اخبار عمومی

تمرکز معاملات دوج کوین در رابین هود خطرناک است؛ تاثیرات احتمالی آن چه خواهد بود؟

پلتفرم معاملاتی رابین هود (Robinhood) در صنعت ارزهای دیجیتال، در درجه اول از طریق ارائه میم‌کوین‌ها، جایگاه خود را مستحکم کرده است. تصمیم این پلتفرم مبنی بر اجازه معامله دوج‌کوین در محبوبیت این میم‌کوین در سال ۲۰۲۱، لحظه‌ای مهم بود که توجه و تعامل کاربران را به خود جلب کرد. اما اکنون تمرکز بالای معاملات دوج کوین رد این صراف یبه یک نگرانی جدی تبدیل شده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، از آن زمان، رابینهود خود را به عنوان یکی از پلتفرم‌های پیشرو برای معاملات میم‌کوین‌ها تثبیت کرد و دوج‌کوین در خط مقدم قرار گرفت. با اینحال رقم دارایی‌های دوج‌کوین این پلتفرم آنقدر بزرگ شده است که تحلیلگران بازار را نگران کرده است.

تمرکز بالای هولدینگ‌های دوج‌کوین

بت کیندیگ (Beth Kindig)، محقق و تحلیلگر در آیوفاند (IO Fund)، به تازگی تمرکز بالای دارایی‌های دوج‌کوین در رابینهود را در مرکز توجه بسیاری از کاربران قرار داده است.

کیندیگ در پستی در پلتفرم X (توئیتر سابق) اشاره کرد که به طور کلی، این تمرکز منجر به همبستگی بین حجم معاملات در رابینهود و کاهش نوسانات و حجم دوج‌کوین شده است.

پست X کیندیگ
پست X کیندیگ

کیندیگ در یک پست وبلاگی در وب‌سایت آیوفاند توضیح داد که دوج کوین ۶۲٪ از کل حجم تراکنش‌های ارز دیجیتال را در رابینهود تشکیل می‌دهد. با توجه به اینکه تراکنش‌های کریپتو ۳۸٪ از کل درآمد تراکنش‌های رابینهود را تشکیل می‌دهند، دوج‌کوین بخش قابل توجهی از درآمد تراکنش‌های ارز دیجیتال این پلتفرم را از آنِ خود کرده است.

علاوه بر این، حجم تراکنش‌های Dogecoin در رابینهود بیش از سایر ارزهای دیجیتال افزایش یافته است. موجودی دوج‌کوین مشتریان رابین هود نسبت به سه ماهه پیشین ۱۲۲٪ افزایش داشته است، در حالی که بیت کوین، شاهد ۶۸٪ افزایش در میان‌ دارایی‌ها بوده است. این داده‌ها نشان می‌دهد معاملات دوج کوین برای کسب‌وکار رابینهود بسیار مهم است و سایر دارایی‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

نگرانی در رابطه با دوام طولانی مدت رابینهود

وابستگی شدید به معاملات دوج‌کوین باعث شده است که تحلیلگران در مورد دوام طولانی مدت مدل کسب‌وکار رابینهود تردید داشته باشند. پست وبلاگ آیوفاند نگرانی‌هایی را در مورد پایداری رشد درآمد تراکنش‌های رابینهود ایجاد می‌کند؛به خصوص که حجم ماه‌به‌ماه معاملات ارزهای دیجیتال کاهش یافته است. این تحلیلگر بازار تردید دارد که آیا این وابستگی زیاد به معامله دوج‌کوین در بلندمدت برای این شرکت خوب است یا خیر.

علاوه بر این، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) یک اطلاعیه ولز (Wells Notice) به رابینهود ارسال کرده است که احتمال دارد بر توانایی این پلتفرم برای لیست کردن توکن‌های خاصی تأثیر بگذارد. باید دید که SEC کدام ارزهای دیجیتال را به عنوان اوراق بهادار طبقه‌بندی می‌کند و آیا خواستار حذف این توکن‌ها از لیست رابینهود خواهد شد یا خیر. این عدم قطعیت در مورد عرضه توکن‌های فهرست شده نگرانی دیگری را به استراتژی فعلی کسب‌وکار رابینهود اضافه می‌کند.

تحولات اخیر در بازار دوج کوین

با وجود این نگرانی‌ها، حجم تراکنش‌های دوج‌کوین در رابینهود همچنان قابل توجه است. گزارش اخیر ویل‌الرتس (Whale Alerts) حاکی از انتقال قابل توجه دوج‌کوین به ارزش نزدیک به ۱۳ میلیون دلار از یک کیف‌پول ناشناخته به رابینهود است. این حرکت در مقیاس بزرگ حاکی از علاقه و فعالیت مجدد دوج‌کوین در این پلتفرم است. طبق گزارش سه ماهه اول رابینهود، کاربران تقریباً ۷.۳۶ میلیارد دلار دوج‌کوین در اختیار دارند که پس از بیت کوین، در رتبه دوم این پلتفرم قرار گرفته است.

اخیرا، آرتور هیز (Arthur Hayes)، مدیرعامل سابق بیت‌مکس (BitMEX)، احتمال ظهور یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) دوج‌کوین را تا پایان چرخه فعلی بازار پیش‌بینی کرده است. هیز این میم‌کوین را به عنوان یکی از «برندهای لوکس» دنیای ارز دیجیتال توصیف کرد و به دلیل اهمیت تاریخی دوج، جایگاه ویژه‌ای را به آن نسبت داد. دوج‌کوین که در دسامبر ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد، در اوایل سال ۲۰۲۱ محبوبیت زیادی به دست آورد و جایگاه مستحکم خود را در بازار تضمین کرد. با این حال، بیلی مارکوس (Billy Markus)، یکی از بنیانگذاران دوج‌کوین، همچنان در مورد احتمال راه‌اندازی یک ETF دوج تردید دارد و عملی شدن و جذابیت آن در شرایط فعلی بازار را زیر سوال برده است.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا