متوسط مقالات عمومی

پیشرفت ناگهانی دیفای خطرناک است، قدم به قدم ریسک را کم می‌کنیم

حوزه کریپتو در پویاترین وضعیت خود در سال ۲۰۲۰ قرار دارد. امسال اتفاقات زیادی در این فضا افتاد که از جمله آنها می‌توان ایجاد توکن‌های مختلف، هاوینگ بیت کوین و برخی دیگر از کوین‌های مبتی بر الگوریتم گواه اثبات کار (POW)‌، پیشرفت شدید دیفای و نزدیک شدن به راه‌اندازی شبکه Filecoin را نام برد.

با وجود تمام این مسائل همچنان اعتقاد من (نویسنده این مطلب: آقای Jay مدیر عامل صرافی OKEx) بر این است که DeFi همچنان بهترین و پرطرفدارترین شاخه این حوزه در نیمه دوم سال خواهد بود.

دیفای بعد از راه‌اندازی موفقیت‌آمیز توکن COMP بود که توانست کانون توجه عموم را به خود اختصاص دهد. قیمت توکن COMP در ابتدای معرفی تنها ۱۸ دلار بود اما توانست در ماه گذشته با رشدی باورنکردنی تا ۳۰۰ دلار افزایش یابد. البته در حال حاضر در وضعیت اصلاح قرار دارد و حدود ۱۸۰ دلار معامله می‌شود.

توکن COMP تا اینجای کار،‌ فضای کلی دیفای را به شدت رونق بخشیده و باعث شده ارزش بازار این حوزه به معادل ۶۰۰ میلیون دلار برسد.

شکوفایی دیفای

رشددیفای

نرخ رشد DeFi در مقایسه با عملکرد سایر حوزه‌ها به راحتی مشاهده است: از ابتدای سال ۲۰۲۰ شاخص S&P‌ به مقدار ۳ درصد کاهش، قیمت طلا ۱۷ درصد افزایش، بیت کوین ۲۷ درصد رشد و اتریوم ۷۶ درصد رشد را تجربه کردند. اما پروژه دیفای بیش از ۲۰۰ درصد مثبت بوده ست.

لازم به ذکر است که ۹۹ درصد پروژه‌های اپلیکیشن دیفای از بستر اتریوم استفاده کرده‌اند. یعنی می‌توان گفت که افزایش ارزش اتریوم هم تا حد زیادی بخاطر پروژه دیفای بوده است.

در اصل، صرافی‌های متمرکز کریپتو با مفهوم اپلیکشن دیفای مشکل دارند. با این وجود، سرعت حرکت صرافی‌های متمرکز در مقابل DeFi اصلا کم نیست. بطور مثال توکن COMP در حال حاضر در ۱۷ صرافی درجه یک و دو در دنیا عرضه می‌شود.

صرافی OKEx از بزرگترین‌های دنیای معامله مشتقات به تازگی توکن COMP را در لیست خود اضافه کرد. معاملات CTC در مقابل USDT و BTC‌ از ساعت ۶ صبح ۲۹ ژوئن در سایت قرار گرفتند. واریز وجوه از ساعت ۵ صبح امکان‌پذیر شده بود و برداشت از حساب هم از ساعت ۹ صبح همام روز آغاز شد.

پروژه‌های DeFi مشابه کامپاند، بسیار کابردی هستند. در حال حاضر تجارت وام‌های وثیقه‌ای در بازارهای سرمایه‌گذاری سنتی با ریسک همراه هستند. مثل بستن قرارداد بدون تحویل دادن وثیقه و یا اینکه تعهد به انجام ندادن کار غیرقانونی یا کار غیر مرتبط با قرارداد.

اگر بتوان از قراردادهای هوشمند برای خودکارسازی این فرایندها و در دسترس بودن و شفافیت مراحل استفاده کرد، تمام ریسک‌های موجود از بین خواهد رفت. صرافی OKEx متعهد شده که در توسعه پروژه دیفای فعالیت کند و به همین علت بود که توکن COMP را در لیست خود اضافه کرد.

چالش‌های پیش روی دیفای

در حال حاضر تعداد عملکردهای DeFi محدود است. بهتر است ابتدا در مورد وام‌های وثیقه‌ای و صرافی‌های غیرمتمرکز (DEXs) صحبت کنیم.‌ یکی از علل مهم افزایش قیمت توکن COMP معرفی اغراق آمیز Yield Farming است.

با این حال هر چه میزان سپرده‌گذاری در پروژه دیفای بیشتر شود، میزان ریسک هم بالاتر می‌رود مخصوصا وقتی که بیشتر این درخواست‌های وام برای مشارکت در حوزه ماینینگ باشد. به احتمال زیاد وقتی که قیمت توکن COMP کاهش پیدا کند مشکلات زیادی پیش خواهد آمد و بازار با مساله نقدینگی زیاد (بخاطر فشار فروش) مواجه خواهد شد.

مساله دوم این است که کمپانی‌های DeFi نسبت به صرافی‌های سنتی متمرکز با ریسک بزرگتری مواجه هستند. برای مثال توکن DForce که به نسخه چینی توکن COMP معروف است، در ماه آوریل به طور ناگهانی هک شد و مبلغی در حدود ۲۵ میلیون دلار به سرقت رفت. اما خوشبختانه بخار تجربه کم هکرها و همکاری بخش‌های مختلف، سرمایه‌ها برگشت داده شد.

اتفاق امنیتی دیگری که اخیرا و در ۲۹ ژوئن رخ داد این بود که به دو استخر نقدینگی در بزرگترین پلتفرم معامله غیرمتمرکز به نام Balancer حمله شد و در حدود ۵۰۰ هزار دلار از دارایی‌ها جابجا شد.

در حال حاضر ارزش دارایی‌های موجود در Balancer حدود ۱۱۶.۷ میلیون دلار است و در حوزه دیفای جایگاه چهارم را دارد.

با این نگاه، آیا می‌توان گفت که صرافی متمرکز و پروژه دیفای کاملا متضاد هم هستند؟ نه الزاما.

ورود OKEx به حوزه دیفای چه معنی می‌تواند داشته باشد

ابتدا باید گفت که صرافی‌های زیادی در حال ارائه توکن‌های دیفای هستند و به این ترتیب کاربران حرفه‌ای بیشتری می‌توانند وارد این حوزه شوند و معرفی مشتقات مرتبط باعث می‌شود کاربران گزینه‌های خرید و فروش متنوعی داشته باشند و به این وسیله از نوسانات شدید جلوگیری شده و یک تعادل نسبی در ریسک‌ها شکل می‌گیرد.

در ادامه باید بیان کرد که تراکنش‌های متمرکز امنیت بیشتری را در مقابل حملات هکرها فراهم می‌کنند. این می‌تواند برای یک پروژه دیفای که به شدت در مقابل هکرها آسیب‌پذیر است، بسیار کمک کننده باشد.

در حقیقت توکن DForce با کمک صرافی‌های متمرکز توانسته جلوی هکرها را بگیرد و دارایی‌ها را بازیابی کند.

OKEx همچنین دارای رد پای مشخصی در پروژه دیفای است. برای مثال در بستر زنجیره توسعه‌یافته این صرافی که OKChain نام دارد، هر کاربر می‌تواند صرافی غیرمتمرکز مخصوص به خودش را بسازد. OKEx DEX یک نمونه از همین صرافی‌ها است.

OKChain همچنین می‌تواند برای راه‌اندازی و انتشار اپلیکیشن دیفای مورد استفاده قرار گیرد و کاربرها می‌توانند پروژه‌های دیفای مخلفی را روی آن توسعه دهند. در حقیقت توسعه‌دهندگان با استفاده از فناوری بلاک چین و دارایی‌های دیجیتال قادر خواهند بود سیستم‌های سرمایه ‌گذاری تمام خودکار را بسازند.

OKEx همیشه به توسعه زیست‌محیطی پروژه دیفای توجه داشته است. در همین راستا از اوایل سال ۲۰۱۹ با پروژه DSR شرکت MakerDao همکاری داشته و خدماتی به کاربران ارائه می‌کند.

OKEx همچنین در حال همکاری با تیم Compound بر روی اپلیکیشن‌های Oracle است و در آینده ویژگی‌های و خدمات بیشتری در حوزه دیفای از طریق OKChain و USDK و OKB و غیره آماده خواهد کرد.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا