اخبار آلتکوین

پایان تحقیقات کمیسیون بورس در مورد اتریوم چه پیامدهایی برای پالیگان و سولانا دارد؟

اگر SEC تحقیقات خود را در مورد اتریوم متوقف کرده، آیا این بدان معناست که سایر ارزهای دیجیتال مشابه هم دیگر تحت بررسی کمیسیون نیستند؟

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

سایر کوین‌های اثبات سهام چطور؟

به گزارش میهن بلاکچین، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده روز سه‌شنبه به کانسنسیس (Consensys)، شرکت پشتیبان اتریوم اطلاع داد که تحقیقات خود در مورد «اتریوم ۲.۰» را با اشاره به انتقال دو سال پیش این شبکه بلاکچینی به اثبات سهام‌، کنار گذاشته است.

این امر همراه با تایید معاملات ETF‌های اتریوم‌ در ایالات متحده توسط کمیسیون به عنوان پذیرش این موضوع تلقی می‌شود که اتریوم یک اوراق بهادار نیست. چنین چیزی به نوبه خود می‌تواند به این معنی باشد که سایر کوین‌های اثبات سهام مانند سولانا و پالیگان نیز اوراق بهادار نیستند. با این حال، کارشناسان حقوقی در مورد نگریستن به این وضعیت با چنین گفتارهای ساده‌ای احتیاط می‌کنند.

درو هینکس (Drew Hinkes)، وکیل متخصص در حوزه دارایی‌های دیجیتال گفت:

انتظار دارم این تصمیم تأثیر کمی بر طبقه‌بندی قانونی سایر کوین‌های اثبات سهام داشته باشد. احتمالاً آن توکن‌ها در تحقیقات اتریوم ۲.۰ مورد بررسی قرار نگرفته‌اند و موضوعاتی مانند ایجاد، توزیع و غیره آن‌ها احتمالاً با ‌اتریوم متفاوت است.

کانسنسیس در اوایل سال جاری در اقدامی پیشگیرانه پس از دریافت اعلان ولز از SEC شکایت کرد. اعلان ولز معمولاً نشان می‌دهد که این رگولاتور قصد دارد یک اقدام اجرایی علیه شرکت مورد نظر انجام دهد. کانسنسیس در شکایت خود فاش کرد که SEC حداقل یک سال است ‌با این فرض که اتریوم اوراق بهادار ثبت نشده محسوب می‌شود، به تحقیقات خود ادامه داده ‌است، آن هم به خاطر الگوریتم اثبات سهام.

اثبات سهام به سیستمی اطلاق می‌شود که در آن کاربران شبکه ارزهای دیجیتال دارایی‌های خود (در این مورد اتر) را به منظور مشارکت در اعتبارسنجی تراکنش‌ها و تامین امنیت شبکه، وثیقه می‌کنند. کاربرانی که در شبکه استیک می‌کنند با کوین اتریوم پاداش می‌گیرند و با بازدهی آن معمولاً از ۱٪ تا ۴٪ سود سالانه، بسته به پلتفرم استیکینگ متغیر است.

اتریوم که زمانی ‌بیشتر شبیه به بلاکچین بیت کوین فعالیت می‌کرد، انتقال شبکه خود به اثبات سهام را در سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) و پس از یک فرآیند طولانی‌مدت تکمیل کرد. در آن زمان، ‌سؤالاتی مطرح شد مبنی بر اینکه آیا استیکینگ می‌تواند بر قوانین اوراق بهادار فدرال در ایالات متحده تأثیر بگذارد یا خیر. به گزارش وال استریت ژورنال (Wall Street Journal)، گری گنسلر (Gary Gensler)، رئیس SEC، گفت که او معتقد است استیکینگ می‌تواند با قانون فعلی مغایرت داشته باشد، زیرا «عموم سرمایه‌گذاران سودی را برای خود بر اساس تلاش‌های دیگران پیش‌بینی می‌کنند».

SEC اکنون ظاهراً دیدگاه خود را تغییر داده است. هینکس می‌گوید که حتی اگر کمیسیون دیگر اتریوم را بررسی نکند، می‌تواند با توجه به روشی که توکن‌های دیگر فروخته می‌شوند، با آن‌ها متفاوت عمل کند. به گفته او، SEC همچنین ممکن است عواملی مانند وضعیت فناوری، مکانیزم اعتبارسنجی بلوک ‌و موارد دیگر را در نظر بگیرد.

مت کوروا (Matt Corva)، وکیل کانسنسیس، ظاهراً با این دیدگاه موافق است و دیروز طی پستی گفت:

ما نمی‌دانیم که آیا پالیگان، سولانا، یا سایر کوین‌ها اوراق بهادار هستند یا خیر زیرا SEC از افشای جزئیات این موضوع که چرا اکنون تشخیص داده‌اند بیت کوین و اتریوم اوراق بهادار نیستند، خودداری کرده است. ‌ما در مورد پیامدهای خاص این تصمیم برای سایر ارزهای دیجیتال مطمئن نیستیم.

سایر کارشناسان حقوقی نیز به همین ترتیب از عدم شفافیت SEC گیج شده‌اند.

کارلو دی آنجلو (‌Carlo D’Angelo)، وکیل مدافع کیفری ارزهای دیجیتال گفت:

SEC نسبت به جملاتی که در نامه خود استفاده می‌کرد بسیار محتاط بود. بدون وجود بیانیه مشخص‌تری از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار، یا حکم قطعی دادگاه، مشخص نیست که آژانس چگونه اتریوم و یا سایر ‌شبکه‌های اثبات سهام را بررسی می‌کند.

اگرچه ممکن است نتیجه تحقیقات اتریوم برای توکن‌های اثبات سهام چیزی را به صورت عمومی تأیید نکند، اما یکی از متخصصان این اتفاق ‌را ‌گامی بنیادین و مثبت می‌داند.

سباستین هاینه (Sebastian Heine)، رئیس بخش ریسک و انطباق ‌شرکت استیکینگ نهادی Northstake، ادعا می‌کند که تصمیم جدید SEC در برخی موارد مفید است، اما هر کوین «ویژگی‌های خاص خود را دارد».

او گفت:

دیدگاه SEC نسبت به کریپتو هنوز بسیار منفی است، بنابراین نباید انتظارات زیادی از آن برای برخورد مشابه با سایر کوین‌های اثبات سهام داشته باشیم.

منبع
دیکریپت

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا