اخبار خارجی

هکر پالی نتورک دارایی مسروقه را به تیم توسعه بازگرداند

پالی نتورک روز جمعه چند روز پس از هک ۶۱۱ میلیون دلاری این پروتکل اعلام کرد این شرکت اکثر دارایی‌های سرقت‌شده به جز تترهای مسدود شده (که آدرس آن توسط شرکت تتر در لیست سیاه قرار گرفته بود) را پس گرفته است. پالی نتورک اعلام کرد که آنها کنترل وجوه را با همکاری “آقای کلاه سفید” به دست گرفته‌اند اما روند بازپرداخت هنوز کامل نشده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از Bitcoin.com بر اساس پیام تیم پالی نتورک، بخش اعظم دارایی مسروقه از هک دهم آگوست، بازگردانده شده است. طبق اعلام اخیر پالی نتورک، ذخیره مسدود شده تتر تنها وجوهی هستند که در بلاتکلیفی باقی مانده‌اند. هکر پالی نتورک ۶۱۱ میلیون دلار رمز ارز ETH ،WETH ،WBTC ،UNI ،RENBTC ،USDT ،USDC ،DAI ،SHIB ،FEI و BEP-20 را به سرقت برد که اکثر این دارایی‌ها به جز تترهای مسدود شده که تقریبا معادل ۳۳ میلیون دلار ارزش دارند هنوز نزد هکر باقی مانده‌اند.

پروتکل پالی نتورک یک سرویس میان زنجیره‌ای و شاخه‌ای از بلاکچین NEO است. پالی نتورک از چند بلاکچین مختلف از جمله پالیگان، اتریوم و بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کند.

هکر و تیم Poly Network به مدت سه روز با یکدیگر ارتباط برقرار کردند و اعترافاتی در جلسه پرسش و پاسخ هکر صورت گرفت. بسیاری تصور می‌کردند که هویت هکر به واسطه گذاشتن ردپاهایی در صرافی Hoo.com افشا شده است.

اعترافات هکر جزئیاتی را نشان می‌دهد که او اعتقادی به این که هویت او یا گروه هکر افشا شده است، ندارد. زمانی که از هکر پرسیده شد که آیا هویتش فاش شده است؟ او پاسخ داد:

نه، هرگز. من بر خطراتی که افشای هویتم علی رغم نیت خوب برای من در پی خواهد داشت، واقف هستم. بنابراین من از ایمیل، آی‌پی یا به اصطلاح مسیرهایی استفاده می‌کنم که قابل ردیابی نیستند. من ترجیح می‌دهم در تاریکی باقی بمانم و دنیا را نجات دهم.

هکر همچنین دوباره گفت که اوضاع می‌توانست بسیار بد باشد چرا که وی تصمیم گرفت از برداشتن شت‌کوین‌ها صرفنظر کند. او همچنین اعتراف کرد: باور بکنید یا نکنید، من مجبور بودم این بازی را انجام دهم. به دلیل اینکه من قصد نداشتم باعث ایجاد ترس و وحشت در دنیای رمز ارزها شوم، ترجیح دادم از این شت‌کوین‌ها خلاص شوم تا مردم نگران از بین رفتن آنها نباشند. من توکن‌های مهم را به غیر از SHIB برداشتم و هیچ کدام از آنها را نفروختم.

در هر صورت، هکر یادشده توانست بزرگترین هک تاریخ DeFi را از زمان پیدایش این حوزه انجام دهد. اینکه پالی نتورک کی قادر است تا بازپرداخت دارایی‌ها را به کاربران انجام دهد مشخص نیست اما باز پس‌گیری اکثریت وجوه سرقت شده ٰبه نوعی توانست این پروژه را نجات دهد.

هکر همچنین در اعترافات خود اضافه کرد:

من می‌خواهم نکاتی را در مورد ایمن‌سازی شبکه‌ها ارائه بدهم تا آنها قادر باشند پروژه‌های میلیارد دلاری را به بهترین شکل مدیریت کنند.

به نظر شما آیا نیت این هکر مثبت بوده است یا وی به دلیل اینکه نتوانسته دارایی‌های سرقت‌شده را نقد کند، آنها را بر می‌گرداند؟

منبع
news.bitcoin

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا