تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم، BNB، سولانا، ریپل، کاردانو، دوج کوین، شیبا اینو، آوالانچ و تون کوین؛ ۲۴ اسفند ۱۴۰۲

رشد بازار کریپتو شروع تا حدودی ضعیف شده‌ است اما تحلیل تکنیکال نشان می‌دهد که معامله‌گران همچنان به دنبال خرید بیت کوین و آلت کوین‌ها هستند.

به گزارش میهن بلاکچین، بیت کوین در ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) به لطف تقاضای پایدار صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات خود به ۷۳٬۶۵۰ دلار رسید. تقاضای روزانه این صندوق‌ها در ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) هم تا بیش از ۱ میلیارد دلار افزایش یافت.

فشار خرید ETFهای اسپات بیت کوین بسیار بیشتر از عرضه استخراج‌شده این رمزارز در هر روز است. تاکنون در سال ۲۰۲۴ حدود ۶۵٬۵۰۰ بیت کوین استخراج شده اما دو ETF برتر BTC در این مدت بیش از ۳۳۰٬۰۰۰ بیت کوین را خریداری کرده‌اند. تقاضای قوی صندوق‌های مذکور احتمالا در کوتاه‌مدت فشار نزولی بیت کوین را کاهش می‌دهد. تحلیلگران شرکت برنشتاین (Bernstein) هم پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت بیت کوین تا اواسط سال ۲۰۲۵ به ۱۵۰٬۰۰۰ دلار می‌رسد.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: CoinMarketCap

با این حال هیچ دارایی مستقیما رشد نمی‌کند و در هر بازار صعودی چند روند اصلاحی رخ می‌دهد. اگر اصلاح بیت کوین شروع شود، احساسات هولدرهای آن ممکن است به سرعت تغییر کند. داده‌های وب سایت اینتودبلاک (IntoTheBlock) هم نشان می‌دهد که تمام هولدرهای ‌BTC در سود هستند. اکنون سوال این است که آلت کوین‌ها در چه صورتی اصلاح می‌کنند؟ در مطلب پیش رو با بررسی تحلیل تکنیکال اتریوم و ۸ آلت کوین دیگر تلاش کرده‌ایم به این سوال جواب دهیم.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

خرس‌ها (فروشندگان) قیمت اتریوم (ETH) را در ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) به زیر سطح ۴٬۰۰۰ دلار رساندند. با این حال دنباله بلند کندل این روز نشان داد که فشار خرید اتریوم در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه قیمت اتریوم
نمودار روزانه قیمت اتریوم – منبع: TradingView

گاوها (خریداران) در تلاش هستند تا قیمت اتریوم را به بالای مقاومت ۴٬۱۰۰ دلار برسانند. اگر آن‌ها موفق شوند، ETH می‌تواند مرحله بعدی روند صعودی خود را آغاز کرده و تا ۴٬۳۷۲ دلار رشد کند. قیمت این رمزارز در نهایت هم ممکن است تا محدوده ۴٬۸۶۸ دلار افزایش یابد.

یکی از ریسک‌های ETH شاخص قدرت نسبی (RSI) آن است که در چند روز گذشته در منطقه اشباع خرید قرار داشته است. این امر نشان می‌دهد که رالی اتریوم بیش از حد ادامه داشته و این ارز دیجیتال ممکن است با یک اصلاح یا تثبیت جدید روبه‌رو شود. مهم‌ترین حمایت اتریوم هم در محدوده ۳٬۶۰۰ دلار قرار دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

BNB بعد از عبور از مقاومت ۴۶۰ دلار توانست به رالی خود ادامه دهد و نشان داد که تقاضای آن در سطوح بالاتر افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه قیمت BNB
نمودار روزانه قیمت BNB – منبع: TradingView

BNB در حال حاضر با مقاومت ۶۱۷ دلار دست‌وپنجه نرم می‌کند اما اگر بتواند به طور کامل از آن عبور کند، نشان می‌دهد که معامله‌گران به امید افزایش قیمت این ارز دیجیتال توکن‌هایشان نفروخته‌اند. در این صورت قیمت BNB می‌تواند تا محدوده ۶۷۰ دلار رشد کند.

رالی‌های شدید به ندرت پایدار هستند و معمولا با سقوط شدیدی مواجه می‌شوند. اولین سیگنال نزولی BNB هم سقوط آن به زیر محدوده ۵۰۰ دلار خواهد بود. این اتفاق می‌تواند فشار فروش BNB را افزایش داده و قیمت آن را به ۴۶۰ دلار برساند.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

قیمت سولانا (SOL) در روزهای گذشته صعودی بود و دنباله بلند کندل آن در ۱۱ و ۱۲ مارس (۲۱ و ۲۲ مارس) نشان داد که فشار خرید این ارز دیجیتال در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد.

نمودار روزانه قیمت سولانا
نمودار روزانه قیمت سولانا – منبع: TradingView

اگر موقعیت سولانا در بالای محدوده ۱۵۳ دلار حفظ شود، رالی آن احتمالا شتاب بیشتری می‌گیرد و به سمت ۱۸۴ دلار حرکت می‌کند. افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱۳۳ دلار) و RSI سولانا در ناحیه اشباع خرید نشان می‌دهد که گاوها همچنان کنترل بازار را حفظ کرده‌اند.

در صورت کاهش قیمت سولانا حمایت ۱۲۶ دلار و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۱۱۳ دلار) آن اهمیت زیادی دارkد. اگر قیمت SOL به زیر این محدوده برسد، نشان می‌دهد که خرس‌ها دوباره کنترل بازار را در دست گرفته‌اند.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

قیمت ریپل (XRP) در ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) به شدت رشد کرد و به مقاومت بالای ۰.۷۴ دلار رسید اما گاوها نتوانستند بر این مانع مهم غلبه کنند.

نمودار روزانه قیمت ریپل
نمودار روزانه قیمت ریپل – منبع: TradingView

خرس‌ها سعی کردند قیمت ریپل را به زیر ۰.۶۷ دلار برگردانند اما گاوها در تلاش هستند موضع خود را حفظ کردند. این امر سیگنال مثبتی محسوب می‌شود چون نشان می‌دهد که خریداران در تلاش هستند تا سطح ۰.۶۷ دلار را به یک حمایت تبدیل کنند. اگر آن‌ها موفق شوند، قیمت ریپل می‌تواند به بالای ۰.۷۴ دلار برسد. سپس XRP باید به سمت محدوده ۰.۸۵ دلار و ۱.۰۲ دلار حرکت کند.

با این حال اگر قیمت ریپل کاهش یابد و به زیر ۰.۶۷ دلار برسد، نشان می‌دهد که گاوها تسلیم شده‌اند. در این صورت قیمت XRP ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۶۲ دلار) کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

قیمت کاردانو (ADA) در ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) بعد از برخورد به حمایت ۰.۶۸ دلار رشد کرد، اما گاوها نتوانستند قدرت خود را حفظ کرده و بر موانع ۰.۸۰ دلاری غلبه کنند.

نمودار روزانه قیمت کاردانو
نمودار روزانه قیمت کاردانو – منبع: TradingView

دنباله بلند کندل ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) نشان داد که اگر قیمت کاردانو تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۷۰ دلار) کاهش یابد، فشار خرید آن افزایش می‌یابد. کاردانو با این فشار خرید می‌تواند به سمت مقاومت ۰.۸۰ دلار حرکت کرده و اگر از آن هم عبور کند، ممکن است تا محدوده ۰.۹۰ دلار افزایش یابد.

با این حال اگر قیمت ADA به شدت کاهش یابد و به زیر ۰.۶۸ دلار سقوط کند، این پیش‌بینی صعودی در کوتاه‌مدت باطل خواهد شد. این امر نشان می‌دهد که گاوها تسلیم شده‌اند و با عجله در حال برداشت سود خود هستند. در این صورت قیمت کاردانو ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (موج قرمز رنگ، ۰.۶۰ دلار) سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

گاوها در تلاش هستند قیمت دوج کوین (DOGE) را در بالای مقاومت ۰.۱۸ دلار نگه دارند و همچنان فشار خرید خود را حفظ کرده‌اند.

نمودار روزانه قیمت دوج کوین
نمودار روزانه قیمت دوج کوین – منبع: TradingView

افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۱۵ دلار) و RSI دوج کوین نشان می‌دهد که در مسیر آن مقاومت چندانی وجود ندارد. اگر DOGE بتواند موقعیت خود در محدوده ۰.۱۸ دلار را حفظ کند، در ادامه می‌تواند تا مقاومت ۰.۲۱ دلار افزایش یابد. علاوه بر این دوج کوین با عبور از مقاومت ۰.۲۱ دلار می‌تواند خود را به هدف ۰.۲۴ دلار یا ۰.۳۰ دلار برساند.

خرس‌ها برای کنترل بازار باید قیمت DOGE را به زیر ۰.۱۴ دلار کاهش دهند. در این صورت دوج کوین ممکن است تا محدوده ۰.۱۲ دلار و یا حتی میانگین میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۱۰ دلار) خود کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت شیبا اینو

شیبا اینو (SHIB) در روند صعودی خود تثبیت شده و قیمت آن در حال حاضر در رنج ۰.۰۰۰۰۲۹ دلار تا ۰.۰۰۰۰۳۹ دلار قرار دارد.

نمودار روزانه قیمت شیبا اینو
نمودار روزانه قیمت شیبا اینو – منبع: TradingView

تثبیت قیمت شیبا اینو بعد از یک رالی شدید، سیگنال مثبتی است چون نشان می‌دهد که گاوها عجله‌ای برای برداشت سود خود ندارند. آن‌ها احتمالا تلاش خواهند کرد تا قیمت شیبا اینو را به مقاومت سربار ۰.۰۰۰۰۳۹ دلار برسانند و اگر از این مقاومت عبور کنند، قیمت SHIB ممکن است به ۰.۴۶ دلار برسد. البته این سطح ممکن است چالش محکمی را برای گاوها ایجاد کند.

اگر قیمت SHIB کاهش یابد و به زیر ۰.۰۰۰۰۲۹ دلار برسد، فشار فروش آن افزایش می‌یابد. سپس SHIB می‌تواند به سمت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۰۰۰۰۲۶ دلار) و حتی ناحیه ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی (در روند صعودی رسم‌شده از کف ۰.۰۰۰۰۱ دلار تا سقف ۰.۰۰۰۰۴۵ دلار) در ۰.۰۰۰۰۲۳ دلار حرکت کند.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

قیمت آوالانچ (AVAX) در ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) به بالای مقاومت ۴۵.۱۸ دلار رسید و نشان داد که گاوها دوباره کنترل بازار را در دست گرفته‌اند.

نمودار روزانه قیمت آوالانچ
نمودار روزانه قیمت آوالانچ – منبع: TradingView

فشار خرید آوالانچ در ۱۲ مارس (۲۲ اسفند) هم ادامه داشت و AVAX را به بالای مقاومت ۵۰ دلار رساند. قیمت ارزهای دیجیتال معمولا بعد از عبور از یک مقاومت مهم کاهش می‌یابد تا مجددا سطح شکست (Breakout) خود را آزمایش کند. بنابراین احتمال کاهش آوالانچ تا سطح ۵۰ دلار وجود دارد.

اگر گاوها سطح ۵۰ دلار را به یک حمایت تبدیل کنند، چشم‌انداز صعودی AVAX ادامه می‌یابد. در این صورت قیمت آوالانچ ممکن است به محدوده ۶۷ دلار برسد.

در عوض اگر قیمت آوالانچ کاهش یابد و به زیر ۵۰ دلار برسد، نشان می‌دهد که فشار فروش آن در سطوح بالاتر افزایش می‌یابد. در این صورت قیمت AVAX ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۴۴ دلار) سقوط کند.

تحلیل تکنیکال قیمت تون کوین

قیمت تون کوین (TON) پس از عبور از مقاومت سربار ۲.۹۰ دلار در ۱۱ مارس (۲۱ اسفند) رشد کرد.

نمودار روزانه قیمت تون کوین
نمودار روزانه قیمت تون کوین – منبع: TradingView

افزایش قیمت تون کوین RSI آن را به محدوده اشباع خرید سوق داده است. این امر نشان می‌دهد که تون کوین به سرعت و در مدت زمان بسیار کوتاهی رشد کرده و خطر اصلاح یا تثبیت آن در کوتاه مدت وجود دارد. مهم‌ترین حمایت‌های تون کوین هم در محدوده ۴ دلار و ۳.۶۰ دلار قرار دارد.

به طور کلی تون کوین ممکن است با فشار فروش زیادی در محدوده ۴.۵۰ دلار روبه‌رو شود اما اگر بتواند از آن عبور کند، روند صعودی آن از سر گرفته می‌شود. در این صورت قیمت TON می‌تواند تا محدوده ۵ دلار رشد کند اما در این ناحیه دوباره با دفاع خرس‌ها مواجه می‌شود.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا