هاردفورک جدید در راه است؛ جاستین سان محتوای شبکه استیم را سانسور می کند(!)

در توسعه اخیر استیم (STEEM)، به جاستین سان انتقادات شدید به دلیل سانسور پست های مرتبط با هاردفورک هایو (Hive) وارد شده است. در تاریخ ۱۹ مارس، یکی از اینفلوئنسرهای ارز دیجیتال به اسم Girl Gone Crypto ویدئویی در توییتر منتشر کرد و گفت که ویدئوی به طرفانه او در خصوص هاردفورک ۲۰ مارس از پلتفرم استیم حذف شده است. وی گفت:

من یک ویدئوی کاملا بی طرفانه توضیحی که مشابه با یک معرفی بود و درباره این بود که کاربران می‌توانند منتظر چه چیزی باشند ساختم، اما این ویدئو از Steemit.com حذف شد. نکته جالب این است که مسائل متمرکزسازی و سانسور دقیقا همان دلیلی است که جامعه استیم به دنبال فورک زدن و انتقال به هایو است.

هاردفورک پیشنهادی جامعه استیم برای لغو تسلط جاستین سان

هاردفورک هایو (HIVE) در تاریخ ۱۸ مارس معرفی شد. این هاردفورک اساسا یک اقدام متقابل توسط جامعه استیم علیه تلاش های جاستین سان برای تسلط بر شبکه است.در تاریخ ۱۴ فوریه، جاستین سان شرکت Steemit Inc را خرید. این شرکت، بزرگترین رابط کاربری بلاک چین استیم است. سان در این معامله، تقریبا ۲۰ درصد کل موجودی توکن های STEEM را به دست آورد. این موضوع سریعا با واکنش جامعه استیم مبنی بر اجرای هاردفورک مواجه شد. هدف از این هاردفورک، جلوگیری از استفاده از توکن های سان برای رای گیری در خصوص اقدامات نظارتی بلاک چین بود.

پس از آنکه صرافی های ارز دیجیتال بزرگ بایننس و هیوبی از این به روزرسانی باخبر شدند، به برکناری ۲۰ اپراتور نود بلاک چین استیم رای دادند. اما پس از آن، هیوبی و بایننس رای های حمایتی خود از سان را پس گرفتند و پشتیبانی خود از هاردفورک هایو را اعلام کردند.

کسب پشتیبانی گسترده توسط هایو

به نظر می‌رسد هاردفورک هایو توسط اکثر اعضای جامعه استیم حمایت خواهد شد، به طوری که قیمت توکن STEEM طی ۱۶ ساعت پس از اعلام این هاردفورک بیش از ۲۰۰ درصد افزایش یافت. در تاریخ ۱۹ مارس، دومین رابط کاربری فرانت اند استیم، یک نظرسنجی برگزار کرد و از اعضای جامعه پرسید که پس از این هاردفورک، از کدام زنجیره پشتیبانی خواهند کرد. اسکات جاروی (Scott Jarvie) موسس Steempeak به کوین تلگراف گفت که وی با پشتیبانی تقریبا متفق القولی از های و توسط بیش از ۲۰۰ عضو مواجه شده است.
جاروی خاطرنشان کرد که جامعه انتظار دارد که هایو در شروع کار خود با مشکلاتی مواجه باشد. وی گفت: امیدوارم کاربران ما این موضوع را درک کنند،‌ اما شروع سختی خواهد بود زیرا زیرساخت های غیرمتمرکز بیشتری بنا نهاده ایم.


منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر