رمزارز در ایران

رییس سازمان بورس: صندوق رمزارزها در بازار بورس با در نظر گرفتن ضوابط فقهی راه‌اندازی می‌شود

مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مصاحبه‌ای آخرین جزئیات ورود رمزارزها به بازار سرمایه را بیان کرد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از بورس ۲۴، عشقی در این مصاحبه بیان کرد رمزارزها از موضوعاتی بود که سرمایه‌گذاران بعد از ورود شاخص بورس به مدار نزولی و ضرر و زیان‌های سنگین متحمل شده، اقدام به خروج سرمایه‌های خود از بازار و نیز ورود آن به این بازار کردند؛ که بارها هشدارهای مختلفی از کارشناسان و مسئولان نسبت به این تصمیم عجولانه سهامداران عنوان شد؛ زیرا با توجه به بی‌توجهی سرمایه‌گذاران نسبت به توصیه‌های مطرح‌شده، سازمان بورس تصمیم گرفت تا به‌منظور سروسامان دادن به این بازار، اقدامات جدیدی را حوزه بازار رمزارزها در دستور کار قرار دهد.

راه‌اندازی صندوق رمزارزها در بورس

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به بحث ورود سازمان بورس به معاملات رمزارزها پرداخت:

با توجه به صحبت‌های انجام‌شده در دولت، اکنون مقررات و قانونی برای رمزارزها و نیز رمز دارایی‌ها در حال تدوین است که در این قانون وظایفی برای سازمان بورس در نظر گرفته شده است. البته این قانون تاکنون نهایی نشده و باید به جمع‌بندی‌های لازم برسد.

وی ادامه داد:

در کل جنس این بازار (رمزارزها) متفاوت با بازار سهام است و با ریسک‌های کاملا متفاوتی روبرو است. همچنین در این میان، برخی از مباحث فقهی جدی هم در خصوص آن وجود دارد که در سازمان بورس مطرح شده است و اکنون در حال بررسی آن هستیم. با توجه به وجود چنین مسائلی، تاکنون تصمیم جدی در خصوص معامله رمزارزها در بازار سرمایه گرفته نشده است و به جمع‌بندی نهایی نرسیده است.

عشقی در ادامه به موضوع استفاده از فناوری بلاکچین پرداخت:

در کنار این مسئله، موضوع استفاده از فناوری‌های بلاکچین و نیز فناوری‌های مشابه آن در فرآیندها مطرح است. این موضوع دارای بحث و مقوله متفاوتی است و باید برخی از فرآیندها را از طریق استفاده از نوآوری‌های جدید در دستور کار قرار دهیم، در این زمینه هم با کمک سایر نهادهای مالی در حال بررسی و تصمیم‌گیری هستیم تا مشخص شود که چگونه می‌توان از نوآوری‌های جدید در فرآیند تسویه و نیز ثبت و نگهداری دارایی‌ها استفاده کرد.

رییس سازمان بورس در انتها افزود صندوق معاملات رمزارزها قرار است به‌صورت آزمایشی اجرایی شود. اکنون اقدامات آن انجام‌شده و این صندوق‌ها در صورت تایید مسائل فقهی راه‌اندازی خواهند شد.

منبع
بورس ۲۴

سعید قاسمی

رشته من برق مخابرات بوده و از نظر من هر موضوعی تو دنیا مثل یه شبکس که باید تحلیلش کرد و کامل بفهمی که چطور کار میکنه؛ از جمله بلاکچین. تحلیل تکنیکال برام خیلی جذابه چون باهاش ذهنیت آدما رو تو موقعیت‌های مختلف میفهمم و برام قابل پیش‌بینی میشن.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا