اخبار خارجی

چرا شرکت اپل ارز دیجیتال عرضه نمی کند؟

تیم کوک (Tim Cook) مدیرعامل شرکت اپل درباره این موضوع صحبت کرده است که آیا این شرکت عرضه ارز دیجیتال خود را در نظر دارد یا خیر و پاسخ او نیز “نه” قاطعانه بود.

کوک در مصاحبه با روزنامه Les Echos اذعان داشت که شرکت های خصوصی نباید در خصوص کنترل امور مالی و پولی با دولت ها رقابت کنند. وی گفت:

خیر. من با تمام وجود معتقدم که پول باید در دست دولت ها باشد. من این ایده را که گروه خصوصی، ارز رقابتی ایجاد کنند به هیچ وجه دوست ندارم. یک شرکت خصوصی نباید به دنبال کسب قدرت به این شیوه باشد.

اظهارنظر تیم کوک می‌تواند به اقدامات فیسبوک در خصوص توسعه پروژه پرداخت های استیبل کوین به اسم لیبرا اشاره داشته باشد که برای عرضه در سال ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده است. پروژه لیبرا تحت حملات شدیدی از جانب قانونگذاران سراسر جهان در خصوص خطرات بالقوه آن برای ثبات اقتصادی و سیاست های پولی دولت قرار گرفته است.

قانونگذاران آمریکا و اروپا، متوقف کردن این پروژه را خواستار شده اند.

کوک در ادامه افزود که کنترل پول باید در اختیار دولت منتخب باشد. وی در این خصوص گفت:

پول همانند اقدامات دفاعی از کشور باید در دست دولت باقی بماند و این موضوع، اساس رسالت دولت می‌باشد. ما نمایندگان خود را انتخاب کرده این تا مسئولیت های دولت را به عهده بگیرند. شرکت ها را ما انتخاب نکرده ایم و در نتیجه نباید در این حوزه وارد شوند.

شرکت اپل به جای وارد شدن به عرصه ارزهای دیجیتال، تلاش خود را به ایجاد برنامه های پرداخت های ارز سنتی اپل پی (Apple Pay) و اپل کارت (Apple Card) معطوف کرده است. هدف از این توسعه این برنامه ها، آسانتر و روانتر کردن پرداخت ها در دستگاه های ساخت این شرکت می‌باشد.

سخنان تیم کوک برخلاف اظهارنظر جنیفر بایلی قائم مقام اپل پی می‌باشد که ماه گذشته گفته بود این شرکت در حال نظارت و بررسی ارزهای دیجیتال می‌باشد. وی در این خصوص افزوده بود: به نظر ما حوزه ارزهای دیجیتال بسیار جالب است و پتانسیل بلندمدتی دارد.

هرچند شرکت اپل به طور پنهانی در حال کار بر روی پروژه های بلاک چین می‌باشد.

در ماه فوریه، شرکت کالیفرنیایی کوپرتینو (Cupertino) درخواستی به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ارائه داد بود که در آن، به حضور شرکت اپل در پیش نویس “دستورالعمل بلاک چین” برای برنامه های مواد معدنی اتحادیه تجارت مسئول (Responsible Business Alliance) اشاره کرده بود. این اتحادیه به دنبال استفاده از بلاک چین در دقت و صحت عملکرد زنجیره تامین مواد معدنی می‌باشد.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا