تحلیل فاندامنتال

شاخص PCE و مطالبات بیکاری آمریکا اعلام شد؛ واکنش صعودی بیت کوین

شاخص مطالبات بیکاری، شاخص PCE و شاخص Core PCE ساعت ۱۷ به وقت تهران منتشر شد. این شاخص‌ها اهمیت زیادی در بازارهای مالی دارند و معمولا روی دارایی‌های پرریسکی مثل بیت کوین تاثیر می‌گذارند.

به گزارش میهن بلاکچین، کشور آمریکا امروز ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند) داده‌های مربوط به شاخص مطالبات بیکاری و شاخص هزینه مصرف شخصی (PCE) را منتشر کرد. شاخص مطالبات بیکاری تعداد افرادی را بررسی می‌کند که برای اولین بار تقاضای بیکاری کرده‌اند و یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی آمریکا محسوب می‌شود.

شاخص‌های کلان چه چیزی را نشان می‌دهد؟

علاوه بر این شاخص PCE تغییرات قیمت کالاهای مصرفی و خدمات تبادل‌شده در اقتصاد آمریکا را اندازه‌گیری می‌کند. شایان ذکر است که شاخص Core PCE قیمت کالاهای مصرفی و خدمات تبادل‌شده در اقتصاد آمریکا به استثنای قیمت مواد غذایی و انرژی را محاسبه می‌کند. بانک مرکزی آمریکا هم معمولا برای تصمیم‌گیری در مورد سیاست‌های خود از شاخص PCE استفاده می‌کند.

شاخص مطالبات بیکاری در سری قبل در محدوده ۲۰۱٬۰۰۰ قرار داشت و تحلیلگران پیش‌بینی کردند که امروز به ۲۰۹٬۰۰۰ می‌رسد. بعد از انتشار داده‌های آن هم مشخص شد که این شاخص به ۲۱۵٬۰۰۰ رسیده است. رشد این شاخص نشان می‌دهد که افراد بیشتری کار خود از دست داده‌اند و اقتصاد آمریکا در شرایط چندان خوبی قرار ندارد.

علاوه بر این، شاخص Core PCE ماهانه هم در ماه قبل به ۰.۲٪ رسیده بود و تحلیلگران پیش‌بینی کردند در ماه فوریه (بهمن) به ۰.۴٪ می‌رسد. بعد از انتشار داده‌های آن هم مشخص شد که این شاخص به همان محدوده ۰.۴٪ رسیده است. Core PCE سالانه آمریکا هم طبق پیش‌بینی‌ها، از ۲.۹٪ به ۲.۸٪ رسیده است.

شایان ذکر است که شاخص PCE ماهانه هم در ماه قبل به ۰.۲٪ رسیده بود و تحلیلگران پیش‌بینی کردند در ماه فوریه (بهمن) به ۰.۳٪ می‌رسد. بعد از انتشار داده‌های آن هم مشخص شد که این شاخص به ۰.۳٪ رسیده است. PCE سالانه آمریکا هم طبق پیش‌بینی‌ها، از ۲.۶٪ به ۲.۴٪ رسیده است.

به طور کلی کاهش PCE و Core PCE نشان‌دهنده کاهش هزینه‌های مصرفی افراد و خریدهایشان است. برعکس، افزایش آن‌ها هم نشان‌دهنده افزایش هزینه‌های مصرفی و خریداری‌شده افراد است.

قیمت بیت کوین در واکنش به این خبر افزایش یافت و اولین کندل آن در تایم فریم ۱۵ دقیقه‌ای صعودی شد. در نتیجه، BTC از محدوده ۶۲٬۲۰۰ دلار به محدوده ۶۳٬۰۰۰ رسید.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم 30 دقیقه ای

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا