اخبار آلتکوین

شایعات بایننس و ماجرای وام پروتکل ونوس؛ آیا قیمت BNB در آستانه سقوط است؟

چند روز گذشته، پس از سقوط بزرگ بازار ارزهای دیجیتال در روز پنجشنبه (۲۶ مرداد) که منجر به لیکویید شدن بیش از ۱ میلیارد دلار از معاملات آتی شد، بازار کریپتو پر از حادثه بود. در یکی دیگر از اتفاقات نگران‌کننده، شایعاتی مطرح شد مبنی بر اینکه در صورتی که قیمت BNB به زیر ۲۱۲ دلار برسد، صرافی بایننس ضرر سنگینی را متحمل خواهد شد. در این مطلب به ماجرای وام پروتکل Venus و شایعات مطرح شده درباره امکان سقوط قیمت BNB و تلاش‌هایی که بایننس برای حفظ قیمت آن می‎‌کند خواهیم پرداخت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

ماجرا از این قرار است که در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۲۲ (۱۴ مهر ۱۴۰۱) یکی از پل‌های اصلی دیفای زنجیره BNB مورد حمله اکسپلویت قرار گرفت و حدود ۲ میلیون ارز BNB (به ارزش بیش از ۵۰۰ میلون دلار) به سرقت رفت.

سپس، مهاجم ۹۰۰٬۰۰۰ BNB را به عنوان وثیقه در پروتکل وام‌دهی Venus سپرده‌گذاری کرد و به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار استیبل کوین‌های USDT و USDC وام دریافت کرد. پروتکل ونوس (Venus Protocol)، یک پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز است که در اکوسیستم زنجیره BNB فعالیت می‌کند. Venus دومین پروتکل بزرگ دیفای در شبکه زنجیره BNB با ارزش کل قفل شده ۶۰۰ میلیون دلار است که حدود ۴۸۰ میلیون دلار آن توسط کاربران وام گرفته شده است.

خطر لیکویید شدن وام مهاجم در پلتفرم ونوس

با ریزش بازار کریپتو از سال گذشته، نرخ سلامت این وام عظیم به حدود ۱.۰۳ رسید که نشان می‌داد در آستانه لیکویید شدن است. در ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد)، زمانی که قیمت BNB به محدوده ۲۳۰ دلار وارد شد، مشخص شد که کاهش قیمت به ۲۲۰ دلار می‌تواند روند لیکویید شدن را آغاز کند.

برای مهار این وضعیت، BNB Chain و Venus در ماه نوامبر ۲۰۲۲ (آبان ۱۴۰۱) پروپوزالی را تصویب کرده بودند که تنها به تیم اصلی BNB Chain اجازه می‌دهد وام این مهاجم را لیکویید کند تا در صورت وقوع، تاثیر آن بر بقیه بازار کاهش یابد. به همین منظور، کیف پول این مهاجم در لیست سفید قرار داده شد و منحصرا به تیم BNB Chain اجازه داده شد تا لیکوییدیشن را به گونه‌ای اجرا کند که ضمن جلوگیری از ضرر پلتفرم ونوس، پشتیبانی بیشتری را در طول فرآیند ارائه داده و از سقوط ارزش BNB نیز اجتناب شود.

در تاریخ ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد)، توسعه‌دهندگان شروع به انجام این کار کردند. آن‌ها ۳۰ میلیون دلار USDT را از بایننس به این کیف پول ارسال کرده و نرخ لیکوییدی این وام را از ۲۲۰ دلار به ۲۱۲ دلار رساندند.

پس از ریزش اخیر قیمت‌ BNB، نرخ سلامت این وام مجددا کاهش یافت و نگرانی‌ها و شایعاتی را در مورد اثرات آبشاری بر کاهش قیمت BNB پس از لیکویید شدن این وام ایجاد کرد.

مجددا بیش از ۶.۸۹ میلیون توکن ونوس (vBNB) به ارزش ۳۰ میلیون دلار، احتمالا به صورت دستی توسط تیم توسعه‌دهنده زنجیره BNB، لیکویید شد و نرخ لیکویید شدن از ۲۱۲ دلار به ۲۱۰.۸ دلار کاهش یافت.

به این ترتیب، به نظر می‌رسد این لیکوییدی با پروپزوالی که توسط Venus و BNB Chain پس از هک سال گذشته تصویب شد، مهار شد. در نتیجه، بر اساس توییت پروتکل ونوس، هیچ کسری در ونوس یا اثری بر قیمت BNB مشاهده نشده است.

توییت ونوس پروتکل
منبع: توییتر

ماجرا به همین جا ختم می‌شود یا بایننس به سرنوشت FTX دچار خواهد شد؟

MartyParty یک حساب توییتری است که پس از ریزش بازار کریپتو در روز پنجشنبه از اینکه قیمت BNB در قیمت ۲۱۲ دلار حمایت شد و برخلاف سایر آلت کوین‌ها ریزش کمتری داشت ابزار تعجب کرد. وی ابتدا این شایعه را مطرح کرد که صرافی بایننس دارای وامی با پشتوانه BNB است که در قیمت ۲۱۲ دلار لیکویید می‌شود.

مارتی پارتی اظهار داشت که بایننس در تلاش برای بقای خود در تقلا است و CZ مدیر عامل آن، بیت کوین را از یک کیف پول خاص برای خرید TUSD می‌فروشد تا از آن برای خرید BNB استفاده کرده و قیمت آن را بالای ۲۱۲ دلار نگه دارد.

توییت مارتی پارتی
منبع: توییتر

علاوه بر این، این تحلیلگر نظریه جالب دیگری را هم در مورد مشکل فرضی بایننس ارائه کرد. او اظهار داشت که رگولاتورهای مالی ایالات متحده ظاهرا ارزهای دیجیتال سرویس مارشال‌های ایالات متحده را می‌فروشند تا به زور موقعیت وام بایننس را لیکویید کرده و CZ را از صنعت کریپتو بیرون کنند.

پس از توییت MartyParty، واکنش‌های متعددی صورت گرفت؛ به نحوی که برخی از کاربران کریپتو با این تحلیل‌گر هم‌صدا شده و سرمایه‌گذاران را تشویق کردند که توکن BNB را کنار بگذارند و گفتند که بایننس در حال حاضر در موقعیتی مشابه با فروپاشی صرافی FTX در سال ۲۰۲۲ قرار دارد.

از سوی دیگر، برخی دیگر از تحلیلگران کریپتو نظریه MartyParty را نادرست خوانده و اظهار داشتند که این حرف‌ها تنها با هدف گسترش FUD است. یک تحلیلگر با نام مستعار Alice on X، کل این گزارش را یک «تئوری توطئه عجیب» توصیف کرد و عنوان کرد وام مورد بحث توسط صرافی بایننس گرفته نشده، بلکه توسط پروتکل Venus، یک پروتکل وام دهی در زنجیره BNB گرفته شده است.

منبع: توییتر

این حساب توییتری به این نکته نیز اشاره کرد:

آدرس مورد نظر دارای ۱.۶ میلیارد دلار بیت کوین است که سوزاندن آن برای یک وام ۲۰۰ میلیون دلاری بی‌معنی است.

ژائو سکوت خود را شکست

چانگ پنگ ژائو معروف به CZ، مدیر عامل بایننس در واکنش به اظهارات MartyParty بی‌تفاوت به نظر می‌رسد. وی با اشاره به اینکه عدد این وام در مقایسه با موجودی حدود ۱ میلیارد دلاری SAFU (صندوق دارایی امن برای کاربران) ناچیز است، گفت:

مدتی طول کشید تا بفهمم (حتی الان هم به طور مبهم می‌فهمم). بنابراین، مارتی نگران خرید مجدد ۳۰ تا ۱۲۰ میلیون دلار BNB است؟ شاید او باید آخرین توکن سوزی BNB را بررسی کند؟ یا اندازه دارایی صندوق بیمه SAFU را در نظر بگیرد؟

او همچنین در مورد نوسانات BNB اظهار داشت:

و عدد جادویی ۲۱۲ دلار از کجا آمده است؟ قیمت BNB را بازار تعیین می‌کند. خرید مجدد ۳۰ میلیون دلاری کمتر از ۴٪ حجم معاملات در یک روز است.

یی هه (Yi He)، یکی از بنیانگذاران بایننس و همسر ژائو نیز نگرانی‌ها را کاهش داد و اظهار داشت:

وثیقه BNB ونوس توسط بایننس پوشش داده می‌شود. زمانی که قیمت BNB کاهش یابد، بایننس به موقع آن را لیکویید می‌کند. این BNB بر قیمت بازار ثانویه تاثیری نخواهد داشت و بایننس مسئول سوزاندن این BNB اضافی خواهد بود.

وضعیت ونوس پروتکل و رمزارز BNB چگونه است؟

در حال حاضر، بر اساس آنچه که وب سایت دی بنک از وضعیت فعلی این وام نشان می‌دهد، از ۹۰۰٬۰۰۰ BNB وثیقه شده حدود ۶۲۸,۲۵۲.۵۴ BNB هنوز لیکویید نشده است. فاکتور سلامت این وام نیز به عدد ۱.۰۵ رسیده است.

وضعیت وام مذکور در پروتکل ونوس
وضعیت وام مذکور در پروتکل ونوس؛ منبع: دی بنک

حساب توییتری مارتی پارتی نیز همچنان ابهاماتی را در مورد این وام مطرح می‌کند و اظهار داشته که بایننس می‌خواهد ۹۰۰٬۰۰۰ BNB قفل شده را بسوزاند و آن را از اکوسیستم حذف کند، آیا می‌تواند قیمت را به قصد لیکویید کردن وام ونوس و سوزاندن BNB کاهش دهد؟ اما چرا او در لیکوییدیشن کوتاهی می‌کند؟ یا حرکت تمام نشده است؟ زمان مشخص خواهد کرد.

منبع: توییتر

به طور خلاصه، داستان بایننس و BNB فراتر از مفهوم لیکویید شدن یک وام است. این امر نشان‌دهنده شبکه پیچیده‌ای از مسائلی است که صرافی‌های ارز دیجیتال با آن مواجه هستند. تعادل بین عوامل داخلی و خارجی نقش عمده‌ای در حفظ ثبات و اعتماد کاربران دارد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا