اخبار اتریوماخبار عمومی

خالق اتریوم: مقیاس‌پذیری اتریوم با راهکار جدید به‌زودی ۱۰۰ برابر می‌شود

ویتالیک بوترین نویسنده وایت پیپر و بنیانگذار اتریوم معتقد است که rollup ها تا زمان اجرای شاردینگ اتریوم ۲.۰، مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم را برطرف خواهند کرد.

ویتالیک بوترین هم‌بنیانگذار اتریوم معتقد است این شبکه در آستانه مقیاس‌پذیری تا ۱۰۰ برابر بیشتر است و پیش‌بینی کرده است که Optimism، راهکار لایه دوم خود را در هفته‌های آتی عرضه خواهد کرد.

ویتالیک بوترین در پادکست Tim Ferriss خاطرنشان کرد توسعه‌دهندگان اتریوم ۲.۰ بر روی ترکیب این زنجیره با اتریوم معطوف هستند و مطمئن‌اند که راهکارهای لایه دوم می‌توانند تا زمان تکمیل توسعه شاردینگ، از شبکه پشتیبانی کنند.

مقیاس‌پذیری اتریوم

وی گفت:

Rollup ها به زودی عرضه می‌شوند. ما کاملا مطمئنیم تا آن زمان که به مقیاس‌پذیری بیشتری نیاز داشته باشیم، شاردینگ آماده و عرضه شده است.

رول‌آپ‌ها، راهکارهای لایه دومی هستند که اطلاعات تراکنش‌ها را در زنجیره‌های جانبی تعیین شده‌ پردازش و ذخیره می‌کنند و سپس بسته‌هایی از تراکنش ایجاد و آن را به شبکه اصلی اتریوم ارسال می‌کند.

این راهکارها به منظور کاهش مسائل و موانع مقیاس‌پذیری اتریوم طراحی شده‌اند. به دلیل همین مسائل مقیاس‌پذیری است که رقابت شدیدی بر سر پهنای باند شبکه اصلی اتریوم به وجود آمده و منجر به افزایش شدید کارمزد شده است.

اگرچه اتریوم ۲.۰ از شاردینگ استفاده خواهد کرد تا از اجرای کامل مقیاس‌پذیری اطمینان حاصل شود، اما بوترین معتقد است که rollup ها برای میان‌مدت مناسب هستند و تاکید کرده است که rollup ها می‌توانند مقیاس‌پذیری تراکنش‌های اتریوم را تا ۱۰۰ برابر بهبود یابند. وی گفت:

نکته‌ای که باید به یاد داشته باشیم این است که با وجود rollup ها و حتی بدون حضور شاردینگ، باز هم مقیاس‌پذیری ۱۰۰ برابر بهبود می‌یابد. بلاک چین اتریوم هم‌چنان قابلیت پردازش ۱۰۰۰ الی ۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه را دارد.

بوترین پیش‌بینی کرده است Optimism، ماشین مجازی اتریوم کامل خود یا همان rollup های مطابق با EVM را تقریبا تا یک ماه آتی عرضه خواهد کرد. وی هم‌چنین به پیشرفت‌های چشمگیر Arbitrum در خصوص rollup های مطابق با EVM آنها اشاره کرده است.

انتظار می‌رود رول‌آپ‌های Optimism توسط پیشگام‌های صنعت دیفای مورد پذیرش قرار بگیرد، به طوری که صاحب‌نظران پیش‌بینی کرده‌اند که نسخه سوم یونی‌سواپ از آن استفاده خواهد کرد. هم‌چنین انتظار می‌رود که Synthetix از اولین پروژه‌هایی باشد که از این فناوری بهره ببرد.

بوترین افزود:

rollup های ساده‌تری نیز وجود داشتند که صرفا می‌توانستند تراکنش‌های ساده‌ای را پردازش کنند که تبادل بین دارایی‌هایی نظیر Loopring یا zkSync بودند. این rollup ها تقریبا یک سال است که در حال اجرا بوده‌اند، در نتیجه فقط نظریه نیستند و بخش عملی مقیاس‌پذیری اتریوم بوده‌اند.

هفته گذشته بوترین پروپوزالی نوشت که به پروتکل‌های قراردادهای هوشمند امکان می‌دهد تا مستقیما با یکدیگر در راهکارهای مقیاس‌پذیری لایه دوم ارتباط برقرار کنند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا