اخبار خارجی

متا یک ارز مجازی را برای اینستاگرام و فیسبوک عرضه می‌کند

شرکت متا در آستانه عرضه آزمایشی یک کوین مجازی با نام Zuck Bucks در پلتفرم بازی واقعیت مجازی خود با نام هورایزن ورلدز (Horizon Worlds) به منظور راه‌اندازی یک چرخه اقتصادی در این پلتفرم است. در صورت موفقیت آمیز بودن این عرضه، زاک باکس در پلتفرم‌های مطرح اینستاگرام و فیسبوک نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از beincrypto، شرکت متا با هدف ایجاد اقتصاد دیجیتالی و کاهش وابستگی به تبلیغات، در حال برنامه‌ریزی برای عرضه کوین مجازی جدیدی برای پلتفرم‌های فیسبوک و اینستاگرام است. این کوین که توسط کارمندان متا به طور غیررسمی به اسم زاک باکز (Zuck Bucks) شناخته می‌شود، در ایجاد یک چرخه اقتصادی در شبکه‌های اجتماعی مهم متا مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این کوین مجازی در پلتفرم هورایزن ورلدز به صورت محدود آزمایش می‌شود. این برنامه مختص هدست‌های کوئست واقعیت مجازی (Quest VR) است. در حال حاضر، متا عنوان کرده است که تعداد اندکی از کاربران این پلتفرم می‌توانند به فروش آیتم‌های مجازی در متاورس بپردازند. نمونه‌ای از این آیتم‌ها شامل دسترسی VIP به مناطق و آیتم‌هایی نظیر جواهرات است.

هم‌چنین انتظار می‌رود این بازی برای دستگاه‌های موبایل و حتی کنسول‌ها عرضه شود. این پلتفرم می‌تواند کاربران بسیار زیادی را به خود جلب کند، به ویژه آنکه سرمایه ۱۰ میلیون دلاری برای خالقان حاضر در این بازی اختصاص داده است و این موضوع می‌تواند کاربران را تشویق کند تا به سمت این بازی کشیده شوند.

مارک زاکربرگ مدیرعامل متا هم‌چنین درباره نحوه عملکرد و اقتصاد متاورس گفته است:

اگر می‌خواهید بعضی از ویژگی‌های متاورس را بدانید باید بگویم که می‌توانید به فروش کالاهای مجازی بپردازید و آنها را با خود به دنیاهای دیگر ببرید و این موضوع، بخش مهمی از اقتصاد متاورس را تشکیل می‌دهد. بنابرین، به نظرم گاهی اوقات نحوه عملکرد و سازوکار این محصولات دیجیتالی با چیزی که در دنیای واقعی از آن انتظار دارید، می‌تواند متفاوت باشد.

این نکته هنوز مشخص نیست که مرحله آزمایشی زاک باکز در شکل کنونی متاورس انجام می‌شود یا خیر. به احتمال زیاد شاهد تغییراتی باشیم زیرا کل عرصه متاورس مورد آزمایش قرار نگرفته و محک نخورده است.

توجه کامل متا به متاورس

این کوین مجازی و اکوسیستم اقتصادی پیرامون آن، بخشی از اقدامات و هدف متا برای تبدیل شدن به شرکتی است که توجه و تمرکز خود را به متاورس معطوف کرده است. تسلط شبکه‌های اجتماعی این شرکت در سال‌های اخیر کاهش یافته و برای اولین بار، فیسبوک شاهد کاهش رشد کاربران بوده است. در این بین، برنامه محبوب اینستاگرام نیز با رقابت شدیدی با برنامه‌های دیگر نظیر تیک‌تاک مواجه شده است.

پس از چندین رویداد منفی، متا با کاهش ارزش سهام خود مواجه شده است. زاکربرگ به نمایش بعضی از پروژه‌های مرتبط با هوش مصنوعی پرداخته است که جان تازه‌ای به متاورس می‌بخشند.

با توجه به اینکه انتظار می‌رود ارزش بازار متاورس تا سال ۲۰۳۰ به ۶۷۸ میلیارد دلار برسد، شرکت متا معتقد است که ورود و تلاش در این عرصه می‌تواند ارزشمند باشد. هرچند، در این زمینه رقبای سرسختی پیش روی خود می‌بیند.

در اوخر ماه اسفند مارک زاکربرگ، مدیرعامل شرکت متا از آماده شدن اینستاگرام برای اضافه کردن توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) خبر داده بود.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا