اخبار خارجی

تحلیل تکنیکال قیمت هارمونی، چیلیز و اتم؛ ۱۸ مهر ۱۴۰۰

در این مطلب به بررسی و تحلیل تکنیکال نمودار قیمت سه رمز ارز هارمونی (ONE)، چیلیز (CHZ) و اتم (ATOM) می‌پردازیم. این سه رمز ارز بین کاربران حوزه کریپتو کارنسی از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. مقالات مرتبط با ابزارهای استفاده شده در این تحلیل‌ها نیز در متن قرار گرفته است.

این مطلب تنها تحلیل تکنیکال قیمت رمز ارزها است و به هیچ عنوان توصیه خرید، فروش و سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال نیست. بازار رمز ارزها با ریسک بالایی همراه است و با مطالعه و آگاهی به این ریسک‌ها وارد این بازار شوید. میهن بلاکچین مسئولیتی در قبال از دست رفتن سرمایه شما ندارد.

تحلیل تکنیکال قیمت هارمونی (ONE)

در تایم فریم روزانه نمودار قیمت هارمونی، می توان یک آرایش الیوتی در قالب سیکل جنبشی (Impuse) مشاهده کرد. در این سیکل همانگونه‌که در تصویر زیر پیدا است به‌نظر خریداران در حال تکمیل ریز‌موج‌ها موج (۵) صعودی هستند که از قیمت ۰.۰۴۷ دلار (پایان موج c از (۴)) آغاز شده است. در زمان نگارش این مقاله می‌توان یک ساختار حرکتی ۵ موجی از درجه پایین‌تر – که ریزموج‌های موج (۵) بزرگ است- را نیز مشاهد کرد. در تصویر این سیکل با برچسب اعداد لاتین مشخص شده است که هارمونی در حال تکمیل موج آخر آن می‌باشد. فعلا خریداران در این حرکت جنبشی توانسته‌اند رکورد تاریخی جدیدی را در قیمت به ثبت برساند.

برای آشنایی بیشتر با امواج الیوت توصیه می‌شود مقاله زیر را مطالعه نمایید:

تحلیل تکنیکال قیمت هارمونی
نمودار قیمت هارمونی تایم‌فریم روزانه

تایم فریم روزانه هارمونی شمای کلی سیکل جنبشی مذکور را به ما نشان می‌دهد و برای یافتن اهداف و مقاومت‌های سیکل درجه کوچکتر در ادامه نمودار One را در تایم فریم ۴ ساعت مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بررسی ساختار حرکتی قیمت در تایم فریم ۴ ساعت نشان می‌دهد یک سیکل ۵ موجی دیگر از درجه پایین تر (که با اعداد لاتین در تصویر برچسب‌گذاری شده است) در حال تکیمل است. حرکت صعودی این سیکل در قالب یک کانال در حال انجام است که سقف این کانال خود می‌تواند یک هدف برای تکمیل موج v ( موج آخر از این سیکل باشد). علاوه بر سقف کانال با توجه به نسبت‌های فیبوناچی که بین امواج یک سیکل الیوتی برقرار است می‌توان سه هدف یا مقاومت برای ‍پایان موج v در نظر داشت که به ترتیب در نواحی قیمتی ۰.۲۸ ، ۰.۳۶ و ۰.۳۵۳ دلار قرار دارد (این اهداف حاصل نسبت‌های فیبوناچی بین موج‌ها سیکل الیوتی است).

مطابق با سناریو الیوتی پس از پایان موج ۵ از یک سیکل انتظار یک اصلاح –عموما در قالب ۳ موج اصلاحی– را داریم، لذا با رسیدن قیمت هارمونی به این نواحی می‌توان انتظار یک گام اصلاحی را داشت که نواحی کف و میانه کانال تایم فریم روزانه نواحی مهمی برای پایان یافتن اصلاح مد نظر هستند. در حال حاضر به نظر هم‍پوشانی نواحی قیمتی ذکر شده با سقف کانال ترسیمی در تایم فریم ۴ ساعت مهم‌ترین اهداف قیمتی برای این حرکت صعودی هستند.

همچنین در صورتی که قبل از رسیدن هارمونی به نواحی قیمتی ذکر شده با نزول قیمت همراه باشیم مهم‌ترین حمایت‌های پرایس اکشنی برای آن به ترتیب در نواحی ۰.۲۱۶ ، ۰.۱۸۲ ، ۰۱۴ ، ۰.۱۲ دلار قرار دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت هارمونی
نمودار قیمت هارمونی، تایم‌فریم ۴ ساعت

تحلیل تکنیکال قیمت چیلیز (CHZ)

در نمودار قیمت چیلیز، تایم فریم ۴ ساعت شاهد شکل گیری یک الگوی مثلث هستیم که تعدد برخورد قیمت به خطوط مثلث و واکنش به آن اعتبار این الگو را افزایش می‌دهد. در حال‌حاضر با توجه به شکسته شدن ابر کمو و میانگین‌های متحرک نمایی (Ema) ۵۰ و ۲۰۰ به نظر می‌رسد قیمت در حال تست مجدد آن‌ها در قالب پولبک است.

در این‌ تایم فریم مهم‌ترین فاکتور برای تعیین جهت آتی قیمت الگوی مثلث ترسیمی است که اگر قیمت بتواند آن را به‌ سمت بالا بشکند در اشل کوتاه مدت و میان مدت شاهد یک روند صعودی هستیم و از دست رفتن کف مثلث کار را برای خریداران دشوار خواهد کرد و احتمال نزول بیشتر قیمت را افزایش می‌دهد.

در زمان نگارش این تحلیل، چیلیز به‌نظر درحال تکمیل یک سیکل اصلاحی در قالب استراحت کوتاه مدت است که می‌تواند در قالب پولبک به میانگین‌های متحرک نمایی که از نظر قیمتی مصادف هستند با حمایت ۰.۳۰ دلار خاتمه یابد. در سناریو صعودی انتظار می‌رود که با حمایت خریداران در این ناحیه (۰.۳دلار) شاهد یک حرکت صعودی در نمودار قیمت باشیم. اولین و مهم‌ترین مقاومت این حرکت صعودی می‌تواند سقف پرایس اکشنی قبلی و خط روند مصادف با سقف الگوی مثلث که در ناحیه ۰.۳۸۵ دلار قرار دارد باشد.

همچنین، در صورت شکست سقف مثلث مهم‌ترین مقاومت‌های پیش‌روی خریداران به ترتیب در نواحی ۰.۴۳۷، ۰.۴۸۸،۰.۶۱۶ و ۰.۸۶ دلار قرار دارد. در نظر گرفتن این الگوی مثلث نسبت به گام صعودی پیشین یک الگوی پرچم را نیز تشکیل می‌دهد که در صورت فعال شدن شکستن سقف تاریخی چیلیز هم دور از انتظار نیست. البته در صورتی که فروشندگان بتوانند نواحی حمایتی همچون ابر کمو و میانگین‌های متحرک نمایی (Ema) ۵۰ و ۲۰۰ را به پایین بشکنند کار برای خریداران سخت خواهد شد. ازاین‌رو در سناریو نزولی مهم‌ترین حمایت‌های (پرایس اکشنی) چیلیز در نواحی ۰.۳۸، ۰.۲۴۵ و ۰.۱۹ دلار قرار دارد.

بررسی اندیکاتورها و شاخص‌ها در تایم فریم ۴ ساعت نشان از خستگی روند می‌دهد. در این تایم فریم اندیکاتور مکدی (Macd) یک کراس منفی را ایجاد کرده است که موجب اصلاح قیمتی شده است. شاخص قدرت نسبی (Rsi) پس از رسیدن به ناحیه بیش خرید در حال حرکت به سمت اعداد پایین‌تر است، در این شاخص ما شاهد یک خط روند صعودی هستیم که از دست رفتن آن می‌تواند اصلاح قیمتی بیشتری را موجب شود.

تحلیل تکنیکال قیمت چیلیز
نمودار قیمت چیلیز، تایم‌فریم ۴ ساعت

تحلیل تکنیکال قیمت اتم (ATOM)

قیمت اتم پس از شکست سقف تاریخی خود دچار یک اصلاح قیمتی شده است و در‌حال حاضر در تایم فریم ۴ ساعت در حدفاصل مابین میانگین‌های متحرک نمایی (Ema) ۵۰ (که در ناحیه قیمتی ۳۶ دلار قرار دارد) و ۲۰۰ (که در ناحیه قیمتی ۳۳.۷ دلار قرار دارد) در حال نوسان است. در زمان نگارش این تحلیل، میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ در ناحیه ۳۳ دلار مانع از نزول بیشتر قیمت شده و این ناحیه قیمتی را به یک حمایت معتبر برای اتم تبدیل کرده است. با توجه به اینکه قیمت در زیر ابر کمو قرمز رنگ قرار دارد شکست ناحیه ۳۳ دلار می‌تواند باعث کاهش بیشتر قیمت گردد.

در نظر گرفتن ناحیه حمایتی ۳۳ دلار با خط روند نزولی (خط سفید رنگ در تصویر) یک الگوی مثلث را تشکیل داده است که خریداران برای تداوم به روند صعودی میان‌ مدتی اتم باید این مثلث را به بالا بشکنند. مهم‌ترین مقاومت‌های پرایس اکشنی پیش‌روی خریداران به‌ترتیب در نواحی ۳۸، ۴۰.۹۷، ۴۳.۸ دلار قرار دارد البته خط روند صعودی، ابر کمو و میانگین متحرک نمایی مقاومت‌های داینامیکی بر سر راه صعود قیمت هستند. در صورت شکست خط روند صعودی سناریو احتمالی به رنگ سبز در تصویر مشخص شده است.

همانگونه که بیان شد در صورتی که خریداران حمایت میانگین متحرک نمایی ۲۰۰ را ناحیه ۳۳ دلار از دست بدهند نواحی حمایتی (پرایس اکشنی) که می‌توانند از نزول قیمت جلوگیری کنند نواحی ۲۹.۲۶ و ۲۶.۷۴ دلار هستند.

تحلیل تکنیکال قیمت اتم
نمودار قیمت اتم، تایم‌فریم ۴ ساعت

بررسی شاخص‌ها و اندیکاتورهایی چون شاخص قدرت نسبی (Rsi) و مکدی(Macd) در تایم فریم ۴ ساعت نیز به‌سان قیمت یک روند اصلاحی و نزولی را نشان می‌دهند. شاخص قدرت نسبی در یک روند نزولی قرار دارد و خریداران برای ایجاد مومنتوم صعودی در قیمت مستلزم شکست خط روند نزولی در این شاخص هستند. در حال حاضر شاخص مذکور بر روی ۴۰ است و یک حمایت داینامیک به صورت خط روند صعودی بلند مدت را نیز در پیش دارد در اندیکاتور مک‌دی (Macd) خط سیگنال و مک‌دی زیر خط صفر قرار دارند و این اندیکاتور در یک وضعیت رنج و خنثی قرار دارد، باید دید در روزهای آتی آیا خریداران می‌توانند مونتوم نزولی حاکم بر بازار را کاهش دهند که در این صورت می‌توان انتظار یک کراس مثبت را در این اندیکاتور داشت.

این مطلب تنها تحلیل تکنیکال قیمت رمز ارزها است و به هیچ عنوان توصیه خرید، فروش و سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال نیست. بازار رمز ارزها با ریسک بالایی همراه است و با مطالعه و آگاهی به این ریسک‌ها وارد این بازار شوید. میهن بلاکچین مسئولیتی در قبال از دست رفتن سرمایه شما ندارد.
منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا