متوسط مقالات

چه کشورهایی بیشترین Node شبکه لایتنینگ بیت کوین را در اختیار دارند؟

آمریکای شمالی و اروپا تقریباً ۸۸ درصد از کل نودهای شبکه لایتنینگ (Lightning Network Nodes) بیت کوین را کنترل می‌کنند. که بیشتر آن هم در مراکز بزرگ شهری است.

شبکه لایتنینگ یا صاعقه

با رشد هرچه بیشتر پذیرش بیت کوین در جهان ، نگرانی‌ها در مورد نیاز به راه حل‌های مقیاس پذیری افزایش می‌یابد. شبکه لایتنینگ مهمترین بخش از توسعه لایه دوم موجود در بلاک چین بیت کوین است و به نظر می‌رسد آمریکای شمالی راه حل مورد علاقه برای این کار را پرداخت متمرکز بر بهره وری است.

شبکه لایتنینگ یک راه حل لایه دو بلاک چین است که در حال حاضر در دست توسعه است. این کار بر ایجاد کانال‌هایی همتا متمرکز صورت می‌پذیرد که معاملات تقریباً فوری و بسیار ارزان را بدون نیاز به ثبت آن در بلاک چین امکان پذیر می‌کند. این پول در کیف پول قفل شده است تا در شبکه لایتنینگ در دسترس باشد و هنگامی که کاربر نیاز به داشتن کوین‌ها خود در بلاک چین بیت کوین دارد ، کانال بسته شده و بلاک چین یک تراکنش را از کیف پول اصلی به آخرین مورد ثبت می‌کند بدون اینکه اتفاقاتی را بین این دو ثبت کند.

شبکه لایتنینگ

آمریکای شمالی و اروپا بر شبکه لایه دوم بیت کوین حاکم هستند

طبق گزارشی از دانشگاه وین ، ۴۵ درصد از کل نودهای شبکه لایتنینگ در آمریکای شمالی اجرا می‌شوند که اکثریت عمده آن‌ها در ایالات متحده است. آزمایشگاه‌های لایتنینگ ، توسعه دهنده برتر راه حل مقیاس پذیری هستند. بلاک استریم (Blockstream) ، بزرگترین شرکت توسعه دهنده بیت کوین ، در کانادا ثبت شده است.

اروپا با ۴۳.۱ درصد نودهای جهان، دومین قاره در این لیست است. بقیه نودها بین آسیا (۶.۲ درصد) ، اقیانوسیه (۲.۲ درصد) توزیع شده اند ، همچنین به ترتیب آمریکای جنوبی و آفریقا سهم اندکی به میزان ۰.۸ درصد و ۰.۶ درصد را دارند.

تضاد بین تعداد نودها و استفاده از بیت کوین قابل توجه است. طبق داده‌های جمع آوری شده توسط Chainalysis ، آمریکای لاتین نرخ پذیرش بالایی از بیت کوین را دارد. با این حال ، تقریباً کمتر از ۱ درصد از نودهای شبکه لایتنینگ را داراست. آفریقا نیز با حجم زیادی از تراکنش‌ها و پذیرش ، اما با علاقه کمی به سیستم پرداخت خرد (micro-payment) ، تصویر مشابهی را نشان می‌دهد.

کانال‌ها روابط فرهنگی مشترک دارند

یافته مهم دیگر این است که شبکه لایتنینگ در مراکز بزرگ شهری بسیار محبوب شده است. محققان بر این باورند که این امر بیشتر به دلیل زیرساخت و اتصال بهتر است که عملکرد نودها را تسهیل می‌کند:

ما می‌توانیم مشاهده کنیم که (LND (Lightning Network Daemon تقریباً در همه کشورها محبوب است و همچنین نشان داد که نودهای یک کشور خوشه‌هایی را در اطراف شهرها تشکیل می‌دهند و در کلان شهرهای آنها گسترش می‌یابند. همچنین زیرساخت‌ها در توزیع نودها در یک قاره یا کشور نقش بسزایی دارند.

آنها همچنین دریافتند که بسیاری از نودها ، کانال‌هایی را با افرادهایی که به یک زبان صحبت می‌کنند یا فرهنگ‌های مشابه دارند باز می‌کنند. به عنوان مثال ، کانال‌های پرداخت آرژانتین به ترتیب ۸۰ درصد با اروگوئه ، ۱۰ درصد با پرو و ​​حدود ۴ درصد با شیلی و ونزوئلا مشترک هستند.

توزیع نودها در Lightning Network

یک پدیده فرهنگی مشابه در سایر عرض‌های جغرافیایی اتفاق می‌افتد: به عنوان مثال ، کنیا بیش از ۷۰ درصد کانال‌های خود را با آفریقای جنوبی مشترک است، در حالی که چین مجبور است کانال‌هایی را با تایوان و هنگ کنگ مشترک شود، همچنین کرواسی با چک و بلغارستان ، مکزیک با کلمبیا ، شیلی ، پورتوریکو و آرژانتین مشترک شوند.

بلاک چین اتریوم رشد سریعتری نسبت به شبکه لایتنینگ دارد

علیرغم تحت الشعاع قرار دادن تبلیغات هایپ دی‌فای (DeFi hype) ، شبکه لایتنینگ به رشد پیوسته خود ادامه می‌دهد. با توجه به داده‌های سایت 1ML که به ردیابی شبکه لایتنینگ می‌پردازد ، در حال حاضر بیش از ۱۴,۲۰۰ نود شبکه لایتنینگ در حال کار هستند. همچنین ظرفیت شبکه بیش از ۱۰۳۹ بیت کوین است.

کشورهایی که بیشترین نود در شبکه لایتنینگ را دارند

با این حال ، به تازگی با یک راه حل تا حدودی متفاوت از این آمار فراتر رفته است: تعداد توکن‌های مصنوعی (synthetic tokens) بیت کوین که در شبکه اتریوم در حال اجرا هستند ، از ارزش کل توکن‌های موجود در شبکه لایتنینگ فراتر رفته است.

جمع‌بندی

شبکه لایتنینگ بیت کوین راه‌حل لایه دوم برای رفع مشکل مقیاس پذیری این شبکه بلاکچین محبوب است. همواره یکی از انتقادهایی که به بیت کوین شده، عدم مقیاس‌پذیری آن و فقدان بستری سریع برای انجام تراکنش‌ها در حد یک سیستم پرداخت مالی جهانی است. اما برای رفع این نقیصه، راهکارهایی ارائه شده است که Lightning Network یکی از آنهاست. آمارها نشان می‌دهد که توزیع نودهای این شبکه به طور معناداری در دو قاره اروپا و امریکای شمالی متمرکز شده است. در این مقاله با مشاهده نمودارها و آمار، متوجه این توزیع نودهای شبکه لایه دوم در رفع مقیاس پذیری Bitcoin شدیم.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا