اخبار عمومی

رشد رکورد شکن انویدیا در سه ماهه اخیر؛ همکاری یک پروژه کریپتویی با Nvidia


شرکت انویدیا (NVIDIA)، با عملکرد چشمگیر و رکوردشکنی در فصل اخیر، بار دیگر توجه‌ها را به خود جلب کرده است. این شرکت که از پیشگامان هوش مصنوعی محسوب می‌شود و با معرفی چیپ‌های نسل جدید خود و ثبت رشد بی‌سابقه در درآمد و سود، به نقطه اوج جدیدی در بازار دست یافته است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، عملکرد قابل توجه این شرکت در سه ماهه اخیر بر رشد انفجاری حاصل از رونق هوش مصنوعی تأکید می‌کند و انویدیا را پرچم‌دار انقلاب صنعتی می‌سازد. در این مقاله به بررسی عوامل مؤثر بر موفقیت انویدیا و تاثیرات آن بر صنعت تکنولوژی می‌پردازیم.

رکوردشکنی عملکرد مالی Nvidia

انویدیا در سه ماهه آخر خود، نتایج مالی شگفت‌آوری را ارائه و رکوردهای جدیدی را ثبت کرد. درآمد انویدیا نسبت به سال گذشته بیش از سه برابر شد و به ۲۶ میلیارد دلار رسید. این در حالی است که سود خالص بیش از ۷ برابر افزایش یافت و به ۱۴.۸۸ میلیارد دلار رسید. این ارقام نه تنها از سطح انتظارات تحلیلگران بالاتر بود، بلکه نشان‌دهنده قدرت تداوم رونق هوش مصنوعی نیز بود. قیمت سهام انویدیا در معاملات پس از ساعت کاری افزایش یافت و از ۱۰۰۰ دلار به ازای هر سهم گذشت، اگرچه این شرکت اعلام کرد که ارزش سهام آنها از ۷ ژوئن ۱۰ به ۱ خواهد شد.

پنج سال پیش، ارزش بازار انویدیا تنها ۱۰۰ میلیارد دلار بود، اما اکنون این شرکت سومین شرکت بزرگ سهامی عام در جهان است و تنها ۱۷ با پیشی گرفتن از اپل فاصله دارد.

منبع: مارکت‌واچ
منبع: مارکت‌واچ

انقلاب هوش مصنوعی

تراشه‌های هوش مصنوعی انویدیا در قلب انقلاب تکنولوژیکی کنونی قرار دارند که تقریباً هر صنعت بزرگی را با چالش روبرو می‌کند. جنسن هوانگ (Jensen Huang)، مدیر عامل این شرکت، این دوره را آغاز یک انقلاب صنعتی جدید توصیف کرده است که انویدیا نقش مهمی در تبدیل دیتاسنتر به ارزش ۱ تریلیون دلار به «کارخانه‌های هوش مصنوعی» ایفا می‌کند. هوانگ تاکید کرد که هوش مصنوعی دستاوردهای قابل توجهی در بهره‌وری به همراه خواهد داشت و به شرکت‌ها کمک می‌کند تا از نظر هزینه و انرژی کارآمدتر شوند.

تقاضا برای تراشه‌های هوش مصنوعی: یک محرک کلیدی

تقاضا برای تراشه‌های هوش مصنوعی انویدیا همچنان قوی است و شرکت‌های بزرگ محاسبات ابری (Cloud-Computing) مانند گوگل، مایکروسافت و آمازون بخش قابل توجهی از درآمد دیتاسنتر انویدیا را تشکیل می‌دهند. در سه ماهه اخیر، این شرکت‌ها بیش از ۱۰ میلیارد دلار یا حدود ۴۵٪ از درآمد دیتاسنتر انویدیا را تشکیل دادند. انتظار می‌رود که این تقاضای قوی، به دلیل نیازهای محاسباتی برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی، ادامه یابد.

گزارش درآمد انویدیا - منبع: NVIDIA
گزارش درآمد انویدیا – منبع: NVIDIA

تاثیر ChatGPT

تراشه‌های هوش مصنوعی انویدیا نقش مهمی در توسعه ChatGPT ایفا کردند که توانایی‌های قدرتمند هوش مصنوعی را در تولید متن‌های شبه‌انسان به نمایش گذاشت. این پیشرفت منجر به افزایش تقاضا برای تراشه‌های انویدیا از سوی شرکت‌های بزرگ فناوری و استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی و همچنین باعث کمبود عرضه شد که انتظار می‌رود تا سال آینده ادامه یابد.

تراشه های بلک ول (Blackwell)

انویدیا برای حفظ موقعیت خود قصد دارد نسل جدیدی از تراشه‌های هوش مصنوعی را با نام بلک‌ول در اواخر امسال عرضه کند. پیش‌بینی می‌شود این تراشه‌ها با قیمت بیش از ۳۰٬۰۰۰ دلار، فروش را بیش از پیش افزایش دهند. انویدیا در حال حاضر تولید این تراشه‌ها را آغاز کرده است و انتظار می‌رود در سه ماهه دوم عرضه شود و تا سه ماهه چهارم عملیات آن کامل شود.

AIOZ و برنامه شتاب‌دهنده انویدیا

شرکت AIOZ Network به عنوان اولین شرکت دپین (DePIN) در کاتالوگ شتاب‌دهنده انویدیا قرار گرفته است. این دستاورد، گامی مهم برای زیرساخت‌های غیرمتمرکز محسوب می‌شود و اکنون کاربران انویدیا می‌توانند از قدرت دپین AIOZ Network برای توسعه برنامه‌های خود بهره‌مند شوند. AIOZ Network با یک شبکه جهانی دارای بیش از ۱۶۰٬۰۰۰ نود، زیرساخت‌های محاسباتی، ذخیره‌سازی داده‌ها و استریم وب3 را توسعه می‌دهد. با معرفی AIOZ Node V3 در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ و راه‌اندازی راه‌حل وب3 هوش مصنوعی به نام W3AI در اواخر امسال، کاربران می‌توانند از منابع GPU و CPU که استفاده‌ای از آنها نمی‌شود را برای تقویت زیرساخت‌های AIOZ استفاده کنند. بنیان‌گذار AIOZ، ارمان چیپوترا (Erman Tjiputra)، اعلام کرد که این حضور در شتاب‌دهنده انویدیا، نمایانگر تعهد به توسعه یک چشم‌انداز غیرمتمرکز برای آینده محاسبات وب3 هوش مصنوعی، ذخیره‌سازی داده‌ها و خدمات استریم است.

رشد پایدار و رهبری بازار

علیرغم کاهش پیش‌بینی شده نرخ رشد به دلیل آمار سال گذشته، چشم انداز انویدیا همچنان قوی است. این شرکت حدود ۲۸ میلیارد دلار فروش برای سه ماهه مالی جاری پیش‌بینی کرده است که تقریباً دو برابر سطح سه ماهه مشابه سال گذشته است. این رشد پایدار با تداوم تقاضای قوی برای تراشه‌های هوش مصنوعی نسل فعلی و نسل بعدی ادامه می‌یابد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا