اخبار آلتکویناخبار بلاکچین

استخر نقدینگی سیف مون مورد حمله هکرها قرار گرفت

استخر نقدینگی توکن سیف مون ساعاتی پیش مورد حمله هکرها قرار گرفت و ۹ میلیون دلار به سرقت رفت. ظاهرا هکرها از طریق آسیب‌پذیری در قسمت مربوط به توکن سوزی قرارداد هوشمند این استخر به آن دسترسی پیدا کرده‌اند.

به گزارش کوین دسک، داده‌های آنچین نشان می‌دهد در ساعات ابتدایی روز چهارشنبه چندین توکن در یک تراکنش مبادله شده و مهاجم در نهایت میلیاردها توکن سیف مونی که در این استخر قفل شده بود را به سرقت برده است.

استخر نقدینگی سبدی از توکن‌هاست که در یک قرارداد هوشمند قفل شده است. از این استخرها برای تسهیل معاملات غیرمتمرکز، وام‌دهی و استقراض میان کاربران بدون نیاز به اشخاص ثالث استفاده می‌شود.

در واکنش به این حمله، قیمت سیف مون بیش از ۴۰٪ سقوط کرد. البته در زمان نگارش این خبر کمی از ریزش قیمت جبران شده است.

سیف مون یکی از توکن‌های دیفای است و ۴ فرآیند معاملاتی دارد که عبارتند از: بازگشت کارمزد (fee reflection)، جذب نقدینگی (LP acquisition)، توکن سوزی (token burn) و صندوق رشد (growth fund). این فرآیندها در مجموع باعث شد تا سیف مون یکی از بهترین عملکردها را در بازار صعودی سال ۲۰۲۱ داشته باشد.

تیم توسعه سیف مون در واکنش به این حمله اعلام کرد استخر نقدینگی آنها به خطر افتاده است و در این رابطه نوشت:

می‌خواهیم به شما اطلاع دهیم که به استخر نقدینگی ما حمله شده است. در تلاشیم تا برای حل این مشکل، در اسرع وقت اقداماتی انجام دهیم.

جان کارونی (John Karony)، مدیرعامل سیف مون در توییت دیگری اعلام کرد این آسیب‌پذیری، به استخر نقدینگی در شبکه BNB چین مرتبط است. وی افزود:

صرافی غیرمتمرکز ما در امنیت کامل است. این حمله در نهایت بر استخر سیف مون – بایننس کوین ما تاثیر گذاشت. ما آسیب‌پذیری مشکوک را پیدا و آن را اصلاح کردیم و در حال بررسی میزان دارایی مسروقه‌ هستیم.

توییت مدیرعامل سیف مون
منبع: توییتر

برخی از توسعه‌دهندگان معتقدند این آسیب‌پذیری در کد مربوط به بخش توکن سوزی قرارداد هوشمند سیف مون وجود داشته است. دیفای مارک (DeFi Mark)، مدیر پلتفرم Dappd در توییتی در این رابطه نوشت:

مهاجم از تابع توکن سوزی عمومی استفاده کرده است، این تابع به هرکاربری اجازه میدهد توکن‌ها را از هر آدرس دیگری بسوزاند. مهاجم با استفاده از این تابع تونست توکن‌های SFM را از استخر سیف مون – بایننس کوین حذف کند و به طور مصنوعی قیمت SFM را افزایش داد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا