تماس با تعدادی نمایندگان مردم در خانه ملت و همچنین جلسه با مدیرانِ مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و دفتر معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری این موضوع را مطرح کرده و تاکید داشتند این بخشنامه ناقص بوده، نیاز به بررسی بیشتری دارد.

راهکار فعلی کاربران ایرانی برای برداشت تومانی از صرافی‌ها چیست؟

  • با صدور بخشنامه بانک مرکزی به پرداخت‌یارها مبنی بر قرار دادن سقف واریز و برداشت ۱۰۰ میلیون تومانی، صرافی‌های رمزارز ایرانی در اطلاعیه‌هایی عنوان کردند که برای رسیدگی به نیاز کاربران، امکان ثبت چند شماره شبا، یا ارائه درخواست برداشت با فاصله زمانی ۲۴ ساعته وجود دارد.
  • با این حال درخواست‌هایی که پردازش آنها به روز دیگر موکول می‌شود می‌تواند باعث تاخیر در واریز مبالغ درخواستی شود.

نظر شما کاربران محترم درخصوص اقدام بانک مرکزی چیست؟ آیا صرافی‌های رمز ارز ایرانی می‌توانند با این محدودیت جدید، پاسخگوی نیاز روزانه شما باشند؟ نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا