اخبار خارجی

تریدرهای حرفه‌ای با قیمت ۴۱۰۰۰ دلاری بیت کوین هیجان زده نشده‌اند

با اینکه قیمت بیت کوین روز گذشته ۱۰٪ افزایش پیدا کرد اما داده‌های بازارهای مشتقه نشان می‌دهد تریدرهای حرفه‌ای، این پامپ را نادیده گرفته‌اند. برخی مواقع برای افزایش ۱۰٪ قیمت، تنها چیزی که نیاز است یک توییت از شخصی مانند ایلان ماسک است.

مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا در ۱۲ می اعلام کرده بود که این شرکت پذیرش تراکنش‌های بیت کوین را متوقف کرده است. ایلان ماسک گفته بود که به دنبال ارزهای دیجیتالی است که ۹۹٪ انرژی کمتری مصرف کنند.

با این حال در ۲۳ خرداد او اعلام کرد که تنها بخشی از دارایی‌های این شرکت را برای آزمایش نقدشوندگی آن فروخته است و در صورتی که ۵۰٪ از میزان مصرف انرژی لازم برای استخراج بیت کوین از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر تامین شود، پذیرش تراکنش‌ها را از سر می‌گیرد.

تریدرها در بازارهای نزولی محتاطانه عمل می‌کنند

در حالیکه سرمایه‌گذاران خرد و ربات‌های تریدر، به محض مشاهده سیگنال‌های صعودی و یا نزولی وارد عمل می‌شوند، تریدرهای حرفه‌ای با احتیاط بیشتری گام برمی‌دارند. کسانی که در بازار رمزارزها به مدت بیشتری فعالیت کرده‌اند می‌دانند که اخبار مثبت ممکن است نادیده گرفته شوند و در بازارهای نزولی کمرنگ ظاهر شوند.

این قضیه در بازارهای صعودی نیز برقرار است. اخبار منفی نیز در این بازارها تاثیر چندانی ندارد. به عنوان مثال در ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۰، صرافی کوکوین هک شد و مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار از سرمایه آن از دست رفت. یک هفته بعد از آن نیز کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) صرافی بیت مکس را به انجام معاملات ثبت نشده و نقض قوانین مبارزه با پولشویی متهم کرد.

دو هفته بعد از آن نیز مقامات نظارتی بنیان‌گذار صرافی OKEx را بازجویی کردند و دستور دادند برداشت رمزارزها را متوقف کند. اگر این اخبار در بازار نزولی و یا راکد بیت کوین اتفاق می‌افتاد بدون شک قیمت آن نیز با سقوط زیادی همراه می‌شد. اما همانطور که در نمودار زیر می‌بییند این اخبار تاثیری در قیمت بیت کوین نداشتند. حتی در دو ماه بعد از آن قیمت با ۷۴٪ افزایش روبرو شد.

نمودار قیمت بیت کوین در سپتامبر ۲۰۲۰

پریمیوم قراردادهای آتی ۳ ماهه

این شاخص (Futures Premium) میزان بالاتر بودن قیمت قراردادهای آتی بدون سررسید را در مقایسه با مقدار آن در بازار اسپات نشان می‌دهد. در واقع این شاخص، مقدار خوش‌بینی معامله‌گران به آینده قیمت یک دارایی را نشان می‌دهد. فروشنده قرارداد آتی معمولا به دنبال این شاخص است. این شرایط مختص بازار رمزارزها نیست و در تمام بازارهای مشتقه وجود دارد. زیرا علاوه بر ریسک نقدینگی صرافی، فروشنده، قرارداد را به تاخیر می‌اندازد و این به قیمت‌های بالاتر منجر می‌شود.

پریمیوم قرادادهای آتی ۳ ماهه معمولا در بازارهای سالم با نرخ سالانه ۵٪ الی ۱۵٪ معامله می‌شوند. زمانیکه قراردادهای آتی پایین‌تر از معاملات آنی (Spot) معامله می‌شوند، معمولا نشان‎‌دهنده احساسات نزولی در کوتاه مدت است.

نمودار پایه قراردادهای آتی ۳ ماهه بیت کوین

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌کنید، مبنای قراردادهای آتی از تاریخ ۲۰ می پایین‌تر از ۱۱٪ قرار گرفته است و با تست کردن میزان ۵٪ بارها سیگنال نزولی ارسال کرده است. با این حال شرایط فعلی نشان می‌دهد وضعیت تریدرهای حرفه‌ای در حالت خنثی قرار دارد.

شاخص Skew قراردادهای اختیار

شاخص Skew با دلتا ۲۵٪ (شاخص انحراف سفارشات) با مقایسه قراردادهای اختیار خرید و فروش نشان می‌دهد که این دو پا به پای هم قرار دارند. این شاخص زمانی مثبت می‌شود که پریمیوم قراردادهای اختیار فروش از ریسک مشابه قراردادهای اختیار خرید بیشتر باشد.

از سوی دیگر زمانیکه بازارسازها صعودی باشند، شاخص Skew با ضریب دلتا ۲۵٪ به محدوده منفی وارد می‌شود.

نمودار شاخص Skew قراردادهای اختیار بیت کوین با دلتا ۲۵٪

نمودار فوق نشان می‌دهد که تریدرهای حرفه‌ای مانند آربیتراژرها و بازارسازها، با توجه به اینکه پریمیوم قراردادهای اختیار فروش در سطح بالاتری قرار دارند، از سطح قیمت کنونی بیت کوین ناراضی هستند. این در حالیست که شاخص ۷٪ skew کنونی با میزان ۲۰٪ آن در ماه می فاصله زیادی دارد.

در مجموع می‌توان گفت بازارهای مشتقه این را به ما نشان می‌دهد که تریدرهای حرفه‌ای نسبت به افزایش ۱۰٪ قیمت بیت کوین تا ۴۰،۰۰۰ دلار هیجان زده نیستند. مشخص نیست که روند حرکت قیمت به چه سمتی است، با این حال رشد قیمت معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذاران انتظار آن را ندارند.

این مقاله تنها ترجمه خبر خارجی است و پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری نیست.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا