اخبار خارجی

طرح پیشنهادی EIP1559 جهت کاهش کارمزد شبکه اتریوم؛ نظر ویتالیک بوترین در این خصوص

کارمزد تراکنش در شبکه اتریوم به صورت Gas پرداخت می‌شود و واحد اندازه‌گیری آن Gwei است. در ماه‌های اخیر شاهد رشد بسیار بالای هزینه تراکنش‌ها در شبکه بلاکچین اتریوم بودیم. طبیعتا این افزایش در کارمزد تراکنش‌ها به ضرر شبکه Ethereum تمام خواهد شد. تیم توسعه اتریوم چه راهکاری را در نظر گرفته‌اند؟

تاریخچه قیمت Gas اتریوم

gas اتریوم

بر اساس داده‌های موجود در سایت etherscan در سال ۲۰۱۹ قیمت گس در شبکه اتریوم به طور میانگین بین ۱۰  تا ۲۰  Gwei متغیر بوده است. اما در سال ۲۰۲۰ با گسترش بازار دیفای و افزایش تعداد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم، قیمت Gas رشد بسیار زیادی داشته است. در سال ۲۰۲۰ و تا ماه مارس، همچنان هزینه تراکنش‌ها در شبکه مانند سال ۲۰۱۹ در محدوده ۱۰-۲۰ Gwei نوسان داشت. اما از اواخر ماه می میلادی، شاهد رشد روزافزون کارمزد تراکنش در شبکه بودیم. میانگین کارمزد تراکنش‌ها به ۴۰ تا ۵۰ Gwei افزایش یافت. در دو ماه اخیر وضعیت شبکه وخیم‌تر شد و قیمت Gas به ۱۰۰ Gewei افزایش یافت. روز گذشته میانگین قیمت Gas در شبکه ۱۲۰ GWei بود. این اتفاق بدون شک به ضرر شبکه اتریوم خواهد بود. هزینه انجام تراکنش‌ها در شبکه افزایش یافته و تداوم این شرایط، فرصت مناسبی را برای رقبای اتریوم بوجود آورده است، که در نهایت به زیان شبکه اتریوم خواهد بود. تیم توسعه اتریوم چه راهکاری را برای رفع این مشکل پیشنهاد داده‌اند؟

طرح پیشنهادی ۱۵۵۹ ؛ راهکار پیشنهادی کاهش کارمزد تراکنش اتریوم

این طرح پیشنهادی ۴ هدف کلی را دنبال می‌کند:

  • یکسان سازی کارمزد، برای تمامی تراکنش‌هاست (البته این اتفاق به صورت کامل محقق نخواهد شد).
  • در حال حاضر برخی از بلوک ها، نیمی از ظرفیت خود را استفاده کرده‌اند. این در حالی است که برخی از بلوک ها بسیار متراکم هستند. در این طرح پیشنهاد شده است تا حداقل اندازه بلوک افزایش یابد.
  • در شبکه‌هایی که امنیت آن تنها بر اساس کارمزد تراکنش‌ها تامین می‌شود(مانند بیت کوین پس از استخراج ۲۱ میلیون واحد) در آینده با مشکل رو به رو خواهند شد. این طرح راهکاری را پیشنهاد داده تا امنیت شبکه وابستگی کمتری به مقدار کارمزد شبکه داشته باشد.
  • زمانی که در یک شبکه، کارمزد تراکنش‌ها با هر توکنی قابل پرداخت باشد، وضعیت دارایی در گردش توکن اصلی شبکه به مشکل می‌خورد. با ملزم کردن نودهای شبکه به اینکه در ازای کارمزد تراکنش، مقدار مشخصی اتر سوزانده شود، فاکتورهای اقتصادی اتر مانند کنترل تورم مدریت پذیر خواهد شد.

نظر بوترین در مورد این طرح پیشنهادی

ویتالیک بوترین، موسس شبکه بلاک چین اتریوم در واکنش به این طرح پیشنهادی گفت:

بالا بودن کارمزد تراکنش‌ در شبکه یک اشتباه است. طرح پیشنهادی ۱۵۵۹ تا حد زیادی می‌تواند از طریق کاهش نیاز کاربران به تنظیم دستی هزینه‌ها، جلو افزایش قیمت Gas را خواهد گرفت.

این طرح در سال ۲۰۱۹ مطرح شده و در روزهای اخیر با توجه به افزایش کارمزد تراکنش‌ها نیاز به اجرایی شدن این طرح بیشتر از قبل احساس می‌شود. باید دید جامعه اتریوم در نهایت چه راهکاری برای کاهش تراکنش شبکه ارائه خواهند کرد.

منبع
financemagnates

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا