اخبار بیت کویناخبار بلاکچین

لایتنینگ لبز از نسخه بهینه شده صدور توکن‌های BRC-20 روی شبکه بیت کوین رونمایی کرد

تیم توسعه شبکه لایتنینگ بیت کوین روز گذشته از نسخه به‌روز شده پروتکل تپ روت اسِتز (Taproot Assets) خبر داد. این پروتکل، صدور دارایی‌های جدید در بستر بلاکچین بیت کوین را کارآمدتر کرده و سرعت آن را افزایش می‌دهد و جایگزین روش JSON کنونی خواهد شد که حجم بیشتری از بلاک را اشغال می‌کنند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش کوین تلگراف، شرکت لایتنینگ لبز روز گذشته در پستی در وبلاگ خود از روش‌های کنونی صدور دارایی در بلاکچین بیت کوین انتقاد کرد و آنها را ناکارآمد خواند. به گفته این شرکت، پروتکل‌های کنونی متا دیتا یا ابرداده دارایی‌ها را مستقیما در فضای بلاک‌ها ثبت می‌کنند که باعث اشغال شدن بخش زیادی از فضای بلاک می‌شود.

طراحی پروتکل Taproot Assets به شکلی است که بیشتر فعالیت‌های خود را به صورت آفچین (برون زنجیره‌ای) انجام می‌دهد تا از شلوغی شبکه که از زمان معرفی استاندارد توکنی BRC-20 شاهد آن هستیم جلوگیری کند. استاندارد BRC-20 در تاریخ ۸ مارس (۱۷ اسفند ۱۴۰۱) توسط توسعه‌دهنده ناشناسی به نام Domo معرفی شد.

توییت لایتنینگ لبز
منبع: توییتر

به گفته شرکت لایتنینگ لبز، کاربران این پروتکل به زودی می‌توانند دارایی‌های BRC-20 را بدون نیاز به ساخت اکوسیستمی جدید در شبکه لایتنینگ استفاده کنند. این یعنی کیف پول‌ها، صرافی‌ها و سرمایه‌گذاران به سادگی می‌توانند این دارایی‌ها را در بستر شبکه لایتنینگ منتقل کنند.

Domo پیش از این گفته بود برای صدور دارایی‌های جدید در شبکه بیت کوین، پروتکل Taproot Assets در مقایسه با روش JavaScript Object Notation یا JSON کنونی، راه‌حل بسیار بهتری است. به گفته وی، کاربران می‌توانند با استفاده از این پروتکل به راحتی دارایی خود را در شبکه لایتنینگ منتقل کرده و از تراکنش‌های سریع با کارمزد پایین بهره‌مند شوند.

علیرغم توصیه Domo، اکثر توکن‌های BRC-20 که تاکنون در بلاکچین بیت کوین صادر شده‌اند از روش JSON پروتکل اوردینالز برای ساخت توکن‌های خود استفاده کرده‌اند.

صدور توکن‌ها با استفاده از JSON انتقادات گسترده‌ای را از سوی توسعه‌دهندگان به همراه داشته است. آنها معتقدند کارمزد این فرآیند در مقایسه با روش باینری، ۴ برابر بیشتر است.

پروتکل Taproot Assets پیش از این تارو (Taro) نام داشت با این حال شرکت لایتنینگ لبز به دنبال شکایت شرکت تاری لبز (Tari Labs) در دسامبر سال گذشته مجبور به تغییر نام تجاری آن شد.

ارزش بازار توکن‌های BRC-20 در تاریخ ۹ مه (۱۹ اردیبهشت) از ۱ میلیارد دلار فراتر رفت. با این حال، از آن زمان، با ریزش قیمت این توکن‌ها، ارزش بازار آنها با ۵۰٪ کاهش به ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است. شکل زیر جدول مهم‌ترین دارایی‌های این پروتکل از لحاظ ارزش بازار است.

فهرست توکن‌های BRC-20 با توجه به ارزش بازار آنها - منبع: BRC-20
فهرست توکن‌های BRC-20 با توجه به ارزش بازار آنها – منبع: BRC-20

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا