متوسط مقالات

معاملات OTC و دیفای ؛ تاثیر این دو بر روی هم چگونه است؟

آمارهای مختلف در حوزه ارزهای دیجیتال همیشه هم بیانگر حقیقت نیستند. برخی محبوبیت حجم معاملات OTC را نتیجه علاقه بیشتر افراد به دیفای و ییلد فارمینگ (yield farming) می‌بینند.

اما در واقع نمی‌توان این حقیقت را کتمان کرد که حداقل کسانی که بازارهای OTC را دنبال می‌کنند، مخاطبان امور مالی غیرمتمرکز در شکل فعلی آن نیستند.

بخش معاملات OTC بیت کوین، پررونق است

فهمیدن میزان دقیق حجم معاملات OTC بیت کوین دشوار است. ارائه‌دهندگان می‌توانند اطلاعات مربوط به آن را فاش کنند یا آنها را برای خودشان نگه دارند. با وجود این عدم شفافیت، می‌توان فرض کرد که میلیاردها دلار از طریق حساب‌های مختلف جریان دارد.

صرف نظر از روند داغ کنونی رمز ارزها، تریدرهای OTC در صورتی که شرایط آنها چنین اجازه‌ای بدهد یا بخواهند، همیشه به صورت عمده خرید می‌کنند. در حالی که کم‌کم توجه به سوی دیفای جلب شده است،‌ دلیل خوبی است که معاملات OTC همچنان به عنوان یک راهکار، باقی مانده‌اند، حتی اگر این اواخر به نظر می‌رسد که دیفای تمام توجه را به سوی خود جلب کرده است.


برای آشنایی بیشتر با مفهموم OTC مقاله: معرفی معاملات ارز دیجیتال در خارج از صرافی ها (OTC) را مطالعه کنید


دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز  که ابتدا در بلاک چین اتریوم فعال بوده، به دارندگان ارزهای دیجیتال گزینه‌های جدیدی ارائه کرد تا دارایی‌های خود را به کار گیرند و از آنها درآمدزایی کنند. بسیاری از مردم انتظار دارند که این امر باعث کاهش معاملات OTC شود، اما به هر حال اینگونه نیست.

همه افراد در این صنعت به دنبال پامپ بعدی نیستند. کسانی که در معاملات OTC شرکت می‌کنند، بجای داشتن نگرش در مورد پامپینگ، اغلب از استراتژیهای طولانی مدت استفاده می‌کنند.

بیت کوین و اتریوم دارایی‌های بسیار برجسته ای بوده که در صنعت باقی خواهند ماند. استفاده از این دارایی‌ها ریسک بالایی دارد. در عوض همیشه کسانی هستند که این دارایی‌ها را برای مدت زمان طولانی‌تری در اختیار دارند. بیت کوین و اتریوم در طی سال گذشته به ترتیب ۴۷.۵ و ۱۲۷.۷ درصد افزایش داشته‌اند.

با توجه به افزایش اخیر تعداد شرکت‌هایی که بیت کوین را به عنوان بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود خریداری می‌کنند ، OTC احتمالاً ادامه خواهد یافت .این افراد به دلیلی به سمت ارزهای دیحیتال جلب می‌شوند که مد نظر کریپتو نیست.

شکل فعلی دیفای به غیر از حدس و گمان کاربرد واقعی ندارد ور راه انداری آن با خطراتی روبرو است.

ٰدر طی تحقیقات مشخص شد که چگونه اولین بازار OTC در سال ۲۰۱۴ توسط Circle راه اندازی شد. از آن زمان، مجموعه ای از ارائه دهندگان OTC جدید به بازار آمده‌اند؛ از صرافی  کراکن (Kraken) گرفته تا MXC و Grayscale تا Cointral، می‌توان تصور کرد که رقابت بیشتری در بخش OTC طی سال‌های آینده وجود داشته باشد. تقاضای سازمانی برای ارز دیجیتال در سطح جهانی در حال افزایش است و این افراد به صورت عمده خرید می‌کنند.

با ظهور رقابت در معاملات OTC، جنبه‌های مختلفی آشکار می شود. مشتریان می‌خواهند از روش پرداخت ترجیحی خود استفاده کنند و زیاد نگران کارمزدها نیستند. ٰبسیاری از پلتفرم ها یکی یا دیگری را فراهم می کنند، اما یافتن هر دوی آنها در یک مکان دشوار است. همکاری در صنعت ارزهای دیجیتال غالبا نتایج مفیدی خواهد داشت. یافتن ترکیبی مناسب بین نوآوری، راحتی و دسترسی آسان مانع اصلی برای غلبه بر این فناوری خواهد بود.

اما باز هم این ارتباط کمی با دیفای، yield farming یا هر روند رو به رشد فعلی دارد. کسانی که تجارت OTC دارند کسانی هستند که تأثیر بیشتری بر جذابیت کلی بیت کوین دارند. در حالی که این تریدرها قیمت را بصورت بصری جابجا نمی‌کنند، اما دستهای متحرک بیت کوین حکایت خودشان را دارد.

دیفای برای استفاده سازمانی آماده نیست

دیفای ارزش کل قفل شده tvl اندیکاتور

درواقع، افرادی که به دیفای روی می‌آورند، اغلب از علاقه‌مندان مقیاس کوچک ارزهای دیحیتال هستند. آنها صاحبان قبلی بیت کوین یا اتریوم هستند و به هر طریقی که لازم است، کسب درآمد سریع می‌خواهند. این افراد در گذشته روی آلتکوین‌ها مانند دیجی بایت، نئو، لایت کوین، مونرو و سایر آلتکوین‌ها سرمایه‌گذاری می‌کردند. امروزه در تلاشند رمز ارز پرسود دیفای بعدی را پیدا کنند و امیدوارند بازده خارق العاده‌ای داشته باشند.

این موضوع باعث می‌شود جمعیت دیفای با افرادی که بیت کوین یا اتریوم را OTC ترید می‌کنند، بسیار متفاوت باشد. این دسته از افراد به آنچه در پشت صحنه اتفاق می‌افتد یا روش‌های بلند مدت، ‌علاقه‌مند نیستند. تنها چیزی که آنها می‌خواهند این است که ابتدا با به دست آوردن بیت کوین، یک پورتفولیوی اغلب بزرگ را متنوع کنند و اگر اشتهای ریسک بیشتری داشتند، شاید اتریوم را به دست بیاورند.


بیشتر بخوانید: چگونه پورتفولیوی بلندمدت بیت کوین و ارز دیجیتال ایجاد کنیم؟


به  نظر می‌رسد که دیفای  وضعیت فعلی رکود را تجربه می‌کند. ارزش کل بلوکه شده در این صنعت اخیراً افزایش چندانی نداشته و تلاش می‌کند تا بالای ۱۱ میلیارد دلار باقی بماند. در مقایسه با بازار معاملات OTC که یک صنعت ۲۲۰ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۸ بود، این یک رقم ناچیز است. این نشانه دیگری از عدم علاقه فعلی معامله گران OTC به امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است.

تنوع کاربران نکته مثبتی است

تریدرهای OTC به جای اعتماد به قراردادهای هوشمند، مستقیماً با یک خریدار یا فروشنده درگیر می‌شوند. اگرچه برخی ممکن است تجارت دارایی کریپتو با کریپتو را انتخاب کنند، اکثریت قریب به اتفاق احتمالاً فیات به کریپتو یا کریپتو به فیات را انتخاب می‌کنند. مساله اصلی معاملات OTC این است که چگونه می‌توان مقادیر زیادی ارزدیجیتال را بدون تأثیر بر قیمت بازار خریداری کرده و از شر آن راحت شد.

برای صرافی‌ها و سایر ارائه دهندگان خدمات در صنعت، تأمین نیازهای کاربران مختلف بسیار مهم است. شاید دیفای جذاب به نظر برسد اما معاملات OTC جایی است که شرکت‌ها تأثیر واقعی را می‌گذارند. با مشارکت‌های مناسب، آینده جالبی پیش رو است. هم دیفای و هم  OTC می‌توانند بدون هیچ مشکلی وجود داشته باشند اما حداقل به طور مشخص مخاطبان کاملاً متفاوتی را هدف قرار می دهند.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا