اخبار آلتکویناخبار عمومی

پوتین لایحه مربوط به ارزهای دیجیتال در روسیه را امضا کرد

هفته گذشته مجلس روسیه اولین گام را برای به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال روسیه برداشت. مجلس قانون گذاری دوما (State Duma Committee) لایحه‌ای را امضا کرد که طبق آن شرکت‌ها مجاز شدند ارزهای دیجیتال خود را صادر کنند. با این حال،‌ این شرکت‌ها باید پیش از عرضه این کوین‌ها، در بانک ملی روسیه ثبت نام کنند و به شاخص‌های تعیین شده از سوی بانک مرکزی متعهد باشند.

طبق این قانون ارزهای دیجیتال نوعی دارایی هستند که برای پرداخت مالیات مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی نمی‌توان آن‌ها را در ازای کالاها یا خدمات استفاده  کرد. انتظار می‌رود در اواخر امسال قانون جدیدتری با ارائه جزئیات بیشتر عملکرد شرکت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال را به طور قانونی مشخص کند.

آناتولی آکساکوف، رییس کمیته مالی مجلس قانون گذاری روسیه اعلام کرد که این کار باعث تقویت پول ملی روسیه یعنی روبل می‌شود. وی افزود:

افراد و نهادها می‌توانند تراکنش‌هایی را با استفاده از ارزهای دیجیتال انجام بدهند اما فقط در صورتی می‌توانند این کار را انجام بدهند که آن را به اطلاع بانک ملی روسیه برسانند.

لایحه قبلی که در مورد ارزهای دیجیتال در پارلمان روسیه تصویب شده بود، صدور و تجارت رمزارزها را در زیرساخت‌های روسیه ممکن می‌کرد. این پیش نویس به طور کلی منعکس کننده موضع شکاکانه بانک مرکزی این کشور به رمزارزها بود. این لایحه اعتراض جوامع فعال در حوزه رمزارز را برانگیخت و وزارت عدالت و پیشرفت اقتصادی از این قانون انتقاد کردند.

ارزهای دیجیتال روسیه و نظارت شدید دولت این کشور

اگر چه قانون تصویب شده،‌ استفاده از ارزهای دیجیتال برای پرداخت را ممنوع می‌کند،‌ اما این امکان به شرکت‌ها داده می‌شود که زیر نظر بانک مرکزی روسیه از دارایی‌های دیجیتال مالی استفاده کنند. همچنین طبق این قانون مقامات دولتی و شهروندان روسیه از داشتن حساب‌های خارجی و مالکیت منع می‌شوند. با این حال امکان انجام تراکنش‌های مالی زیر نظر بانک ملی روسیه ایجاد شده است. دولت روسیه قرار است که روش‌هایی برای کنترل و ارزیابی دارایی‌های دیجیتال مالی ارائه کند.‌ این دارایی‌ها معمولا برای سرمایه گذاری و یا انجام خدمات بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا