اخبار اتریوم

متامسک سرویس استیکینگ تلفیقی (Pooled Staking) اتریوم را برای اعتبارسنجی ارزان‌تر ارائه می‌کند

کیف پول متامسک (MetaMask) سرویس استیکینگ تلفیقی اتریوم را اضافه می‌کند، البته نه برای کابران ایالات متحده یا بریتانیا! هدف این ویژگی جدید گسترش دسترسی به استیکینگ است که قبلا به سرمایه ۱۰۰٬۰۰۰ دلاری نیاز داشت. اما این پروژه همچنان فاقد ویژگی‌های ارائه شده توسط سایر پلتفرم‌های Staking است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، متامسک یک کیف پول ارز دیجیتال پیشرو، سرویس استیکینگ تلفیقی خود را راه‌اندازی کرده است که به کاربران امکان می‌دهد هر مقدار ETH را استیک کنند. کانسنسیس (Consensys) شرکت توسعه‌دهنده این کیف پول گفت که کاربران اتریوم اکنون یک «راه آسان برای به استیکینگ ETH دارند و در عین حال کنترل کامل بر دارایی ETH خود را حفظ می‌کنند.

سرویس استیکینگ تلفیقی در متامسک

MetaMask، محبوب‌ترین کیف پول برای اتریوم، از ابتدای هفته جاری ویژگی «Pooled Staking» را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. این ویژگی جدید به کاربران امکان می‌دهد در استیک اتریوم شرکت کنند.

متامسک در بیانیه مطبوعاتی خود گفت که کاربران برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج به ۳۲ ETH نیاز دارند، معیاری که ۹۹٪ افراد به آن دسترسی ندارند. اما استیکینگ تلفیقی به کاربران متامسک اجازه می‌دهد تا هر مقدار ETH را استیک کرده و برای مشارکت در امنیت شبکه پاداش کسب کنند.

استیکینگ در شبکه اتریوم به طور معمول به کاربرانی نیاز دارد که ۳۲ اتریوم را به این شبکه متصل کنند که در قیمت‌های فعلی بازار حدود ۱۱۲٬۰۰۰ دلار هزینه خواهد داشت. اما سرویس‌های «تلفیقی» مانند Lido ،Rocket Pool و اکنون متامسک با جمع‌آوری دارایی‌های افراد مختلف، به کاربران بیشتری امکان دسترسی به استیکینگ اتریوم، حتی برای افرادی که ۳۲ ETH ندارند، فراهم می‌کنند.

در حال حاضر افراد از ۳ طریق می‌توانند در استیکینگ اتریوم مشارکت کنند:

  • استیکینگ انفرادی (Solo): که به عنوان اعتبارسنج در شبکه شرکت کرده و پاداش کسب می‌کنید. برای این کار باید حداقل ۳۲ اتریوم را واریز کرده و گره خود را مدیریت کنید یا از یک اعتبارسنج به عنوان ارائه‌دهنده سرویس استفاده کنید.
  • استیکینگ تلفیقی (Pooled): در این روش می‌توانید هر مقدار ETH را استیک کنید. برای برآورده کردن شرط واریز ۳۲ ETH، سهام شما با سهام سایر کاربران در یک استخر سهام ترکیب می‌شود. در اینجا شما باید از ارائه‌دهندگان «اعتبار سنجی به عنوان یک سرویس» استفاده کنید.
  • لیکویید استیکینگ: در این روش نیز می‌توانید هر مقدار ETH را استیک کنید. برای برآورده کردن شرط واریز ۳۲ ETH، سهام شما با سهام سایر کاربران ترکیب می‌شود. در لیکویید استیکینگ، در ازای سهام خود، یک توکن رسید دریافت خواهید کرد که قابل انتقال به اپلیکیشن‌های دیفای است.

سرویس استیکینگ تلفیقی متامسک در حال حاضر برای گروه کوچکی از کاربران در دسترس است و انتظار می‌رود به زودی عرضه گسترده‌تری داشته باشد. با این حال، این سرویس در ابتدا در ایالات متحده یا بریتانیا در دسترس نخواهد بود. چرا که سرکوب خدمات استیکینگ در ایالات متحده و بریتانیا شدید است.

سرویس استیکینگ MetaMask می‌تواند برای معامله‌گران خرده‌فروش که می‌خواهند سرمایه‌گذاری استیکینگ خود را در یک رابط هم استیک کرده و هم معامله و نظارت کنند، شگفت‌انگیز باشد.

این سرویس توسط Consensys Staking پشتیبانی می‌شود که بیش از ۳۳٬۰۰۰ اعتبار سنجی اتریوم و بیش از ۱ میلیون ETH استیک شده را مدیریت می‌کند. این شرکت در بیانیه مطبوعاتی خود به این موضوع مباهات کرد که اسلشینگ (جریمه) صفر اعتبار سنجی و نرخ مشارکت اعتبار سنجی ۹۹.۹٪ دارد.

متامسک در مقابل رقبا

حرکت متامسک به سمت استیکینگ تلفیقی، آن را در برابر بازیکنان معتبری مانند لیدو (Lido) و کوین بیس (Coinbase) قرار می‌دهد که هنوز هم خدمات استیکینگ خود را در سطح بین‌المللی و در چندین ایالت ایالات متحده ارائه می‌دهد. این دو ارائه‌دهنده با هم تقریبا ۴۵٪ از ۳۳ میلیون ETH – به ارزش ۱۱۶ میلیارد دلار در زمان نگارش این مطلب – را تشکیل می‌دهند که در شبکه استیک شده‌اند.

Lido، بزرگترین پلتفرم لیکویید استیکینگ، به کاربران اجازه می‌دهد تا ETH را استیک کرده و توکن‌های Lido Staked Ethereum (stETH) را دریافت کنند که می‌تواند از طریق اپلیکیشن‌های دیفای سود سالانه (APY) حدود ۳.۸٪ را به دست آورند.

در همین حال، کوین بیس، اگرچه مجبور شده است در دسترس بودن سرویس استیکینگ خود را کاهش دهد، اما همچنان با اختلاف زیادی دومین ارائه‌دهنده بزرگ استیکینگ است. ۱۵٪ سهم کوین بیس سه برابر رقبای بعدی آن یعنی Figment، Ether.fi و Kiln.fi است.

تفاوت اصلی اینجاست که Lido و Rocket Pool به کاربران رسیدهایی را بابت سپرده‌هایشان در قالب «توکن‌های للیکویید استیکینگ» ارائه می‌دهند که می‌توانند قرض گرفته شوند، وام داده شوند یا دوباره در پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز سرمایه‌گذاری شوند. LSTهایی مانند Lido staked ETH (stETH) از جمله دارایی‌های محبوب در معاملات کریپتو هستند.

این در حالی است که MetaMask قصد ندارد LST خود را به عنوان بخشی از سرویس استیکینگ تلفیقی ارائه دهد. این امر باعث می‌شود در مقایسه با رقبا حرف چندانی برای گفتن نداشته باشد.

منبع
کوین دسک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا