اخبار عمومی

صرافی کوکوین به نقض قوانین ضدپولشویی در آمریکا متهم شد؛ خروج ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه در ۲۴ ساعت

صرافی ارز دیجیتال کوکوین (KuCoin) و دو نفر از بنیانگذاران آن توسط دادستان‌های فدرال ایالات متحده به نقض قوانین مبارزه با پولشویی متهم شدند. داده‌های آنچین نشان می‌دهد خروجی خالص کوکوین در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۷۸۰ میلیون دلار در چندین شبکه بوده است.

به گزارش میهن بلاکچین، دادستان‌های فدرال ایالات متحده روز سه شنبه صرافی ارز دیجیتال KuCoin و دو نفر از بنیانگذاران آن را به نقض قوانین مبارزه با پولشویی متهم کردند و گفتند این صرافی که در ایالات متحده فعالیت می‌کند به سرمایه‌گذاران خود در مورد فعالیت در ایالات متحده دروغ گفته و ضمن اینکه در در ایالات متحده ثبت نشده، برنامه مبارزه با پولشویی را هم اجرا نکرده است.

شکایت وزارت دادگستری آمریکا از کوکوین

وزارت دادگستری ایالات متحده (DOJ) در کیفرخواستی اعلام کرد کوکوین و بنیانگذاران آن، چون گان (Chun Gan) و که تانگ (Ke Tang) کوکوین را به عنوان یک کسب‌وکار برای انتقال پول با بیش از ۳۰ میلیون مشتری اداره می‌کردند اما تا سال ۲۰۲۳ احراز هویت (KYC) یا AML را اجرا نکردند. و حتی پس از آن، برنامه KYC آن برای مشتریان فعلی اعمال نشده است. وزارت دادگستری در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد هیچ یک از این دو بنیان‌گذار دستگیر نشده‌اند.

در کیفرخواست وزارت دادگستری آمده است که کوکوین در شبکه مقابله با جرایم مالی ایالات متحده به عنوان یک کسب‌وکار خدمات پولی ثبت نشده است. در این کیفرخواست آمده است، از آنجایی که کوکوین هیچ یک از برنامه‌های KYC یا AML را اجرا نکرد، «خود را برای استفاده در دسترس مشتریان قرار داد و در واقع به عنوان وسیله‌ای برای پولشویی درآمد فعالیت‌های مشکوک و مجرمانه، از جمله درآمدهای حاصل از نقض تحریم‌ها، بازارهای دارک نت، بدافزار، باج افزار و طرح‌های کلاهبرداری استفاده شد».

این کیفرخواست مدعی شده است که کوکوین «به طور غیرمستقیم در مجموع بیش از ۳.۲ میلیون دلار ارز دیجیتال از تورنادوکش (Tornado Cash)، یک میکسر تحریم شده دریافت کرده است. گفتنی است نام صرافی کوکوین در پرونده‌های دو تن از توسعه‌دهندگان تورنادوکش، الکسی پرتسف (که محاکمه آنها اوایل سه شنبه در هلند آغاز شد) و رومن استورم (که قرار است اواخر امسال در ایالات متحده محاکمه شود) ذکر شده است.

دادستان ایالات متحده، دیمین ویلیامز (Damien Williams)، در بیانیه‌ای گفت که کوکوین فعالانه تلاش کرده است «تعداد قابل توجهی از کاربران ایالات متحده در حال معامله» در پلتفرم خود را پنهان کند. وی گفت:

ظاهرا کوکوین از پایگاه مشتریان قابل توجه خود در ایالات متحده استفاده کرد تا با میلیاردها دلار معاملات روزانه و تریلیون‌ها دلار حجم مبادلات سالانه، به یکی از بزرگترین مشتقات ارزهای دیجیتال و صرافی‌های اسپات تبدیل شود. همانطور که در پرونده مطرح شده، متهمان با عدم اجرای سیاست‌های مبارزه با پولشویی، به کوکوین اجازه دادند تا در سایه بازارهای مالی فعالیت کند و با دریافت بیش از ۵ میلیارد دلار و ارسال ۴ میلیارد دلار وجوه مشکوک و مجرمانه به عنوان پناهگاهی برای پولشویی غیرقانونی استفاده شود.

شکایت کمیسیون معاملات آتی کالا

کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) نیز در روز سه شنبه شکایتی علیه کوکوین تنظیم کرد و مدعی شد این شرکت که خدمات معاملاتی اسپات و آتی را ارائه می‌دهد، به عنوان بازرگانی کمیسیون آتی، تسهیلات اجرای سوآپ یا صرافی قانونی ثبت نام نکرده است. در این شکایت نیز این موضوع مطرح شده که کوکوین یک برنامه KYC مورد قبول CFTC را اجرا نکرده است.

CFTC به دنبال جریمه‌های پولی، ممنوعیت معامله و دستور قضایی مبنی بر توقف کار این صرافی است، در حالی که DOJ به دنبال مصادره و ضبط اموال در کنار مجازات‌های کیفری است.

CFTC در شکایت خود علیه کوکوین، اتریوم و لایت کوین را به عنوان کالا طبقه‌بندی کرد

شکایت CFTC علیه کوکوین شامل نقطه عطفی در تعیین طبقه‌بندی دارایی‌های دیجیتال است. در شکایت CFTC صریحا اشاره شده است که اتریوم و لایت کوین به عنوان کالا (Commodity) طبقه‌بندی می‌شوند. این دسته‌بندی پیامدهای نظارتی گسترده‌ای برای دارایی‌های دیجیتال دارد. چرا که صرافی‌هایی که این دارایی‌ها را مدیریت می‌کنند باید از مقررات سختگیرانه CFTC پیروی کنند.

شایان ذکر است، قیمت توکن بومی صرافی کوکوین (KCS) پس از اعلام این خبر از روز گذشته حدود ۱۵٪ کاهش یافته است. همچنین، براساس داده‌های آنچین، پس از طرح اتهامات وزارت دادگستری ایالات متحده در روز سه‌شنبه، صرافی کوکوین شاهد خروج خالص بیش از ۷۸۰ میلیون دلار از چندین شبکه بلاکچین در ۲۴ ساعت گذشته بود.

طبق داده‌های کریپتوکوانت (CryptoQuant)، ذخیره بیت کوین کوکوین در حدود ۶٬۲۷۷ بیت کوین است، در حالی که ذخیره اتر آن تا ظهر چهارشنبه به ۹۹٬۳۵۹ اتر می‌رسید.

کی یانگ جو، بنیانگذار و مدیر عامل CryptoQuant، در پستی در پلتفرم X نوشت:

از نظر آنچین، وضعیت کوکوین خوب است. برداشت‌های BTC و ETH افزایش یافت که عمدتا توسط کاربران خرده‌فروش انجام شد و تأثیر کمی بر ذخیره کلی این صرافی داشت. به نظر می‌رسد که این صرافی وجوه مشتریان را با هم ترکیب نمی کند و دارای ذخایر کافی برای پردازش برداشت کاربران است.

بیانیه صرافی کوکوین

جانی لیو (Johnny Lyu)، مدیرعامل KuCoin گفت که اتهامات ایالات متحده علیه این صرافی تاثیری بر ثبات عملیاتی این پلتفرم نخواهد داشت و به کاربران اطمینان داد که وجوه آنها امن است.

لیو در توییتی گفت:

دارایی‌های شما نزد ما امن است. تیم صرافی و من اخبار به روز در مورد این مساله را ارائه خواهیم کرد.

همچنین، کوکوین بیانیه‌ای رسمی در رابطه با این اتهامات ارائه کرد و گفت که وکلای آن در حال بررسی جزئیات هستند. این صرافی نیز همچون مدیرعامل خود به کاربران اطمینان داد که وجوه کاربران«کاملا امن» هستند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا