متوسط مقالات

آیا می‌توان در بازار‌های ارز دیجیتال انعطاف‌پذیری ایجاد کرد ؟

همین یک ماه پیش بود که بحران کرونا به بازار ارز دیجیتال هم حمله کرد و بیت کوینبا سقوطی شدید مواجه شد. در این زمان، منتقدان شروع به انتقاد کردند و تلقی کردن بیت کوین به عنوان پناهگاهی ایمن را زیر سوال بردند. مقالات زیادی در آن هنگام در مورد این رویداد نوشته شد و اکثرا بر این باور بودند که کرونا عامل این افت قیمت بوده است. سرمایه‌گذاران در آن زمان برای محافظت از بدهی‌های خود در بازار‌های دیگر اقدام به فروش ارز دیجیتال خود کردند و البته بازار کریپتو نیز در این میان با ناکارآمدی‌هایی مواجه بود.

در بحبوحه کرونا و در میان این هیجان پدید آمده، صرافی بیت مکس (BitMEX) با واقعه‌ای تاریخی روبرو شد و نقد شدن پوزیشن‌ها (position) در این صرافی به حداکثر خود رسید. در این مقاله به بحث در مورد این می‌پردازیم که چگونه می‌توان شرایطی را فراهم آورد که بازار ارز دیجیتال را در مقابله با چنین رویداد‌هایی انعطاف‌پذیر‌تر کرد. صرافی‌ها در این میان می‌توانند کمک قابل توجهی کنند. برای اینکه بر بحث متمرکز شویم، باید بگوییم که لازم است کار‌هایی اساسی در مورد آموزش، زیرساخت بازار و متنوع‌سازی صورت بگیرد.

آموزش در راستای استحکام بازار ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

نوسانات در بازار‌هایی مانند بازار نفت و کالا طبیعی است و همیشه وجود دارد. عرضه و تقاضا در هر بازاری می‌تواند با توجه به شرایط محیطی و غیره تغییر کند. اما وقتی صحبت از ارز دیجیتال می‌شود، نوسانات بیشتر ریشه در فقدان نقدینگی و نوع فرهنگی دارد که ما خود توسعه داده‌ایم. نوسانات شدید کریپتو برای بسیاری از ما جذاب است و این در حالی است که اگر ما خواهان محافظت از خود در این وضعیت آشفته جهان هستیم، باید به فکر ثبات باشیم و به ارزش آینده ارز دیجیتال ایمان داشته باشیم.

اگر این درست باشد که افت اخیر بازار نتیجه تمرکز بیش از حد و سلسله مراتب‌های قدیمی حاکم بر بازار جهان است، بیت کوین به عنوان یک دارایی با اصول بنیادین جدید باید مورد توجه قرار گیرد و سرمایه‌گذاران زیادی را به سمت خود جلب کند. بحران اخیر همه بازار‌های مالی را تحت تاثیر قرار داد و اجتناب ناپذیر بود. البته بازار ارز دیجیتال در این میان از لحاظ استراتژی‌ها، تجربه و غیره بسیار با بازار‌های دیگر تفاوت داشت و قطعا این بازار می‌توانست عملکرد بهتری داشته باشد. در اینجاست که آموزش به عنوان نیازی ضروری برای مشارکت‌کنندگان در این بازار مورد توجه قرار می‌گیرد و صرافی‌ها می‌توانند در فراهم آوردن این آموزش بسیار کمک کنند.

حال نشانه خوبی که ظاهر شده این است که بیت کوین در حال بازگشت و اعاده ارزش خود است و این در حالی است که اقتصاد جهانی همچنان با سقوط روبرو است. این موضوع توجه‌های زیادی را متمرکز ارز دیجیتال می‌کند و زمینه پذیرش عام این ارز‌ها را فراهم می‌آورد.

زیرساخت بازار

ایجاد انعطاف‌پذیری همچنین نیازمند کار زیادی در سطح زیرساخت بازار و طراحی محصول است. قدرت و سرعت مبادله در این میان بسیار مهم است و باید از فناوری روز استفاده شود. برای تشخیص درست قیمت و جلوگیری از تاخیر و به وجود آمدن مشکلات، صرافی‌ها باید نیاز‌ها را به خوبی برطرف کنند و دارای نقدینگی خوبی باشند. اگر ما می‌خواهیم سرمایه‌گذاران موسساتی وارد بازار ارز دیجیتال شوند، لازم است که اول کیفیت وارد این بازار شود.

در سطح طراحی محصول، نوآوری بیشتری برای تنظیم قرارداد‌های دائمی مورد نیاز است. در چند ماه گذشته، صرافی‌های بیشتری اقدام به تصفیه قرارداد‌ها از طریق تتر (Tether) کرده‌اند و صرافی‌های دیگر نیز کم‌کم باید به جای بیت کوین از ارز‌هایی مانند تتر برای این کار استفاده کنند.

برای مقابله با نوسانات بازار و جلوگیری از نقد شدن‌های غیر ضرور، استفاده از ارز‌هایی مانند تتر بسیار ضروری و منطقی است. علاوه بر اینها، نوآوری‌های بیشتری نیز در زمینه مکانیسم‌های تامین وجه و پارامتر‌های نقدینگی لازم است و باید شفافیت بیشتری در این فضا ایجاد شود و از وابستگی تریدر‌ها به صرافی‌ها کاسته شود.

متنوع‌سازی

در نهایت باید گفت که انعطاف‌پذیری تنها نتیجه چرایی و چگونگی ترید نیست؛ بلکه به آنچه که ترید می‌کنیم نیز ارتباط دارد. تعداد زیادی ارز دیجیتال در بازار وجود دارد که ارتباط بین آنها آنقدر زیاد است که نمی‌توان متنوع‌سازی معقولی انجام داد. استیبل کوین‌ها (stablecoins) نقش مهمی در اینجا دارند و امتحان خود را پس داده‌اند، اما از این کوین‌ها تنها برای فرار از نوسانات می‌توان استفاده کرد و احتمال رشد آنها در دراز مدت کم است.

من در اینجا پیشنهاد می‌کنم که به سرمایه‌گذاری مجدد در ارز دیجیتال بپردازیم و توسعه بیشتری را در زمینه توکنی کردن کالا‌ها، شاخص‌ها و غیره فراهم آوریم. اگر ما اکنون به بازار کالا نگاه کنیم، می‌بینیم بجز طلا که مطابق انتظار ظاهر نشده است، بقیه اوج گرفته و عملکرد خوبی داشته‌اند. هر چه تنوع بیشتری را وارد بازار ارز دیجیتال کنیم، امکان جذب و ابقای سرمایه بیشتر خواهد شد.

نتیجه‌ گیری

ما هنوز فاصله زیادی با یک اقتصاد دارایی دیجیتال جهانی داریم؛ اقتصادی که در آن بتوان به راحتی ارز دیجیتال را با فیات و هر چیز دیگری مبادله کرد. این اقتصاد هم برای سرمایه‌گذاران خرد و هم برای سرمایه‌گذاران موسساتی در دسترس خواهد بود و ورود سرمایه‌گذاران موسساتی نیز در نهایت منجر به تقویت بازار خواهد شد.

من فکر می‌کنم که جامعه ارز دیجیتال اینک در نقطه حساسی قرار دارد و این جامعه باید برای نوآوری و تکامل تلاش کند. هر چه امروز بیشتر در زیرساخت، محصولات و اصول بنیادین سرمایه‌گذاری کنیم، در آینده با مزایای بیشتری مواجه خواهیم شد. فراموش نکنید که نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا