اخبار خارجی

حمله DDoS به شبکه سولانا باعث بروز مشکلاتی در پردازش تراکنش‌ها شد

گزارش‌ها حاکی از آن است که شبکه سولانا مورد حمله DDoS قرار گرفته است؛ با این حال بلاکچین Solana هنوز آنلاین باقی مانده است. حمله DDoS تلاشی خرابکارانه برای مختل کردن ترافیک عادی سرور، سرویس و یا شبکه مقصد با احاطه کردن مقصد و یا زیر ساخت‌های پیرامون آن با سیلی از ترافیک اینترنتی است. 

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، صبح جمعه ۱۹ آذر شبکه سولانا مورد حمله DDoS قرار گرفته است. با اینکه بنیاد سولانا فعلا در این خصوص اظهار نظر نکرده است اما گزارش‌های متنوعی در این خصوص منتشر شده است.

پلتفرم توکن‌های غیر قبل تعویض Blockasset که بر بستر سولانا فعالیت می‌کند، اعلام کرد:

ما از تاخیر در توزیع توکن‌ها آگاه هستیم. شبکه سولانا با حمله DDoS موجه شده است و همین موضوع باعث کندی شبکه و تاخیر در فرایندها شده است.

شرکت زیرساختی جنسیس‌گو نیز اعلام کرد بلاکچین سولانا با مشکلاتی در پردازش درخواست تراکنش‌ها مواجه شده است. اگرچه برخی در توییتر عنوان کرده‌اند که بلاکچین سولانا به صورت کامل دچار قطعی جهانی شده است. روی مورفی مدیرعامل Veribit عنوان داشت:

سولانا بار دیگر از کار افتاد و اکنون آفلاین است. مهندسان در حال راه‌اندازی مجدد سیستم هستند. این اتفاقات تصادفی نیستند!

بنیاد سولانا تاکنون در این باره اظهار نظر نکرده است با این حال Status.solana در زمان نگارش این خبر نشان می‌دهد که شبکه به صورت کامل فعال است.

با این حال یک عرضه اولیه (IDO) در صرافی غیرمتمرکز ریدیوم ممکن است دلیل این اتفاق باشد. کاربران در شبکه اجتماعی ردیت سولانا، به این موضوع اشاره کرده‌اند. کاربری با نام Psilodelic نوشته است:

چرا عرضه اولیه‌های دکس ریدیوم باعث از کار افتادن شبکه می‌شوند و چرا در این خصوص اقدامی صورت نمی‌گیرد؟ یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌ها ما کاهش عملکرد شبکه در زمان IDOهای مرتبط با ریدیوم است. به معنای واقعی کلمه در ۶ ماه گذشته، تمام ضرباتی که به عملکرد شبکه سولانا وارد شده است حتی قطعی ۱۷ ساعته این شبکه، مربوط به یک عرضه اولیه در ریدیوم بوده است.

در روز ۲۳ شهریور ۱۴۰۰، پروتکل Solana با اختلال مواجه شد و به مدت حدود ۱۷ ساعت از کار افتاد. هفته گذشته نیز یک باگ امنیتی در این شبکه که می‌توانست به از دست رفتن بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه منجر شود رفع شد. با این حال تاکنون جزییات بیشتری در خصوص اتفاق امروز منتشر نشده است. قیمت SOL نیز با ۴.۵٪ کاهش نسبت به روز گذشته به ۱۷۹ دلار رسیده است و این رمز ارز در رتبه پنجم بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد.

به‌روز رسانی: مشکل شبکه سولانا چه بود؟

توماس امینگر (Tomáš Eminger) مدیر بخش سپرده‌گذاری صندوق Rockaway Blockchain Fund در توییتی به توضیح اتفاقات پیش آمده در شبکه سولانا پرداخت. وی اذعان داشت اتفاقی که برای شبکه سولانا رخ داده است یک حمله DDoS نیست و این شبکه نه متوقف شده است و نه اجماع آن به مشکل برخورده است و در تاریخ ۹ دسامبر (۱۸ آذر) در ۴ مرحله مختلف سرعت شبکه تا ۱۰۰۰ تراکنش بر ثانیه کاهش یافته است.

کاهش سرعت پردازش تراکنش‌ها در شبکه سولانا

وی اذعان داشت به نظر می‌رسد بات‌های ریدیوم قصد داشته‌اند تراکنش‌های زیادی را در یک بلاک جای دهند که نیاز قدرت پردازشی زیادی داشته است.این امر باعث شده است نودها نیز سرعت بازپخش کمتری داشته باشند و سپس این مشکل به شبکه منتقل شود که در نتیجه زمان تایید اسلات‌ها به طول انجامیده است و اسلات لیدرها بلاک‌ها را از دست داده‌اند.

این مشکل با انتشار نسخه ۱.۹ برطرف شده است و Aeyakovenko هم‌بنیان‌گذار Solana labs و تیم او قصد دارند آن را به نسخه ۱.۸.۹ بک پورت کنند که به زودی آزمایش می‌شود و در شبکه اصلی تایید می‌شود.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا