اخبار عمومی

شکارچی سقوط ۲۰۰۸ بازار سهام، ۱.۶ میلیارد دلار پوزیشن شورت باز کرد؛ بحران جدیدی در راه است؟

مایکل بری (Michael Burry)، معامله‌گری است که به خاطر معاملات موفق شورت (Short) خود در طول بحران رکود سال ۲۰۰۸ به شهرت رسید و کتاب و فیلم «The Big Short» بر اساس شخصیت این تریدر مشهور ساخته شده است. این معامله‌گر اکنون برای بار دوم (از لحاظ حجم پوزیشن‌ها) مبلغ ۱.۶ میلیارد دلار معادل ۹۳٪ پرتفوی فعلی خود بر روی ریزش سهام S&P 500 و نزدک (Nasdaq) سرمایه‌گذاری کرده است و اصطلاحا روی آن‌ها شورت گرفته است.

به نقل از مارکت واچ، بر اساس اطلاعات پرونده مالی شرکت سرمایه‌گذاری Scion Asset Management متعلق به مایکل بری که برای کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده ارسال شده، مشخص شده است این معامله‌گر قراردادهای آپشن فروش (Put) خود را افزایش داده است. این اقدام از سوی این تریدر که به دلیل پیش‌بینی معروف خود درباره سقوط بازارهای مالی علی‌الخصوص بازار مسکن در سال ۲۰۰۸ شهرت دارد، گمانه‌زنی‌ها درباره سقوط بازار سهام را افزایش داده است. آیا باید نگران ریزش بازارها باشیم؟

این پرونده که در روز دوشنبه اطلاعات آن افشا شد، توجه شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کرد، اگرچه چنین داده‌هایی قدیمی هستند و نگاهی ناقص به سبد سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند.

اطلاعات این پرونده نشان می‌دهد شرکت Scion تا ۳۰ ژوئن (۹ تیر) دارای ۲ میلیون قرارداد آپشن فروش در SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY) است که شاخص S&P 500 را دنبال می‌کند. همچنین، این شرکت ۲ میلیون آپشن فروش از سری QQQ سبد سهام محبوب Invesco QQQ Trust دارد که سهام Nasdaq-100 NDX را دنبال می‌کند.

قراردادهای اختیار فروش (Put option) به دارنده این حق را می‌دهند که برای فروش دارایی مربوطه در زمان معینی به قیمت تعیین شده که به آن قیمت اجرای معامله (strike price) گفته می‌شود، اقدام کند. از این رو آپشن فروش ابزار محبوبی برای معامله در شرایط نزولی بازار است. همچنین، این نوع قرارداد برای محافظت از پوزیشن‌های معاملاتی یا به عنوان بخشی از یک استراتژی گسترده‌تر نیز استفاده می‌شود.

طبق داده‌های Whalewisdom.com تا ۳۰ ژوئن، آپشن‌های فروش SPY بیش از ۵۱٪ از دارایی‌های گزارش شده شرکت Scion را تشکیل می‌دهند، در حالی که آپشن‌های فروش QQQ بیش از ۴۲٪ از دارایی‌های این شرکت را به خود اختصاص داده‌اند. در نتیجه، در مجموع این شرکت ۹۳٪ از دارایی‌های خود را به قرارداد اختیار فروش تخصیص داده است. اما سرمایه‌گذاران موظف هستند فقط پوزیشن‌های لانگ را که تا پایان سه ماهه نگهداری می‌شوند افشا کنند. بنابراین این پرونده ممکن است اطلاعات کاملی ارائه ندهد.

وضعیت قراردادهای اختیار معامله شرکت Scion
وضعیت قراردادهای اختیار معامله شرکت سرمایه‌گذاری Scion متعلق به مایکل بری؛ منبع: Whalewisdom

لازم به ذکر است، این پرونده‌ها سرمایه‌گذاران را ملزم به افشای قیمت پرداخت شده، قیمت اجرای معامله یا تاریخ انقضای آپشن‌های خریداری شده نمی‌کنند.

شرکت Scion Asset Management نیز هنوز به این خبر پاسخی نداده است.

این اطلاعات از پرونده سه ماهه 13-F در کمیسیون بورس و اوراق بهادار فاش شده است. مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری با بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از انواع خاصی از دارایی‌ها تا ۴۵ روز پس از پایان سه ماه فرصت دارند تا فهرست موجودی اوراق بهادار خود را در فرم 13F وارد کرده و آن را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ارسال کنند. موعد مقرر برای ارسال پرونده‌های سه ماهه دوم سال، روز دوشنبه بوده است.

لازم به ذکر است، شاخص S&P 500 تاکنون در سال جاری نزدیک به ۱۷٪ افزایش یافته است، در حالی که Nasdaq-100 نزدیک به ۴۰٪ رشد کرده است. اما بازار سهام در ماه آگوست شروع بدی داشت، به نحوی که شاخص S&P 500 بیش از ۲٪ از پایان ماه جولای سقوط کرده و Nasdaq-100 نیز بیش از ۳٪ ریزش داشته است. S&P 500 تاکنون در سه ماهه دوم سال حدود ۰.۹٪ رشد داشته، در حالی که رشد نزدک-100 اندکی کمتر است.

ذکر این نکته لازم است که در صورت سقوط بازار سهام، دیگر بازارهای پرریسک مانند کریپتو نیز دچار ریزش خواهند شد و این موضوع به نفع بیت کوین و ارزهای دیجیتال نخواهد بود.

نکته مهم: کاربران توجه داشته باشند که ۱- در معاملات آپشن این اختیار برای معامله‌گر وجود دارد که شخص با پرداخت هزینه پرمیوم قرارداد اختیار را فسخ کند و در صورت پیش‌بینی اشتباه تنها این بخش از هزینه را پرداخت کند و ضرر بیشتری متحمل نشود لذا این استراتژی مایکل بری می‌تواند بخشی از یک پلن کنترل ریسک (هج کردن) پوزیشن‌های معاملاتی لانگ وی باشد. ۲- در معاملات آپشن بنابر دلیلی که گفته شد، معمولا هزینه پرداختی برای خرید قراردادهای آپشن کمتر از عدد نامی آن‌ها است لذا عدد ۱.۶ میلیارد دلار عدد نامی این پوزیشن معاملاتی است و در حقیقت این مبلغ از بری وارد پوزیشن شورت نشده است.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا