اخبار اتریوم

کمیسیون بورس آمریکا از کانسنسیس شکایت کرد؛ SEC به دنبال پایان دادن به استیکینگ اتریوم در متامسک

SEC شکایتی علیه شرکت کانسنسیس (Consensys) به خاطر خدمات کیف پول متامسک (MetaMask) آن، به ویژه قابلیت‌های سواپ (Swap) و استیکینگ (Staking) آن تنظیم کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، این شکایت تاکید می‌کند که این قابلیت‌ها به ترتیب از اکتبر ۲۰۲۰ و ژانویه ۲۰۲۳ به عنوان خدمات کارگزاری ثبت نشده فعالیت می‌کنند. SEC ادعا دارد که کانسنسیس بیش از ۲۵۰ میلیون دلار کارمزد از این فعالیت‌ها بدون ارائه محافظت‌های لازم از سرمایه‌گذاران به دست آورده است.

SEC بالاخره از کانسنسیس شکایت کرد

این شکایت به دنبال اعلامیه ولز (Wells Notics) از کمیسیون SEC در اوایل سال جاری تنظیم شد که باعث شد کانسنسیس یک شکایت متقابل برای دستیابی به دخالت تهاجمی و غیرقانونی SEC ارائه دهد. با انتشار این خبر و با وجود حدود ۲٪ کاهش قیمت اتریوم، فروش قابل توجهی مشاهده نشده است.

طبق گفته SEC، سواپ متامسک یک پلتفرم دیجیتالی است که معاملات در اوراق بهادار دارایی‌های کریپتو را برای سرمایه‌گذاران خرد تسهیل می‌کند. قابلیت‌هایی مانند شناسایی بهترین نرخ‌های تبدیل، مسیریابی سفارش‌ها، مدیریت دارایی‌های مشتری و انجام معاملات از طرف سرمایه‌گذاران در حالی که کارمزد تراکنش‌محور دریافت می‌کند، ارائه می‌دهد. استفاده این پلتفرم از قراردادهای هوشمند، نیاز سرمایه‌گذاران به تعامل مستقیم با ارائه‌دهندگان نقدینگی شخص ثالث را از بین می‌برد.

از ژانویه ۲۰۲۳، SEC ادعا می‌کند که استیکینگ متامسک در عرضه و فروش ثبت نشده اوراق بهادار از طریق برنامه‌های استیکینگ دارایی‌های کریپتو و دریافت کارمزد مبتنی بر تراکنش به عنوان یک کارگزار ثبت‌نشده، مشارکت داشته است. SEC چندین دارایی دیجیتال معامله شده در پلتفرم متامسک سواپ، از جمله لونا (LUNA)، متیک (MATIC)، مانا (MANA)، چیلیز (CHZ) و سند (SEND) را شناسایی کرده است که به عنوان اوراق بهادار عرضه شده و فروخته شده‌اند. این دارایی‌ها مشابه مواردی است که در دادخواست علیه کوین بیس در سال گذشته ذکر شد.

SEC همچنین در این شکایت خدمات استیکینگ اتریوم Lido (LDO) و Rocket Pool (RPL)، پلتفرم‌های شخص ثالثی را که متامسک برای تقویت ویژگی استیکینگ خود از آن‌ها استفاده می‌کند، هدف قرار داده است. SEC گفته که ادغام Lido و Rocket Pool در متامسک معادل «قراردادهای سرمایه گذاری» است که نشان می‌دهد این آژانس توکن‌های محبوب stETH و rETH را به عنوان اوراق بهادار ثبت نشده تلقی می‌کند.

کانسنسیس حداقل از ژانویه ۲۰۲۳ ده‌ها هزار اوراق بهادار ثبت نشده را از طرف ارائه‌دهندگان Lido و Rocket Pool عرضه کرده و فروخته است. SEC مدعی شده در حالی که توکن‌های استیک شده معمولاً قفل هستند و نمی‌توان آنها را معامله یا در حین استیکینگ استفاده کرد، توکن‌های لیکویید استیکینگ همانطور که از نام آن‌ها پیداست، می‌توانند آزادانه خریدوفروش شوند.

علاوه بر این، SEC به دنبال آن است که کانسنسیس را به طور دائم از نقض قوانین اوراق بهادار منع کند، جریمه‌های پولی مدنی برای آن اعمال کرده و سایر تسهیلات لازم را برای منافع سرمایه‌گذاران فراهم کند. این کمیسیون همچنین خواستار محاکمه هیات منصفه برای این پرونده شده است.

کانسنسیس به مقاومت در برابر SEC ادامه می‌دهد

علیرغم این شکایت، پس از اینکه که کمیسیون SEC تحقیقات خود را درمورد اتریوم ۲.۰ متوقف کرد، کانسنسیس به پیروزی بزرگی دست یافت و تشخیص داد که فروش ETH در دسته معاملات اوراق بهادار قرار نمی‌گیرد. این تصمیم با طبقه‌بندی کمیسیون معاملات آتی کالا از ETH به عنوان یک کالا مطابقت دارد. کانسنسیس این نتیجه را به‌عنوان یک پیروزی برای توسعه‌دهندگان اتریوم و صنعت کریپتو اعلام و تاکید کرد که تصمیم SEC با دست کشیدن از اقدامات قانون‌گذاری احتمالی که می‌توانست ETH را به عنوان یک اوراق بهادار طبقه‌بندی کند، لحظه‌ای مهم را رقم زد.

کانسنسیس به مبارزه قانونی خود علیه SEC ادامه می‌دهد و استدلال می‌کند که اقدامات اجرایی این کمیسیون علیه توسعه‌دهندگان بلاکچین و ارائه‌دهندگان فناوری غیرقانونی بوده است. شکایت کانسنسیس به دنبال روشن کردن این موضوع است که ارائه نرم افزارهای رابط کاربری مانند سواپ و استیکینگ متامسک قوانین اوراق بهادار را نقض نمی‌کنند. لارا بروکوور (Laura Brookover)، رییس دعوی حقوقی کانسنسیس، اخیرا در مصاحبه‌ای اظهار داشت که این شرکت به شکایت از SEC برای شفافیت بیشتر مقررات ادامه خواهد داد و به نیاز به دستورالعمل‌های واضح برای حمایت از نوآوری و در عین حال اطمینان از انطباق با قوانین موجود اشاره کرد.

جو لوبین (Jue Lubin)، نماینده کانسنسیس بیان کرد:

ما به موقعیت خود مطمئن هستیم که SEC صلاحیت و اختیار کافی برای قانون‌گذاری رابط‌های نرم‌افزای مانند متامسک را ندارد و با قدرت، پرونده خود را در تگزاس برای حل این مسائل پیگیری خواهیم کرد؛ زیرا نه تنها برای شرکت ما مهم است، بلکه برای آینده وب۳ نیز مهم است.

حل و فصل تحقیقات اتریوم یک مقطع حساس را نشان می‌دهد و طرح جدید احتمالا با این استدلال که رفتار SEC با رمزارزها بیش از حد تهاجمی بوده است، به نفع پرونده کانسنسیس خواهد بود. نبرد حقوقی در حال پیشرفت کانسنسیس با SEC تنش بین قانون‌گذاری و نوآوری تکنولوژیکی را نشان‌میدهد.

منبع
کریپتو اسلیتکوین دسک

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا