اخبار اتریوماخبار بلاکچیناخبار عمومی

مایکروسافت با استفاده از بلاکچین اتریوم با دانلود غیر قانونی مبارزه می‌کند

مایکروسافت غول بزرگ صنعت نرم‌افزار جهان، با بهره‌گیری از شفافیت تکنولوژی بلاکچین و شبکه اتریوم به دنبال راهکاری جدید برای مبارزه با دانلود غیرقانونی محتوا است. سیستم عامل ویندوز و مجموعه نرم‌افزاری آفیس همواره یکی از صدرنشینان جدول دانلود غیرقانونی نرم‌افزار بوده‌اند بنابراین جای تعجبی ندارد که شرکت مایکروسافت به عنوان توسعه‌دهنده این دو نرم‌افزار، به دنبال اتخاذ سیاست‌هایی علیه این امر باشد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌تلگراف در مقاله جدیدی که توسط بخش توسعه مایکروسافت در همکاری با پژوهشگرانی از دانشگاه کارنگی ملون و شرکت علی بابا منتشر شده است، این شرکت نتایج تحقیق خود در خصوص سیستمی مبتنی بر بلاکچین و همراه با مشوق برای مبارزه با دانلود غیرقانونی را علنی کرده است.

این پژوهش با عنوان «آرگوس(Argus): یک سیستم مشوق کاملا شفاف برای کمپین‌های مبارزه با دانلود غیرقانونی» منتشر شده است. همان‌طور که از نام این پژوهش استنباط می‌شود، سیستم جدید مایکروسافت بر پایه ویژگی شفافیت تکنولوژی بلاکچین بنا شده است. آرگوس که در بستر شبکه اتریوم ایجاد شده، به دنبال فراهم کردن مکانیزم تشویقی بی‌نیاز به اعتماد در عین صیانت از داده‌های جمع‌آوری شده از افراد ناشناسی است که پایرسی (Piracy) و دانلود غیرقانونی محتوا را گزارش می‌کنند.

در بخشی از این مقاله به این موضوع اشاره شده است:

ما این [وضعیت] را به چشم یک مساله سیستم‌های توزیع یافته می‌بینیم. در اجرا، به برخی از موانع غیرقابل اجتناب فائق آمدیم تا امنیت در عین شفافیت کامل را تضمین کنیم.

آرگوس امکان ردیابی محتوای غیرقانونی تا مبدا را به وسیله الگوریتم واترمارک ممکن می‌سازد. جزییات این الگوریتم در مقاله به تفصیل شرح داده شده است. همچنین گواهی به نام گواه اثبات نشت (proof of leakage) طراحی شده است که در آن هر گزارش محتوای نشت شده شامل سازوکاری برای مخفی کردن اطلاعات است. بدین ترتیب، هیچکس به جز گزارش‌کننده نمی‌تواند بدون اینکه مالک باشد، همان نسخه واترمارک شده را گزارش کند.

این سیستم همچنین سازوکاری (با کم کردن مشوق و تنبیه) برای جلوگیری از گزارش دوباره یک محتوا با نام‌های مختلف کاربری مستعار دارد.

امیدواریم با امنیت و کاربردی بودن آرگوس بتوانیم کمپین‌های ضد پایرسی دنیای واقعی را به سمت یک مکانیزم تشویقی کاملا شفاف سوق دهیم.

تیم تحقیق برای کاهش هزینه گس شبکه اتریوم برای افراد گزارش‌دهنده راهکاری اندیشیده است. آن‌ها با بهینه‌سازی برخی از عملیات رمزنگاری موفق شدند هزینه گزارش محتوای غیرقانونی را به اندازه هزینه ۱۴ تراکنش انتقال اتر در شبکه اتریوم پایین آورند. پیش از این بهینه‌سازی‌ها، هر گزارش معادل هزاران تراکنش گس مصرف می‌کرد.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا