اخبار خارجی

بلاکچین جدید LAMINA1 با تمرکز بر متاورس راه‌اندازی می‌شود

نیل استفنسون (Neal Stephenson) با همکاری رییس سابق بنیاد بیت کوین و مشارکت سرمایه‌گذاران مهمی از جمله جوزف لوبین، از بنیان‌گذاران اتریوم و بنیان‌گذار کانسنسیس، بلاکچین لایه یک جدیدی با تمرکز بر متاورس راه‌اندازی می‌کند.

به گزارش میهن بلاک چین و به نقل از کوین تلگراف، نیل استفنسون نویسنده‌ای که ۳۰ سال قبل برای اولین بار از اصطلاح متاورس استفاده کرد و به نوعی پدر معنوی مفهوم متاورس به معنای جدید آن قلمداد می‌شود، قصد دارد با همکاری چند شرکت مهم در فضای کریپتو، بلاکچین لایه یک جدیدی با تمرکز بر متاورس راه‌اندازی کند که «لامیناوان (LAMINA1)» نام‌گذاری شده است.

او هم‌چنین در نگرش خود در مورد متاورس بازنگری کرده است و اظهار داشته است که تجربه این فناوری به جای واقعیت مجازی (VR) یا واقعیت افزوده (AR) نظیر هدست‌ها و لنزهای واقعیت مجازی که توسط شرکت‌های متا و مایکروسافت ارائه شده است، باید بیشتر متمایل به اسکرین‌های ۲ بعدی باشد.

استفنسون یکی از نویسندگان محبوب است که در رمان علمی تخیلی خود به اسم سقوط برف (Snow Crash) در سال ۱۹۹۲ به بررسی دنیای واقعیت مجازی به اسم متاورس پرداخته است. این نویسنده ۶۲ ساله علاوه بر نویسندگی، در سال ۲۰۱۴ الی ۲۰۲۰ به عنوان آینده‌نگر ارشد در شرکت واقعیت افزوده (AR) مجیک (Magic) به فعالیت پرداخته است.

پیتر وسنز (Peter Vessenes) سرمایه‌گذار کریپتو و رییس سابق بنیاد بیت کوین، در بیانیه روز چهارشنبه اعلام کرد که او و استفنسون با همکاری یکدیگر بلاک چین لایه اول جدیدی به اسم LAMINA1 تاسیس کرده‌اند. آنها امیدوارند که این شبکه به عنوان لایه اصلی برای متاورس آزاد عمل کند.

وسنز با بیان این موضوع که این شبکه بدون آلایندگی است، افزود:

مکانی برای ساخت چیزهایی که اندکی به چشم‌انداز و نگرش نیل نزدیک‌تر هستند. مکانی که به نفع خالقان، متخصصان و هنرمندان است. مکانی که پشتیبانی، فناوری پردازش محیط و جامعه‌ای برای حمایت از سازندگان متاورس فراهم می‌کند.

اطلاعات و جزییات اندکی در خصوص این پروژه در دسترس است. با وجود این، جوزف لوبین (Joseph Lubin) هم‌بنیان‌گذار اتریوم یکی از اسامی قابل توجه و مهم در فهرست سرمایه‌گذاران اولیه این پروژه است.

وسنز در خصوص نقش هم‌بنیانگذاران در LAMINA1 گفته است:

نیل چشم‌انداز، دانش، تجربه و اهداف اصلی را به ارمغان آورده است. اهداف اصلی این پروژه کمک به هنرمندان و سایر تولیدکنندگان محتوای ارزشمند برای کسب درآمد مناسب از کارهای خود، کمک به محیط زیست و ساختن یک متاورس آزاد و پایان دادن به یکه‌تازی شرکت‌های بزرگ در عرصه متاورس است. ما هم با آماده‌سازی زمینه‌های فنی و هماهنگی با هنرمندان و شرکا بر آغاز به کار سریع این بلاکچین تمرکز کرده‌ایم.

استفنسون ایده‌های خود درباره متاورس را در توییتر به اشتراک گذاشت. او پیش‌بینی کرده است هدست‌های واقعیت مجازی در کوتاه مدت نقش چندانی در متاورس نداشته باشند. استفنسون تاکید کرده است:

ما با استفاده از کیبورد به آسانی در محیط‌های ۳ بعدی غنی به گشت‌وگذار می‌پردازیم و با آن در تعامل هستیم. اگر متاورس از کاربران و توسعه‌دهندگانی که این تجربه‌ها را می‌سازند چشم‌پوشی کند مسیر اشتباهی در پیش گرفته است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا