متوسط سرمایه گذاری

چگونه پورتفولیوی بلندمدت بیت کوین و ارز دیجیتال ایجاد کنیم؟

طی یک دهه گذشته، بیت کوین بهترین عملکرد را در بین دارایی‌های جهان داشته است. بیت کوین و ارزهای دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار توانسته‌اند بازگشت سود بیشتری نسبت به اکثر سهام موجود در بازار بورس و هم‌چنین طلا و سایر کالاها به همراه داشته باشند.

اولین صرافی بیت کوین کار خود را در سال ۲۰۱۱ شروع کرد. هرچند، تا سال ۲۰۱۷ طول کشید تا بیت کوین بتواند توجه جهان را به خود جلب کند. در آن زمان و در ماه ژانویه ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین تقریبا ۱۰۰۰ دلار بود و تا ماه دسامبر تا رکورد ۲۰,۰۰۰ دلار افزایش یافت. افزایش قیمت ۲۰ برابری در کمتر از یک سال.

اگرچه هجوم مردم به خرید این طلای دیجیتال جدید باعث تعجب کل جهان شد، اما بسیاری از دارندگان بیت کوین حتی یک ساتوشی از دارایی خود را نفروختند. چرا؟ چون به بیت کوین به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت یا به عبارت دیگر به هودل کردن باور داشتند. در این مقاله به دنبال آن هستیم تا روش سرمایه‌گذاری در بیت کوین و ایجاد یک پورتفولیوی ارز دیجیتال بلندمدت را بیان کنیم.

همانطور که از اسم سرمایه‌گذاری بلندمدت مشخص است، مفهوم ساده‌ای بوده و به معنای چشم‌انداز سرمایه‌گذاری بلندمدت است. هرکسی عبارت “بلندمدت” را به شیوه‌ای متفاوت تعریف می‌کند. در بازار بورس، بلندمدت معمولا به معنای چیزی است که سال‌ها باقی بماند.

هرچند، با توجه به این نکته که بازار ارزهای دیجیتال با نوسان زیاد و سریعی مواجه است، می‌توانیم عبارت بلندمدت را به چند ماه یا یک سال کاهش دهیم. اگر به بازار بورس نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که وارن بافت سرمایه‌گذار افسانه‌ای بورس یکی از طرفداران سرمایه‌گذاری بلندمدت است. زیرا این روش سرمایه‌گذاری، مزایای بسیار زیادی را ارائه می‌دهد.

مزایای ایجاد پورتفولیوی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

اطلاعات پیشین

اطلاعات آماری گذشته از رشد اقتصاد بسیار مفید هستند. از آنجایی که اقتصاد به مرور رشد می‌کند، بازارهای مختلف معمولا در بلندمدت روندی صعودی دارند.

البته، ارزهای دیجیتال شرایط متفاوتی دارد. هرچند، این موضوع ثابت شده است که هودل کردن حتی در اولین دهه بازار ارزهای دیجیتال نیز یکی از بهترین استراتژی‌های سرمایه‌گذاری است.

کارمزد کم معاملات ارزهای دیجیتال

اگر رویکرد معاملاتی فعالی را برای سرمایه‌گذاری اتخاذ کرده‌اید، انتظار می‌رود که کارمزد تراکنش‌ها باعث کاهش سود شما شوند، مخصوصا هنگامی که معاملات مارجین همراه با لوریج انجام دهید.

با وجود یک استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت، تنها کاری که باید انجام دهید هودل کردن است. فارغ از کارمزد تراکنش‌های اولیه، دیگر پرداختی برای کارمزد انجام نمی‌دهید.

بازار ارزهای دیجیتال زمانبندی ندارند

ورود و خروج به بازار می‌تواند بدان معنا باشد که روزهایی را از دست می‌دهید که ممکن است سود چشمگیری طی این روزها به دست آید. از دست دادن بهترین روز بیت کوین در سال ۲۰۱۹ که ۲۶ اکتبر یا همان پامپ چینی، به معنای از دست دادن سود ۴۲ درصدی بود.

با وجود استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت دیگر نگران وضعیت معاملاتی خود نباشید. این نکته را به خاطر داشته باشید که به منظور کاهش نوسان، توصیه می‌کنیم که پورتفولیوی بلندمدت خود را یکباره نخرید، بلکه از روش DCA پیروی کنید.

امنیت ارزهای دیجیتال در اولویت است

اگر معامله‌کننده فعالی نیستید دیگر نیازی به حفظ سرمایه ارز دیجیتال خود در صرافی‌ها وجود ندارد، بلکه بهتر است آنها را در کیف پول‌های سخت افزاری ایمن ذخیره کنید. همانطور که می‌دانید، صرافی‌ها اهداف ارزشمندی برای هکرها هستند و تقریبا تمام صرافی‌های برتر شاهد از دست دادن سرمایه خود بوده‌اند.

معیارهای ارزیابی ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری بلندمدت

سرمایه گذاری ارز دیجیتال

اکنون که به بیان مزایای استراتژی سرمایه‌گذاری بلندمدت پرداخته‌ایم، باید این نکته را نیز مدنظر قرار دهیم که کدام یک از ارزهای دیجیتال را می‌خواهیم در پورتفولیوی بلندمدت خود قرار دهیم و یا چگونه پورتفولیوی خود را ایجاد کنیم.

قبل از بررسی این موضوع، به بیان چند اندیکاتور می‌پردازیم که می‌توانیم از آنها برای سنجش و ارزیابی پتانسیل ارز دیجیتال مدنظر برای سرمایه‌گذاری بلندمدت استفاده کنیم. اندیکاتورهای زیر صرفا چند مورد از معیارهای مفید هستند.

ارزش بازار

ارزش یا سهم بازار را می‌توان به عنوان سهم ارزش بازار یک ارز دیجیتال از کل بازار تعریف کرد.

سهم زیاد از بازار معمولا بیانگر تسلط بر بازار است. برای مثال، سهم بازار بیت کوین در حال حاضر ۶۲.۳ درصد کل ارزش بازار عرصه ارزهای دیجیتال است. می‌توانیم از این موضوع به عنوان شاخصی برای تعیین عملکرد بلندمدت ارز دیجیتال استفاده کنیم. به پروژه‌های دقت کنید که ارزش بازار آنها بیشتر از یک میلیارد دلار است.

پروژه‌هایی با ارزش بازار اندک و چند ده میلیون دلاری به راحتی قابل دستکاری هستند. هرچند این پروژه‌های نیز پتانسیل رشد دارند.

کاربرد

هنگام تعیین و شناسایی ارزهای دیجیتال که می‌توانند سال‌ها به فعالیت خود ادامه دهند، باید از خود بپرسیم که آیا این ارز دیجیتال مفید است و پروژه مورد نظر کاربر دارد یا خیر؟

برای مثال می‌توان به اتریوم اشاره کرد که دومین ارز دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار است. ارزش کاربردی اتریوم ناشی از عملکرد آن است که به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز بر بستر این بلاک چین ایجاد کنند.

مثال دیگر بایننس کوین (BNB) است. BNB یک توکن چندمنظوره از جانب بایننس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال از لحاظ حجم معاملات است. از این توکن برای پرداخت کارمزدهای بایننس و هم‌چنین شرکت در IEO (عرضه اولیه کوین در صرافی) های بایننس استفاده می‌شود.

حجم معاملات و تراکنش‌ها

برای تعیین مفید و قابل استفاده بودن یک ارز دیجیتال می‌توانیم به بررسی تعداد تراکنش‌های روزانه و هم‌چنین حجم معاملات آن بپردازیم. حتما تراکنش‌های واقعی و تراکنش‌های اسپم را بشناسید و بین آنها تفاوت قائل شوید.

در خصوص اتریوم می‌توان گفت که میانگین تعداد تراکنش‌های روزانه تقریبا ۸۰۰,۰۰۰ تراکنش است. بسیاری از این تراکنش‌ها متعلق به توکن‌های ERC-20 هستند. هرچند، این موضوع ثابت می‌کند که شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توسعه مستمر

توسعه مستمر یکی از نکات مهم و حیاتی یک ارز دیجیتال است. اگر فناوری موجود در ارز دیجیتال مورد نظر مناسب با اهداف آن نباشد، احتمالا در بلندمدت شاهد شکست این ارز دیجیتال خواهیم بود. فارغ از چندین سافت فورک و هاردفورک اتریوم در سال ۲۰۱۹، این شبکه در آستانه انتقال به گواه اثبات سهام و پیاده‌سازی و اجرای اتریوم ۲.۰ است.

این توسعه مثبت، احتمال پذیرش گسترده اتریوم را افزایش می‌دهد و آن را به یک کاندیدای مناسب برای حضور در پورتفولیو تبدیل می‌کند.

اخبار و احساسات بازار

اخبار مربوط به پروژه‌های مورد نظر می‌توانند بر عملکرد قیمت آن توکن تاثیرگذار باشد، به ویژه هنگامی که توکن مورد نظر دارای ارزش بازار اندکی باشد.

پروژه‌هایی وجود دارند که به دلیل بازاریابی بهتر خود، مورد پسند رسانه‌های مختلف قرار می‌گیرند، در حالی که سایر پروژه‌ها مورد علاقه رسانه‌ها نیستند. برای مثال، بودجه بازاریابی ترون (TRON) احتمالا بیشتر از مونرو (XMR) است.

به دلایل فوق، به‌روز بودن و پیگیری اخبار ارزهای دیجیتال که مرتبط با پروژه مدنظر شما هستند و هم‌چنین رصد و پیگیری احساسات بازار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. هم‌چنین توصیه می‌شود در وبسایت پروژه ثبت نام کنید تا اخبار و به‌روزرسانی‌های مرتبط با توسعه پروژه را دریافت کنید.

این موارد صرفا چند اندیکاتور بودند که می‌توانید از آنها برای تعیین ماندگاری بلندمدت یک ارز دیجیتال استفاده کنید. با توجه به توضیحات ارائه شده، اکنون می‌توانیم به فرایند ایجاد پورتفولیو و مخصوصا این نکته که هر ارز دیجیتال چند درصد از پورتفولیو را باید تشکیل دهد بپردازیم.

ایجاد پورتفولیو: ریسک‌پذیری

نسبت ریسک به ریوارد

سروکار داشتن و در معرض یک ارز دیجیتال خاص قرار گرفتن در وهله اول به اشتیاق و ریسک‌پذیری خودتان بستگی دارد.

برای مثال، اگر در بازارهای جهانی، ریسک‌پذیری شما خنثی باشد، پورتفولیوی سرمایه‌گذاری برای افراد جوان شامل ۵۰ درصد سهام بازار بورس و ۵۰ درصد اوراق قرضه خواهد بود.

بازار بورس ریسکی‌تر از اوراق قرضه در نظر گرفته می‌شوند، اما سود بیشتری نیز ارائه می‌دهند. در مقابل، اوراق قرضه دارایی‌های امن‌تری نسبت به سهام هستند، اما سود کمتری ارائه می‌دهند. ترکیب این دو، پورتفولیوی متوازن‌تری برای افراد معمولی ایجاد می‌کند.

اگر این شرایط را در عرصه ارزهای دیجیتال اعمال کنیم، می‌توانیم شرایط یکسانی بیت بازارهای سنتی و بازار ارزهای دیجیتال قائل شویم.

شاید اینطور در نظر گرفته شود که سرمایه‌گذاری در بیت کوین ریسک کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری در آلتکوین‌هایی با ارزش بازار متوسط داشته باشد. بدین ترتیب، می‌توانیم سطح ریسک‌پذیری خود را مشخص کنیم.

برای مثال، یک پورتفولیوی پرریسک می‌تواند شامل ۸۰ درصد ارزهای دیجیتال با ارزش بازار کم و متوسط و ۲۰ درصد بیت کوین باشد و یک پورتفولیوی کم ریسک شامل ۹۰ درصد بیت کوین و ۱۰ درصد آلتکوین‌هایی با ارزش بازار متوسط است.

در نتیجه می‌توان گفت که باید میزان ریسک‌پذیری خود را مشخص کنید.

قبل از ادامه موضوع، باید این نکته را اضافه کنیم که در این مقاله فرض می‌کنیم بازار ارزهای دیجیتال به مرور زمان رشد خواهد کرد. بنابراین، پورتفولیوی ارز دیجیتال بر حسب بیت کوین سنجیده می‌شود، نه دلار.

علاوه بر موارد فوق و توجه به چرخه‌های بازار ارزهای دیجیتال، هنگامی که بیت کوین و ارزهای دیجیتال در سطح بالایی از قیمت قرار دارند، فروش آنها همواره اقدامی عاقلانه است.

به غیر از بیت کوین، سال‌های گذشته به ما آموخته است که اکثر آلتکوین‌ها با بالاترین سطح قیمت خود فاصله بسیار زیادی دارند. اکثر آلتکوین‌ها به تدریج ارزش خود را نسبت به بیت کوین از دست دادند. پس از ترکیدن حباب سال ۲۰۱۷، تعداد معدودی از آلتکوین‌ها توانستند به رکورد قیمت خود دست یابند. دو مورد از این آلتکوین‌ها در مثال ارائه‌شده حضور دارند.

نکته آخر این است که هنگام ایجاد پورتفولیو، بهتر است طیف متنوعی از ارزهای دیجیتال را انتخاب کنیم. هرچند باید کنترل آنها را نیز در اختیار داشته باشیم. توصیه می‌شود که کوین‌های بسیار زیادی را وارد پورتفولیو نکنیم و به چند کوین موردنظر خود معطوف شویم.

آیا این روش، بهترین پورتفولیوی بلندمدت ارزهای دیجیتال است؟

پورتفولیوی کاربران به دلیل عواملی نظیر ریسک‌پذیری بدون شک متفاوت خواهد بود. پورتفولیوی ما با استفاده از طرح زیر مدل‌سازی شده است. این طرح توسط Crypto Cobain معامله‌کننده معروف ارزهای دیجیتال ارائه شده است.

طرح پورتفولیوی Crypto Cobain

دو پورتفولیو را پیشنهاد می‌دهیم که از ارزهای دیجیتال مشابهی ایجاد شده‌اند. نکته‌ای که آنها را نسبت به یکدیگر متمایز می‌کند، سطح ریسک آنها است.

پورتفولیوی ارز دیجیتال پیشنهادی اول: کم‌ریسک

  • بیت کوین ۸۰٪
  • اتریوم ۷٪
  • تزوس ۶٪
  • مونرو یا زیکش ۴٪
  • بیت کوین کش ۳٪

پورتفولیوی ارز دیجیتال پیشنهادی دوم: پرریسک

  • بیت کوین ۵۰٪
  • اتریوم ۲۰٪
  • تزوس ۱۵٪
  • مونرو یا زیکش ۱۰٪
  • بیت کوین کش ۵٪

راندمان

راندمان بیت کوین و ارز های دیجیتال

همانطور که اشاره شد، تجربه نشان داده است که به غیر از آلتکوین‌های خاص، بازگشت سود بیت کوین عملکرد بسیار بهتری نسبت به اکثر آلتکوین‌ها دارد. به همین دلیل، پورتفولیوی اول را پیشنهاد می‌کنیم زیرا ۸۰ درصد آن را بیت کوین تشکیل می‌دهد.

هم‌چنین باید این نکته را به خاطر داشته باشیم که ۱۲ ماه گذشته، آلتکوین‌ها شرایط بسیار وخیمی داشته‌اند. طی این مدت هیچ “فصل آلتکوین” وجود نداشته است و فقط دو آلتکوین مهم و برتر به اسم تزوس و بایننس کوین به بالاترین سطح قیمت تاریخ خود دست یافته‌اند.

بیت کوین

هنگامی درباره ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنیم در واقع درباره بیت کوین صحبت می‌کنیم. بیت کوین بهترین دارایی نسبت به آلتکوین‌ها و پادشاه ارزهای دیجیتال است.

بیت کوین،اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز، توسط ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ خلق شده است. بیت کوین طوری طراحی شده است تا عملکردی دقیقا مشابه با ارز فیزیکی داشته باشد و به انتقال ارزش بپردازد. هرچه از عمر بیت کوین می‌گذرد، پذیرش و محبوبیت آن نیز افزایش می‌یابد.

بیت کوین دروازه‌ای به دنیای ارزهای دیجیتال است. بسیاری از خرده فروشان جدید قبل از خرید آلتکوین‌ها، به خرید بیت کوین می‌پردازند.

اتریوم

دومین ارز دیجیتال از لحاظ ارزش بازار است. اتریوم با بیت کوین فرق دارد و تنها هدف آن، واسطه‌ای برای انتقال و تبادل ارزش نیست. در عوض، اتریوم به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا با استفاده از قراردادهای هوشمند به ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز بپردازند.

به ارز قابل معامله پروژه اتریوم، اتر گفته می‌شود و مخفف آن به صورت ETH است. طی دوران حباب ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۷، قراردادهای هوشمند اتریوم برای جذب سرمایه پروژه‌های جدید، استفاده میشد. به این فرایند، عرضه اولیه کوین یا ICO گفته می‌شود.

تزوس

تزوس یکی از نویدبخش‌ترین پروژه‌هایی است که در سال ۲۰۱۷ و پس از یک ICO رکوردشکن با ۲۳۲ میلیون دلار جذب سرمایه به وجود آمد. تزوس یک شبکه بلاک چین مبتنی بر گواه اثبات سهام است که توسط مدل دموکراسی نقدینگی (Liquid Democracy) اداره می‌شود.

ارز دیجیتال اصلی پروژه تزوس، XTZ است و در حال حاضر، نوزدهمین ارز دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار است. بسیاری از صرافی‌ها نظیر بایننس و کوین‌بیس، استیکینگ تزوس را به کاربران خود ارائه می‌دهند و به آنها امکان می‌دهند تا با استیکینگ مقدار مشخصی XTZ به عنوان وثیقه به کسب سود منفعل بپردازند.

مونرو

مونرو همانند بیت کوین، تبادل ارزش و سرمایه را امکان‌پذیر می‌سازد. هرچند، مونرو از این نظر با بیت کوین تفاوت دارد که معطوف به ارائه حریم خصوصی پیشرفته به کسانی است که از بلاک چین مونرو بهره برده و از مکانیزم‌های آدرس‌های مخفی و پنهان استفاده می‌کنند.

ناشناس بودن در عرصه‌ای که آدرس‌های بیت کوین را می‌توان رصد و پیگیری کرد از اهمیت روزافزونی برخوردار است. با ورود قوانین جدید به عرصه ارزهای دیجیتال، تعداد افرادی که به سمت کوین‌های حریم خصوصی نظیر مونرو، زیکش و دش جذب می‌شوند در حال افزایش است.

زی‌کش

زی‌کش همانند مونرو یک کوین حریم خصوصی است که بر تضمین محافظت از ناشناس بودن کاربر در تراکنش‌ها معطوف است.

زی‌کش هدف خود را با استفاده از ساختار گواه اثبات گواه دانش صفر خود به اسم zk-snarks محقق می‌سازد. این ساختار به کاربران امکان می‌دهد تا بدون افشای هویت خود به تبادل اطلاعات بپردازند.

بیت کوین کش

بیت کوین کش در سال ۲۰۱۷ و به عنوان فورکی از بیت کوین به وجود آمد و ویژگی‌های کم و بیش مشابه بیت کوین دارد، به طوری که هردوی این ارزهای دیجیتال، ابزارهای پرداخت هستند.

بیت کوین کش و بیت کوین در حال رقابت برای کسب عنوان بیت کوین واقعی هستند. هرچند، بیت کوین کش اصلا رقیب واقعی بیت کوین به حساب نمی‌آید. با این حال، سال گذشته فورک دیگری در بیت کوین کش انجام شد و این ارز دیجیتال را به بیت کوین کش ABC و بیت کوین کش SV تقسیم کرد. این موضوع، شاهد دیگری بر این مدعا است که مشکلات بیت کوین کش بسیار زیاد هستند و اقدامات زیادی برای برطرف شدن آنها لازم است.

علیرغم موارد فوق، هم‌چنان معتقدیم که هر پورتفولیویی باید مقداری بیت کوین کش داشته باشد. یادآوری می‌کنیم که بیت کوین کش به بالاترین ارزش خود نسبت به بیت کوین رسید که طی آن، هر بیت کوین کش ۰.۵ بیت کوین ارزش داشت.

نتیجه‌گیری

سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال شگفت‌انگیز است، اما باید اطمینان حاصل کنید که پورتفولیوی شما ایمن است. اخبار بسیار زیادی درباره سرقت ارزهای دیجیتال به دلیل عدم امنیت مناسب وجود دارد.

اکنون زمان بسیار هیجان‌انگیزی برای سرمایه‌گذاری در عرصه ارزهای دیجیتال است. ارزهای دیجیتال، کلاس دارایی جدیدی است که در حال حاضر سود بیشتری نسبت به بازارهای سنتی ارائه می‌دهد.

هرچند داشتن یک استراتژی مناسب بسیار مهم و ضروری است. نداشتن برنامه سرمایه‌گذاری مناسب می‌تواند منجر به ضررهای هنگفت شود. رویکرد سرمایه‌گذاری بلندمدت صرفا یکی از استراتژی‌هایی است که می‌توانید انتخاب کنید. هم‌چنین می‌توانید رویکرد سرمایه‌گذاری بلندمدت را طبق شرایط مطلوب نوع معاملات خود تغییر دهید. مهمترین نکته، داشتن برنامه برای هر شرایطی است که ممکن است رخ دهد.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا