اخبار خارجی

معرفی c-Lightning؛ عرضه پرداخت های چند بخشی و بزرگ در شبکه لایتنینگ

بلاک استریم (Blockstream) استارت آپ فناوری بیت کوین گفت تیم نرم افزاری c-Lightning آن، اولین تیمی است که نسخه فعال “پرداخت های چند بخشی” را عرضه خواهد کرد.

اگرچه اسم c-Lightning v0.8.0 بسیار طولانی است، اما بهبود بزرگی برای تجربه کاربری از شبکه لایتنینگ و لایه جدیدی می‌باشد که احتمالا بهترین فرصت بیت کوین برای پشتیبانی از تعداد پرداخت های بسیار بیشتر است. این به روزرسانی، پرداخت های شبکه لایتنینگ را تسهیل می‌بخشد تا کاربران بتوانند پرداخت های لایتنینگ بزرگتری را با ریسک کمتر ارسال کنند.

کریستین دکر (Christian Decker) یکی از توسعه دهندگان لایتنینگ در وبلاگ خود توضیح داده است:

تجربه کاربری کلاینت های لایتنینگ موضوعی است که اغلب بیان می‌شود و ما همراه با تیم های دیگری که بر روی نسخه های مختلف لایتنینگ کار می‌کنند، با جدیت بر روی بهبود وضعیت کنونی این تجربه کاربری کار می‌کنیم. هدف ما، آسانتر کردن استفاده از لایتنینگ تا حد استفاده از کیف پول داخل زنجیره است.

در حال حاضر این کار آسانی نیست. یکی از دلایل آسان نبودن این موضوع، کافی نبودن نقدینگی در شبکه به منظور پشتیبانی از تراکنش ها و مخصوصا پرداخت های بزرگ است. فرض کنید یکی از کاربران ۰.۵ بیت کوین در شبکه ارسال می‌کند. این تراکنش به طور پنهانی، از یک نود به نود بعدی انتقال می‌یابد تا اینکه به مقصد خود برسد. هرکدام از این نودها باید ۰.۵ بیت کوین داشته باشند تا بتوانند تراکنش را به نود بعدی انتقال دهند.

اگر یکی از نودهای در مسیر، بیت کوین کافی نداشته باشد، تراکنش انجام نمی‌شود.

پرداخت های چند بخشی با امکان پذیر ساختن تفکیک یک پرداخت به بخش های کوچکتر که ارسال آنها در شبکه آسان تر است، به این مشکل می‌پردازند، زیرا کاربر می‌تواند بیت کوین مورد نظر را از چندین کانال ایجاد شده برای ارسال پرداخت، به دست آورد.

دکر در این خصوص نوشت:

پرداخت های چند بخشی به نود لایتنینگ امکان می‌دهد تا هنگام انجام پرداخت، ظرفیت تمام کانال ها را با یکدیگر ترکیب کند و پرداخت های بزرگتری نسبت به ظرفیت هر کانال مجزا انجام دهد. این امر مسائل موجود در مدیریت تعداد کانال های ایجاد شده و نحوه اختصاص دادن سرمایه به هر کدام از این کانال ها را به شدت کاهش می‌دهد، زیرا به سادگی می‌توان این کانال ها را در صورت لزوم با یکدیگر ترکیب کرد.

نکته قابل ذکر این است که اگرچه این نسخه از ارسال این نوع پرداخت ها پشتیبانی می‌کند، اما دریافت آنها هنوز امکان پذیر نیست. عملکرد دریافت هم چنان در حال توسعه است.

دکر مدعی است که این تغییر کد، انعطاف پذیری کل شبکه پرداخت را نیز به طور چشمگیری افزایش می‌دهد. از آنجایی که بعید است پرداخت های ارسالی کاربران مجبور به ایجاد تراکنش با نودهای بزرگ باشند، این موضوع را می‌توان یک نقطه شکست در نظر گرفت.

دکر در این خصوص نوشت:

قبل از این، هنگام انجام پرداخت ها، ظرفیت بزرگترین کانال به عنوان عامل محدود کننده در نظر گرفته میشد. بدین ترتیب، کاربران برای ایجاد یک کانال با سرمایه ای برابر با نهایت ظرفیت کانال تشویق میشدند. این موضوع باعث می‌شد تا کاربران، اعتبار نودها را قبل از ایجاد کانال با آنها رتبه بندی کنند، زیرا اگر نود نتواند پرداخت را انجام دهد به نقطه شکست پرداخت کاربران تبدیل میشد. با وجود پرداخت های چند بخشی، اکنون کاربران می‌توانند چندین کانال برای چندین نود ایجاد کنند، در حالی که همزمان اطمینان حاصل می‌کنند که در صورت نیاز، سرمایه آنها در این کانال ها وجود خواهد داشت. برای شبکه، این موضوع به معنای قابلیت اتصال بیشتر و انعطاف پذیری بهتر در مقابل خطر حذف و ناپدید شدن نودهای بزرگ است.

بلاک استریم اذعان داشته است که این فناوری در نسخه های آینده گسترش خواهد یافت.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا