متوسط کریپتو پدیا

معیارهای لیست شدن ارز‌های دیجیتال و صرافی‌ها در کوین مارکت کپ !

اگر با صنعت کریپتو آشنا هستید، باید بدانید که یک وبسایت آنلاین خاص و متمرکز وجود دارد که تمام ارزهای دیجیتال، توکن‌ها، میزان حجم بازار، قیمت‌ها، حجم معاملات و اطلاعات گوناگون دیگر در آن لیست شده است. نام این سایت کوین مارکت کپ Coinmarketcap است.

راجر ور (Roger Ver)، چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) و بسیاری از افراد معروف در این صنعت جزو حامیان استفاده از اطلاعات این سایت هستند. به عبارت دیگر، کوین مارکت کپ CoinMarketCap یک بستر مهم برای لیست هر پروژه مرتبط با کریپتو روی آن است که می‌تواند آن ارز دیجیتال یا صرافی را قابل تشخیص‌تر کند.

معیارهای قرار گرفتن ارز‌های دیجیتال و صرافی‌ها در سایت کوین مارکت کپ

لیست شدن در کوین مارکت کپ

بطور روزانه، کوین مارکت کپ هزاران درخواست برای افزودن ارز دیجیتال و صرافی به این وب‌ سایت دریافت می‌کند. در دنیای ایده آل، ما قادر خواهیم بود اکثر این درخواست‌ها را به طور کامل بررسی کنیم، اما واقعیت این است که به دلیل منابع محدود ما باید لیست‌ها را بر اساس معیارها و دستورالعمل‌های تعیین شده در اولویت قرار دهیم. فرآیند لیست شدن و فعال ماندن در کوین مارکت کپ یک فرایند ۵ مرحله‌ای است، که در بخش های A تا E بیان شده است.

بخش A : نکاتی که در هنگام درخواست لیست شدن باید رعایت کنید

فرم ارسال آنلاین تنها راه درخواست افزودنی جدید در کوین مارکت کپ است. از کانال‌های دیگر مانند ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی برای لیست شدن استفاده نکنید، زیرا دوباره به همین صفحه منتقل خواهید شد. حالا نکاتی که باید در هنگام درخواست رعایت کنید:

 • لطفاً قبل از ارسال درخواست، بخش A تا E را مرور کنید.
 • درخواستهایی که اطلاعات کامل و کاملاً ساختار یافته (همراه با مدرک) ارائه دهند در اولویت بررسی قرار خواهند گرفت.
 • قبل از ارسال حتما بررسی و اطمینان حاصل کنید که درخواست خود را به گزینه صحیح موجود در فرم ارسال کرده‌اید. به عنوان مثال، برای اضافه کردن یک صرافی جدید باید روی گزینه “افزودن صرافی” در فرم کلیک کنید، و در جای دیگر ارسال نکنید. درخواستهایی که به گزینه اشتباه در فرم ارسال شده‌اند، حذف می شوند.
 • قبل از تکمیل فرم، زمانی را برای جمع‌بندی امتیازات خود در یک سند جداگانه اختصاص دهید.
 • از ارسال موارد غیر ضروری خودداری کنید.
 • مدارک خود را با استفاده از منابع معتبر و قابل تأیید، ارسال کنید.
 • پیشرفت کمی و کیفی خود را با مثال‌های مشخص ارائه کنید.
 • از ارائه اظهارات نامفهوم و مبهم خودداری کنید.
 • نکات خود را به روشی منسجم و منطقی سازماندهی و تنظیم کنید.
 • صادق باشید. ادعاهای دروغین یا گمراه کننده ممکن است درخواست شما را غیرقابل قبول جلوه دهد.

بخش B : حداقل موارد لازم برای پیگیری درخواست شما

به این نکته توجه داشته باشید که این‌ موارد فقط حداقل شرایط لازم هستند و داشتن آنها تضمین‌کننده لیست شدن در کوین مارکت کپ نیست.

۱. برای ارزهای دیجیتال

برای اینکه یک ارز دیجیتال برای لیست شدن در کوین مارکت کپ در نظر گرفته شود، باید شرایط مورد نیاز زیر را داشته باشد:

 • امکان کارکرد به صورت لوریج، الگوریتم‌های اجماع یا لیست‌های توزیع شده، تکنولوژی همتا به همتا و قراردادهای هوشمند برای عملکرد به عنوان یک ارزش، امکان مبادله با سایر ارزها و عملکرد غیر متمرکز داشته باشد.
 • باید دارای یک وب‌سایت کاربردی و بلاک اکسپلورر باشد.
 • باید به صورت عمومی معامله شود و حداقل در یک صرافی که در کوین مارکت کپ لیست شده است، بطور فعال مبادله داشته باشد.
 • انتخاب نماینده‌ای از پروژه که امکان برقراری ارتباط برای هرگونه شفاف سازی با کوین مارکت کپ را داشته باشد.

۲. برای صرافی‌ها

برای اینکه یک صرافی برای لیست شدن در کوین مارکت کپ در نظر گرفته شود ، باید شرایط مورد نیاز زیر را داشته باشد:

 • داشتن یک وب‌سایت کاربردی با حجم معاملات که مطابق با داده‌های API آن باشد.
 • باید یک نقطه پایانی API منتشر کند که آخرین قیمت و حجم معاملات ۲۴ ساعته هر ارز دیجیتال، در آن مشخص باشد.
 • حداقل شصت روز از شروع به کار آن گذشته باشد.
 • باید به تریدرها اجازه دهد سفارشات خرید و فروش را در دفترچه سفارش قرار دهند. صرافی‌های غیر متمرکزی (DEX) که كتاب سفارش ندارند به صورت جداگانه مورد ارزيابی قرار می گيرند.
 • باید به کاربران اجازه دهد بدون نیاز به ورود به وب سایت، کلیه سفارشات را مشاهده کنند.
 • باید نشانی اینترنتی (URL) مستقیم داشته باشید که مشخصات هر دارایی را بدون ابهام نشان دهد. ترجیحاً با یک صفحه “وضعیت سیستم” که تمام دارایی‌های موجود در آن را نشان می‌دهد.
 • انتخاب نماینده‌ای از پروژه که امکان برقراری ارتباط برای هرگونه شفاف سازی با کوین مارکت کپ را داشته باشد.
 • درخواست‌های صرافی‌هایی که ایمیل آنها از دامنه اصلی صرافی فرستاده شوند، در اولویت قرار دارند.

۳. انواع دیگر لیست شدن

پروژه‌هایی که حداقل شرایط را ندارند ممکن است همچنان در سایت به عنوان لیست‌های بدون کنترل ارائه شوند. در زیر به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم

 • لیست شدن به صورت غیر فعال : پروژه هایی که به دلیل عدم وجود داده‌های آنها حداقل در یک صرافی لیست شده در کوین مارکت کپ در وضعیت غیرفعال قرار گرفته‌اند. برای واجد شرایط بودن برای بررسی مجدد، پروژه باید بتواند نشان دهد كه به طور فعال با حجم قابل قبولی حداقل در دو صرافی لیست شده در کوین مارکت کپ مبادله انجام می‌دهد.
 • لیست شدن به صورت تایید نشده : پروژه هایی که اطلاعات مربوط به قیمت آنها از طریق فرآیندهای خودکار نشان داده می شود، اما توسط کوین مارکت کپ بررسی نشده است.

بخش C : ارزیابی ساختار کارکرد

علاوه بر شرایط لازم در بالا، کوین مارکت کپ ارزیابی خود را نیز بطور كلی انجام می‌دهد که در این ارزیابی به عوامل زیادی چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی توجه می‌شود. پس لیست شدن در آن به راحتی و فقط به تیک خوردن شروط لازم نیست. در زیر به بعضی از مواردی که مورد ارزیابی قرار می‌گیرد اشاره می‌کنیم:

 • حجم معاملات و ارزهای قابل مبادله : حجم معاملات و نقدینگی در تعیین قیمت بازار برای خرید و فروش دارایی‌های کریپتو به کاربران کمک می‌کند. ما همچنین در انتخاب صرافی‌ها به به تعداد ارزهای قابل مبادله در آن توجه ویژه‌ای داریم.
 • میزان علاقه و مشارکت مردم :  کارآمدی یک پروژه تا حد زیادی بستگی به تطابق و توانایی آن در تعامل درست با جامعه و کاربران آن دارد.
 • میزان پیشرفت : این مورد می‌تواند به شکل رشد کاربران، میزان مشارکت، میزان پذیرش سازمان‌ها و کاربران و پیشرفت رودمپ آن باشد.
 • تیم اصلی پروژه : پرسنل، سرمایه‌گذاران و مشاوران در موفقیت هر پروژه نقش مهمی دارند به خصوص اگر مهارت و تجربه آنها مرتبط بوده و بتوانند آن را وارد پروژه کنند. رفتار تیم مانند میزان شفافیت و حرفه‌ای بودن آنها نیز در ارزیابی نقش مهمی دارد.
 • میزان تناسب آن با بازار و محصولات : پروژه ای که بتواند به یک نقطه خاص، مشکل یا مورد استفاده جدیدی بپردازد به احتمال زیاد در طولانی مدت باعث کشش بیشتر کاربران و سرمایه‌گذاران خواهد شد
 • میزان تاثیر و کارآمدی پروژه : برخی از ایده‌های که سبب تحول شدند (مانند پخش زنده و تجارت الکترونیک در حدود سال 1996) در ابتدا شکست خوردند زیرا آنها از زمان خود جلوتر بودند. با توجه به این نکته، بسیار مهم است که یک پروژه به راحتی قابل اجرا و استفاده از آن برای یک بازار امروزی باشد.
 • نوآوری و منحصر به فرد بودن : ایجاد یک پروژه با خصوصیات و فناوری منحصر به فرد و جالب توجه، که موارد استفاده برای کریپتو را گسترش دهد، به رشد اکوسیستم کریپتو به طور کلی کمک می‌کند.
 • طول عمر و میزان فعالیت پروژه : بسیاری از پروژه‌ها بعد از اجرای ابتدایی از بین می‌روند. به همین دلیل، کوین مارکت کپ پروژه هایی را که طول عمر بیشتری و فعالیت مناسبی داشته باشند را در اولویت لیست کردن قرار می‌دهد.

بخش D : قوانین داخلی کوین مارکت کپ

قوانین کوین مارکت کپ

مانند بسیاری از کمپانی‌ها و سایت‌های معتبر، کوین مارکت کپ نیز دارای یک سری قوانین مخصوص به خود، برای کسانی است که می‌خواهند از آن استفاده کنند.

۱. فرم ارسال آنلاین تنها روش درخواست لیست شدن و بروز‌رسانی در کوین مارکت کپ است.

۲. از طریق کانال‌های دیگر مانند ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی وارد نشوید، زیرا همیشه به این فرم هدایت می شوید.

۳. از فرستادن درخواستهای تکراری و بروزرسانی‌های پشت سر هم خودداری کنید. زیرا اینکار تنها موجب به تاخیر افتادن روند بررسی شما می‌شود.

۴. با اعضای تیم ما از طریق کانال دیگری تماس نگیرید، زیرا این کار به تسریع در درخواست شما کمک نمی‌کند.

۵. فرم درخواست را اسپم نکنید، زیرا این امر می تواند منجر به ورود پروژه شما به لیست سیاه شود.

۶. کامنت و نظرات شاکیانه را به کانال‌های ایمیل رسمی یا رسانه‌های اجتماعی کوین مارکت کپ ارسال نکنید؛ زیرا این امر ممکن است منجر به ورود پروژه شما به لیست سیاه شود.

۷. اگر بلافاصله پروژه شما لیست نشده است، می توانید اطلاعات تکمیلی درباره پیشرفت خود را برای کوین مارکت کپ ارسال کنید تا اطلاعات شما بروز شود، به خصوص اگر پروژه شما پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

۸. لیست شدن در کوین مارکت کپ همیشه رایگان است. لطفا مراقب ایمیل های فریبنده، حساب‌های اجتماعی جعلی یا اشخاصی که خواستار هزینه‌های برای لیست کردن شما هستند، باشید. هر شخصی که از شما درخواست مبلغی برای لیست کردن پروژه شما در کوین مارکت کپ داشت، قطعاً مورد تایید این سایت نیست. تلاش برای رشوه‌دادن به امید تاثیرگذاری در نتیجه درخواست شما نتیجه نخواهد داد.

۹. کوین مارکت کپ دریافت هرگونه وجهی برای دور زدن الزامات لیست یا انتشار اطلاعات نادرست را قبول نمی‌کند. تمامی درخواست‌ها از دید ما با دیگری فرقی ندارند.

۱۰. پیشنهاد پرداخت مبالغ زیادی برای تبلیغات مشروط به لیست شدن شما، شانس لیست شدن شما را افزایش نمی‌دهد.

۱۱. روی رشد طبیعی و نحوه درست استفاده از پروژه خود تمرکز کنید. افزایش کاذب حجم معاملات، ترافیک و معیارهای رسانه‌های اجتماعی پروژه، شانس لیست شدن شما را افزایش نمی دهد.

۱۲. ارائه اطلاعات دقیق و مستند و با صداقت کامل به نفع هر پروژه است.

۱۳. پروژه‌هایی که اطلاعات مربوط به پروژه را دستکاری کرده باشند، به طور دائم از لیست شدن آنها جلوگیری می‌شود.

بخش E : مواردی که سبب خروج شما از لیست کوین مارکت کپ می‌شوند

کوین مارکت کپ این اختیار را دارد که بدون اطلاع قبلی بعضی از مبادلات بین ارزها، ارزهای دیجیتال و حتی صرافی‌ها را از لیست خود خارج کند. موارد زیر بعضی از اعمالی است که سبب خارج شدن از لیست می‌شود:

 • کم شدن نقدینگی و انجام معاملات مشکوک
 • عدم توسعه بیشتر برای پروژه و یا عدم فعالیت‌های تجاری
 • لیست شدن پروژه در کوین مارکت کپ نتیجه اطلاعات غلط، ناقص یا دستکاری شده باشد.
 • پروژه (یا همکاران آن) در لیست‌های تحت بررسی مقامات قضایی قرار گرفته باشد، یا به دلیل نقض قانون، اساسنامه و آیین نامه مقصر شناخته شده باشند.
 • اجرای فوق العاده ضعیف یا استقبال بسیار کم توسط جامعه پروژه
 • هر عامل دیگری که کوین مارکت کپ آن را برای کاربران خود خطرناک بداند.

چطور بعضی از صرافی‌ها و ارزهای دیجیتال نامعتبر موفق به لیست شدن می‌شوند؟

باتوجه به تمامی سخت‌گیری‌ها و اصولی که در بالا گفته شد، باز هم شاهد لیست شدن تعداد زیادی صرافی و ارز نامعتبر در سایت کوین مارکت کپ هستیم. در سال جاری، دو گزارش تحقیقاتی از شرکت‌های مهم در زمینه ارزهای دیجیتال به این نتیجه رسیده‌اند که بین ۶۵ تا ۹۵ درصد از حجم معاملات گزارش شده در دنیای کرپتو، جعلی است. اما اگر رتبه‌بندی دارایی‌های دیجیتال را در سایت کوین مارکت کپ، محبوب ترین سایت جمع آوری اطلاعات در این حوزه مرور کنید، به نظر می رسید که صاحب این وبسایت توجه زیادی به این مسائل نداشته است.

از میان ۲۵ صرافی برتر در میان ۲۶۰ صرافی لیست شده در این سایت، ۷۵ درصد از آنها مشکوک به ارائه گزارش جعلی حجم معاملاتشان شده‌اند. شرکت کوین مارکت کپ دارای یک تیم ۴۰ نفره با شش دانشمند است و مجله Forbes تخمین می‌زند که سالانه بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار درآمد از راه تبلیغات داشته باشد. اولین پاسخ کوین مارکت کپ به این یافته‌ها، پس از گزارش Bitwise در مورد میزان جعلی بودن حجم معاملات در ماه مارس، بوده است. مدیر عامل شرکت، براندون چز (Brandon Chez) می‌گوید حجم معاملات جعلی مسئله مهمی است، و ما به طور جدی سعی در حل آن داریم. اما چهار ماه پس از انتشار گزارش Bitwise، و سه هفته بعد از گزارش Forbes در BKEX، به نظر می رسد کوین مارکت کپ اقدامات بسیار کمی برای رفع این مشکل انجام داده است.

کوین مارکت کپ ستونی را برای “حجم مشخص معاملات” در رتبه بندی خود اضافه كرده است، اما این اعداد تقريبا برابر با حجم گزارش شده توسط خود صرافی‌ها هستند. به گفته Carylyne Chan، مدیر ارشد استراتژی کوین مارکت کپ، زمان زیادی برای برطرف کردن مسئله حجم جعلی نیاز است؛ زیرا کوین مارکت کپ در تلاش است این کار را به درستی انجام دهد و تعادلی بین انجام سریع مراحل لیست شدن و دقت بالا در بررسی اطلاعات برقرار کند.

مسلما اینگونه کارکرد کوین مارکت کپ برای لیست کردن ارزهای دیجیتال و صرافی‌ها تاثیرات منفی در کاربران آن خواهد داشت. زیرا تا زمانی که سخت‌گیری بیشتری برای لیست شدن در نظر گرفته نشود، کمپانی‌ها برای اینکه ارز و صرافی خود را در رتبه‌های بالای این سایت قرار دهند از این ترفند استفاده خواهند کرد. تا زمانی که کوین مارکت کپ از الگوی جدیدی استفاده کند یا تصمیم به حذف برخی مبادلات بگیرد، سرمایه گذاران باید با شک بسیار زیاد از داده‌های این سایت استفاده کنند.

منبع
coinmarketcaplisting.agency

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
17 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا