اخبار آلتکوین

آیا موج سوم رشد قیمت توکن‌های هوش‌مصنوعی در راه است؟ معرفی چند آلت کوین‌ مستعد رشد

توکن‌های هوش مصنوعی در حال حاضر فرصت خرید سودآوری را در بازار ارائه می‌کنند و انتظار می‌رود که بسیاری از آنها در طول دوره پیش‌روی صعودی، عملکرد بهتری داشته باشند و به عنوان پرچم‌داران بازار ظاهر شوند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

در این مطلب از میهن بلاکچین، برای کمک به سرمایه‌گذاران در انتخاب اهداف مناسب، توکن‌های هوش مصنوعی به سه گروه دسته‌بندی شده است:

  • ایمن: بازده مورد انتظار ۱۰ برابر تا ۲۰ برابر است.
  • ریسک متوسط: بازده مورد انتظار ۲۰ برابر تا ۵۰ برابر است.
  • استراتژی تهاجمی: بازده مورد انتظار ۵۰ برابر تا ۱۰۰ برابر است.

رشد قیمت توکن‌های هوش مصنوعی

در یک بازار نزولی، تشخیص اینکه کدام توکن‌های هوش مصنوعی شایسته توجه هستند، بسیار مهم است. از زمان شروع بازار گاوی، هوش مصنوعی در کنار میم کوین‌ها یکی از داغ‌ترین بحث‌ها و سودآورترین سرمایه‌گذاری‌ها بوده است.

راه‌اندازی OpenAI و اخراج سم آلتمن (Sam Altman) دو موج بزرگ در صنعت هوش مصنوعی را به راه انداخت که منجر به هجوم راه‌اندازی هوش مصنوعی و ارزهای دیجیتال شد. با این حال، این موضوع نیز باعث کلاهبرداری‌های زیادی شد.

در موج اول و دوم، چندین پروژه بازدهی تصاعدی را برای سرمایه‌گذاران اولیه فراهم کردند، اما منجر به زیان‌های سنگینی نیز برای کسانی شد که دیرتر وارد این بازار شدند. هر موج دارای کاتالیزورهای فرعی، روایت‌ها و مدل‌هایی بود که توسعه هوش مصنوعی را هدایت می‌کرد.

موج اول: از شک و تردید تا موفقیت

در ابتدا، توکن‌های هوش مصنوعی با شک و تردید نگریسته شده و به عنوان یک هایپ کوتاه مدت دیده می‌شدند. این شک و تردیدها تا زمانی که پروژه‌هایی مانند TAO، RNDR و AKT ظهور کردند، کاهش یافت. این پروژه‌ها ارزش واقعی و کاربرد هوش مصنوعی را نشان دادند که توانست باعث پیشرفت فضای کریپتوی هوش مصنوعی شود. پروژه‌های مرتبط با پردازنده گرافیکی و محاسباتی مانند RNDR و AKT و بلاکچین‌های لایه ۱ هوش مصنوعی مانند FET و ORAI در این دوره توجه قابل‌توجهی را به خود جلب کردند.

تعدادی از توکن‌های این پروژه‌ها در صرافی بایننس لیست شدند و به هیجان حول هوش مصنوعی دامن زدند. با پایان یافتن موج اول، بسیاری از پروژه‌ها بین ۸۵٪ تا ۹۰٪ با کاهش قیمت روبرو شدند که باعث شد تعدادی ادعا کنند هوش مصنوعی یک خیال پردازی کوتاه‌مدت بوده است. اکثر مردم توکن‌های هوش مصنوعی خود را فروختند، اما تعداد کمی از آنها اعتماد خود را به جایگاه آنها حفظ کردند.

موج دوم: توجه سراسری و سرمایه‌گذاری خرد

موج دوم با اخراج سم آلتمن آغاز شد و توجه افراد و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر را به خود جلب کرد. این دوره شاهد ظهور پروژه‌های جدید هوش مصنوعی از جمله توکن‌های مالیاتی (Reflection، اعمال مالیات در هر انتقال) بود که متاسفانه منجر به کلاهبرداری‌های زیادی شد.

پروژه‌هایی مانند PAAL، ENQAI، AGC و NMT بازده قابل‌توجهی را برای کسانی که تحقیقات کامل انجام دادند، فراهم کردند. قابل توجه است که این مرحله بیشتر توسط سرمایه‌گذاران خرد هدایت می‌شد تا شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر.

آمادگی برای موج سوم

اکنون که پروژه‌های هوش مصنوعی ۸۰٪ تا ۹۰٪ نسبت به سقف خود کاهش داشته‌اند، احتمالا موج دوم در حال پایان است. این دوره بهترین فرصت خرید قبل از شروع موج سوم هوش مصنوعی است. در ادامه، پروژه‌ها را بر اساس بودجه، تیم‌ها و نسبت ریسک به بازده در سه استراتژی دسته‌بندی می‌کنیم:

  • انتخاب ایمن
  • انتخاب با ریسک متوسط
  • انتخاب رادیکال

استراتژی‌های ایمن

طبق بررسی‌ها ۴ پروژه هوش مصنوعی در این دسته قرار گرفته‌اند که شامل زیرو وان لبز (DEAI)، فلوئنس پراجکت (FLT)، نت‌مایند ای‌آی (NMT) و اوپن‌تنسور (TAO) هستند. انتظار می‌رود توکن‌های این دسته در فصل هوش مصنوعی رشدی ۱۰ تا ۲۰ برابری تجربه کنند. در ادامه به بررسی جداگانه هر کدام پرداخته‌ایم.

زیرو وان لبز (Zero1 Labs)

اولین توکن برای این دسته، زیرو وان لبز (DEAI)، یک اکوسیستم هوش مصنوعی غیرمتمرکز است که ابزارهای مختلف و پشتیبانی برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند. توکن DEAI با تیمی که به طور عمومی مشخص شده است، مشارکت‌های مستمر و برنامه‌هایی برای حذف ۸۲٪ تا ۹۰٪ از عرضه در گردش در ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده، یک سرمایه‌گذاری ایمن است.

قیمت و ارزش بازار این توکن به ترتیب ۰.۲۵ دلار و ۲۵ میلیون دلار است. این تیم تغییرات قابل‌توجهی در زمان‌بندی دریافت توکن ایجاد کرده است و از هجوم عرضه جدید به بازار تا سال ۲۰۲۵ الی ۲۰۲۶ جلوگیری می‌کند. در موج بعدی هوش مصنوعی، DEAI ممکن است تا ۲ دلار افزایش قیمت داشته باشد.

زیرو وان لبز (Zero1 Labs)
زیرو وان لبز (Zero1 Labs)

فلوئنس پراجکت (Fluence Project)

پروژه بعدی فلوئنس پراجکت (FLT) است. فلوئنس پراجکت اولین پروژه غیرمتمرکز محاسباتی بدون ابر (Cloud-free) از سال ۲۰۱۷ است که توسط VCهای بزرگ و بدون آزادسازی قابل توجه توکن تا فوریه ۲۰۲۵، حمایت می‌شود. علیرغم بازاریابی حداقلی، FLT جامعه بزرگی ایجاد کرده و تیم آن در توسعه محصولاتشان فعال است. این توکن دارای ارزش بازار ۲۰ میلیون دلار و قیمت ۰.۳۵ دلار است که آن را به یک جواهر پنهان در پروژه های دیپین (DEPiN) و هوش مصنوعی تبدیل کرده است.

فلوئنس پراجکت (Fluence Project)
فلوئنس پراجکت (Fluence Project)

نت‌مایند ای‌آی (Netmind AI)

پروژه نت‌مایند ای‌آی (NMT) نیز شایسته معرفی است. این پروژه یک اکوسیستم هوش مصنوعی غیرمتمرکز است که محصولات مختلفی مانند خدمات محاسباتی، آموزش مدل و خدمات چت ارائه می‌دهد. با ارزش بازار ۲۰۰ میلیون دلار و قیمت ۵.۶ دلار، NMT می‌تواند بین ۵ پروژه برتر هوش مصنوعی قرار بگیرد. این پروژه، امکان اجاره مقرون به‌صرفه قدرت محاسباتی را برای مدل‌های یادگیری ماشینی (Machine Learning Models) فراهم کرده و هوش مصنوعی را برای عموم در دسترس‌تر می‌سازد.

نت‌مایند ای‌آی (Netmind AI)
نت‌مایند ای‌آی (Netmind AI)

اوپن‌تنسور (OpenTensor)

اوپن‌تنسور (TAO) که پروژه یک شبکه هوش مصنوعی غیرمتمرکز است که یک اکوسیستم مبتنی بر بازار را برای هوش ماشینی ایجاد می‌کند، آخرین پروژه در این دسته است. TAO با یک تیم شناخته‌شده و با تجربه، لیستینگ در صرافی‌های بزرگ و یک جامعه قوی، پیشرو در روایت هوش مصنوعی است. ارزش بازار آن ۱.۹ میلیارد دلار و قیمت آن ۲۷۵ دلار است. TAO که اخیرا در صرافی بایننس لیست شده است، می‌تواند شاهد افزایش قیمت در موج بعدی هوش مصنوعی باشد.

اوپن‌تنسور (OpenTensor)
اوپن‌تنسور (OpenTensor)

استراتژی‌های ریسک متوسط

در این دسته توکن‌های هوش مصنوعی اسپکترال لبز (SPEC)، فالا نتورک (PHA) و ستردی فایننس (STRDY) با ریسک متوسط قرار دارند که پیش‌بینی می‌شود رشدی ۲۰ تا ۵۰ برابری در موج سوم و فصل هوش مصنوعی تجربه کنند.

اسپکترال لبز (Spectral Labs)

اولین پروژه در این دسته، اسپکترال لبز (SPEC)، توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی و ابزارهای بلاکچینی مانند گرمرلی (Grammarly) است که به کاربران امکان می‌دهد ایجنت‌های (Agent) آنچین را با زبان طبیعی (Natural Language) ایجاد کنند. اسپکترال لبز با ارزش بازار ۶۵ میلیون دلار و قیمت ۶.۲ دلار، از طرف شرکت‌های سرمایه‌گذاری مشهور حمایت می‌شود. بیشتر توکن‌های SPEC تا نوامبر قفل شده‌اند که این امر فشار فروش داخلی را کاهش می‌دهد.

اسپکترال لبز (Spectral Labs)
اسپکترال لبز (Spectral Labs)

فالا نتورک (Phala Network)

پروژه پر پتانسیل بعدی فالانتورک (PHA)، یک پردازشگر هوش مصنوعی برای بلاکچین است که با استفاده از محیط اجرای قابل اعتماد (TEE)، محاسبات حساس آفچین با حفظ قابلیت تایید انجام می‌دهد. PHA با ارزش بازار ۸۸ میلیون دلار و قیمت ۰.۱۲ دلار، قراردادهای ایجنت هوش مصنوعی و پردازش مشترک فراهم می‌کند. این پروژه در صرافی بایننس لیست شده و تیم آن شناخته شده است.

فالانتورک (Phala Network)
فالانتورک (Phala Network)

استردی فایننس (Sturdy Finance)

ستردی فایننس (STRDY)، اولین زیرمجموعه دیفای در TAO است که توسط سافت بنک (SoftBank)، پنترا کپیتال (Pantera Capital) و وای‌کامیونیتور (Y Combinator) حمایت می‌شود. این پروژه به عنوان یک پلتفرم وام‌دهی دیفای با ارزش کل قفل شده (TVL) بیش از ۳۰ میلیون دلار، دارای ارزش بازار ۵ میلیون دلار و قیمت ۰.۸۳ دلار است. انتظار می‌رود این پروژه یک گزینه عالی برای سرمایه‌گذاری در فصل هوش مصنوعی باشد.

ستردی فایننس (Sturdy Finance)
ستردی فایننس (Sturdy Finance)

استراتژی تهاجمی: شاگ (Shog)

برای استراتژی تهاجمی پیش‌بینی می‌شود شاگ (SHOG)، رشد چشمگیری داشته باشد. شاگ (AGI) با هدف ایجاد یک AGI (هوش جامع مصنوعی) توزیع‌شده و منبع باز، ابزارها و دیتاست (Dataset) را برای آموزش مدل‌ها با مشوق‌هایی برای کاربران فراهم می‌کند. SHOG با ارزش بازار ۸ میلیون دلاری و قیمت ۰.۰۴ دلاری، هنوز تحت نظر است، اما توسط اینفلوئنسرهایی مانند بالاجی (Balaji) تبلیغ شده است. علیرغم اینکه شاگ در مراحل اولیه قرار دارد، دارای پتانسیل قابل توجهی است.

شاگ (Shog)
شاگ (Shog)

هوش مصنوعی انقلاب بزرگ فناوری بعدی است که ارز دیجیتال نقشی محوری در آن ایفا خواهد کرد. اگرچه بازارهای کریپتو چرخه‌ای عمل می‌کنند، خرید، فروش و سود استراتژیک ضروری است.

بسیاری از پروژه‌ها در بازارهای نزولی به دلیل کمبود بودجه و علاقه رنج می‌برند و تنها تعداد کمی از آنها از کسالت بازار جان سالم به در برده‌اند. سرمایه‌گذاری روی روندها و سیو سود به موقع و همچنین اجتناب از ذهنیت چسبیدن به یک سرمایه‌گذاری به طور دائمی بسیار مهم است.

مطالب گفته شده در این مقاله به هیچ عنوان پیشنهاد سرمایه‌گذاری نیست و کاربران لازم است خودشان تحقیقات مستقلی انجام دهند. بنابراین نباید این مطلب را توصیه‌ای مبنی بر خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری از سوی تیم میهن بلاکچین در نظر گرفت.

منبع
اودیلی نیوز

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا