اخبار خارجی

جک دورسی: پروژه دیم تلاش بیهوده‌ای بود؛ متا باید روی بیت کوین تمرکز می‌کرد

جک دورسی بیان کرد متا (فیسبوک سابق) وقت خود را برای پروژه دیم تلف کرده است و بهتر بود به جای اینکار به سراغ استفاده از بیت کوین می‌رفت.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، جک دورسی موسس توییتر گفته است که پروژه شکست خورده رمزارز دیم (Diem)، تلاش و صرف زمان بیهوده‌ای بود و متا باید تلاش خود را بر روی این موضوع معطوف می‌کرد که بیت کوین را برای عموم مردم قابل دسترسی کند.

مایکل سیلور مدیرعامل شرکت مایکرواستراتژی روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای با جک دورسی درباره این موضوع صحبت کرد که شرکت‌ها چگونه می‌توانند از بیت کوین بهره ببرند.

دورسی گفته است که اگرچه فیسبوک پروژه دیم را با دلایل درست و خوبی آغاز کرد اما به جای تلاش برای ایجاد ارز خود، از پروتکل بی‌انتهایی نظیر بیت کوین استفاده کند.

دورسی در این خصوص گفت:

به نظرم در پس جریانات لیبرا و دیم، درس‌های بسیار زیادی نهفته است. امیدوارم که درس‌های زیادی یاد گرفته باشند، اما به نظرم تلاش و زمان بسیار زیادی به هدر رفته است.

انتقاد دورسی از رقیب توییتر در عرصه شبکه‌های اجتماعی جای تعجبی ندارد. طبق گزارش قبلی میهن بلاکچین، دورسی پس از استعفا از سمت مدیرعاملی توییتر در ماه نوامبر سال گذشته، صراحتا بیان کرده است که در صدد آن است تا بیت کوین به تمرکز اصلی شرکت جدید خود به اسم بلاک (Block) تبدیل شود. شرکت بلاک به کاربران امکان می‌دهد تا از طریق سرویس پرداخت موبایلی کش اپ (Cash App) به خرید بیت کوین بپردازند.

دو یا سه سال یا هر مدت زمانی که طول کشید می‌توانست بر روی این موضوع صرف شود که بیت کوین در دسترس مردم بیشتری در سراسر جهان قرار بگیرد.

دورسی افزود که به جای پروژه دیم، بهبود دسترسی به بیت کوین به نفع بسیاری از محصولات متا به ویژه فیسبوک مسنجر، اینستاگرام و واتس‌اپ است.

دورسی در این خصوص گفت:

ما این شبکه آزاد و در دسترس (شبکه بیت کوین) را در اختیار داریم که قابل استفاده است. این شبکه در دسترس همگان قرار ندارد اما قابل استفاده است. هرچه این موضوع را آسانتر کنیم، دسترسی به آن سریعتر و بهتر می‌شود و به نفع همه به ویژه اهداف فیسبوک برای لیبرا است.

در سال ۲۰۱۹، فیسبوک وایت پیپر لیبرا را منتشر کرد. لیبرا پروژه زیرساخت امور مالی مبتنی بر کریپتو است. هرچند پس از مواجهه با موانع متعدد قانونگذاری و ارتباط عمومی نامناسب باعث شد که اسم این پروژه در ماه دسامبر ۲۰۲۰ به دیم تغییر کند.

متا رسماً اعلام کرده است که دارایی‌های معنوی و سایر دارایی‌های دیم را به ارزش ۱۸۲ میلیون دلار به شرکت سیلورگیت کپیتال (Silvergate Capital) می‌فروشد. اقدامات انتقال این پروژه رسماً در تاریخ ۱ فوریه (۱۲ بهمن) انجام شده است.

در تاریخ ۱۲ ژانویه (۲۴ دی) کش اپ طی یک به‌روزرسانی، استفاده از شبکه لایتنینگ بیت کوین را آغاز کرد و انتقال سریعتر و ارزانتر بین کوین با استفاده از این پروتکل پرداخت لایه دوم را امکان‌پذیر ساخت.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا