آشنایی با کریپتو در ۳۰ دقیقه؛ موضوع: لندینگ (Lending) رمزارزها + ویدیو

مجموعه میهن بلاکچین هر دوشنبه عصر ساعت ۱۷ با یک ویدیوی ۳۰ دقیقه‌ای تحت عنوان آشنایی با کریپتو در ۳۰ دقیقه در کنار شما خواهد بود. در این ویدیوها به موضوعات آموزشی در حوزه کریپتوکارنسی و رمزارزها پرداخته می‌شود. در صورتی که سوالی درباره موضوعات مطرح شده در ویدیو دارید، می‌توانید آن را از طریق فروم میهن بلاکچین و یا گروه تلگرامی مطرح کنید.

 

آشنایی با کریپتو: وام دهی یا لندینگ رمز ارزها

آشنایی با کریپتو اتریوم وام دهی و قرض دهی

سیستم وام دهی و وام گیری زمان زیادی است که در دنیا وجود دارد. بانک‌ها به عنوان یک نهاد مالی که همه به آنها اعتماد داشتند، به مردم وام می‌دادند. در ایران، هر بانکی روزیه خاص خود را طی می‌کند و هر بانک شرایط و بهره‌های متفاوتی دارد. اما اصل آن به این صورت است که شما مدتی پول را در حساب خود نگهداری می‌کنید تا بتوانید واجد شرایط دریافت وام شوید و یا برخی بانک‌ها، به دو ضامن نیاز دارند و برخی دیگر به یک ضامن. برخی نیز به عنوان وثیقه، از شما سند ملک یا خانه شما را می‌گیرند و شما به پشتوانه این سند، وام دریافت می‌کنید.

درصد بهره‌های بانکی نیز در بانک‌های ایران متفاوت است. بانک‌ها این بهره‌ها را از وام گیرنده‌ها می‌گیرند، و آنها را در جایی سرمایه گذاری می‌کنند، تا بتوانند سود سپرده گذاران را پرداخت کنند.

در حوزه رمز ارزها، چون نگاه مردم نگاه سرمایه گذاری است، کوین‌ها و توکن‌ها را خریداری می‌کنند. اما در شرایطی که همه به پول نیاز دارند، این مسئله همیشه وجود دارد که ممکن است ضرر کنیم و زمانی که ارز را فروختیم، قیمت آن افزایش پیدا کند.

در راستای حل این مشکل، راه حلی که ارائه شد، این بود که ارزهایی را که کاربران به چشم سرمایه گذاری می‌بینند را به عنوان وثیقه قبول کنیم. دقیقا مثل سیستم سنتی که سند منزل را وثیقه می‌گذاریم. اکنون در دنیای رمز ارزها، می‌توان یک کوین یا توکن را وثیقه گذاشت و در ازای آن کوین یا توکن دیگری را وام گرفت، بدون این که نیازی به فروش کوین اولیه ما باشد.

چگونه می‌توانیم به پلتفرم‌های لندینگ اعتماد کنیم؟

پلتفرم‌های لندینگ یا وام دهی اکثرا بر روی بلاک چین اتریوم راه اندازی شده‌اند. بلاک چین اتریوم شفاف است و کدهای برنامه نویسی آن را می‌توان دید؛ چرا که این کدها هستند که خدمات را ارائه می‌دهند. سیستم اطمینان حاصل کردن از این که وام گیرنده وام خود را باز می‌گرداند، در پلتفرم‌های مختلف متفاوت است. همچنین باید ببینید که وام گیرنده هستید یا سپرده گذار؟ اگر وام گیرنده هستید، باید ببینید که این پلتفرم چه رمز ارزی را به عنوان وثیقه قبول می‌کند.

مثلا شرایط وام گیری در کامپوند و آوه (Aave) به این صورت است که شما مثلا به اندازه ۱۵۰ دلار وثیقه می‌گذارید و حداکثر تا ۱۰۰ دلار می‌توانید وام بگیرید. این ۱۰۰ دلار، مرز لیکویید یا نقد شدن است. این لیکویید شدن در هر پلتفرمی متفاوت است؛ ممکن است یک پلتفرم آن را کامل نقد کند و یکی دیگر، کم کم. اما پلتفرم‌ها، وثیقه‌های نقد شده را به صورت حراج یا مزایده می‌فروشند، تا بتوانند سود سپرده گذار را پرداخت کنند.

معمولا کسانی که سپرده گذار یا وام دهنده هستند، بسیار محتاطانه عمل می‌کنند. در نتیجه اکثرا استیبل کوین‌های خود را ارائه می‌دهند؛ زیرا هم می‌خواهند سود دریافت کنند و هم از نوسانات بازار در امان بمانند. همچنین مقدار سود سپرده گذار نیز متغیر است و نسبت به میزان عرضه و تقاضایی که برای پلتفرم وجود دارد، کم و زیاد می‌شود. زیرا وام گیرنده باید وجود داشته باشد تا پلتفرم بتواند سود سپرده گذار را پرداخت کند.

برای این که پلتفرم بتواند وام گیرنده‌های بیشتری جذب کند، باید بهره آنها را متغیر کند. سود حتی می‌تواند ماکسیمایز نیز بشود؛ یعنی افزایش یابد و بهینه‌تر شود. چگونه؟

برخی پلتفرم‌ها بر روی ییلد فارمینگ (Yield Farming) فعالیت می‌کنند. یعنی ایجاد یک استراتژی برای کسب سود از همه پلتفرم‌های لندینگی که در بازار موجود هستند. یک استراتژی، که با کمترین ریسک، بیشترین سود را دریافت کنید. البته استراتژی‌ها فرق می‌کنند. ممکن است شخصی ریسک متوسط در ازای سود متوسط داشته باشد و شخص دیگر، ریسک بالا به همراه سود زیاد.

همچنین شما می‌توانید اتر وثیقه بگذارید و استیبل کوین وام بگیرید. سپس با استیبل کوین دریافتی، دوباره اتر وام بگیرید. به این روش، لوریج (Leverage) کردن می‌گویند.

۴ روش درآمدزایی از پلتفرم‌های لندینگ

ما در اینجا ۴ روش درآمدزایی مناسب از پلتفرم‌های لندینگ یا وام دهی را معرفی کردیم:

  • سپرده گذاری
  • ییلد فارمینگ
  • شرکت در مزایده وثیقه‌های آزاد شده و خرید با تخفیف
  • لوریج کردن دارایی

امیدواریم این قسمت از آشنایی با کریپتو در ۳۰ دقیقه برای شما مفید واقع شده باشد. فراموش نکنید نظرات و پیشنهادات خود را درباره این سری ویدیوها با ما به اشتراک بگذارید.


54321
امتیاز 5 از 2 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
الهام

با سلام
اگر کسی بخواد کار با رمز ارزها رو از صفر شروع کنه، چطور باید اطلاعات بگیره و آموزش ببینه؟ منظورم یک آموزش کامل و مدون درباره رمز ارزها و ترید کردن با اونهااست

سلام
قسمت از کجا شروع کنم سایت می‌تونه برای شروع از صفر بهتون کمک کنه:
https://mihanblockchain.com/start-learning/