مقالات

آمار اکوسیستم اتریوم؛ کاهش ICO ها و افزایش کاربرد برنامه غیرمتمرکز

در این مقاله به آمار اتریوم و آنچه که در سال های ۲۰۱۹-۲۰۱۸ روی داده است، نگاهی می اندازیم تا ببینیم چه چیزی کارایی داشته ، چه چیزی کارایی نداشته و چه چیزی را در آینده باید انتظار داشت. طبیعتا این لیست بسیار طولانی خواهد بود و ما در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم.

 • همهمه کمتر در زمینه ICO ها
 • ایجاد قرارداد هوشمند در سطح زیاد، کاربرد و پذیرش روز افزون توسعه گر
 • ERC20 هنوز به عنوان یک استاندارد توکن غلبه دارد
 • برنامه های غیر متمرکز (DApp) بیشتر اما هنوز هم با پذیرش کاربری محدود
 • DeFi (امور مالی غیر متمرکز) در حال پیشرفت است

از آنجا که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ افزایش پیدا کرد، هر فردی یک کوین میخواست و اتریوم به طور ایده آلی مناسب این موقعیت بود. هر فردی می توانست یک توکن را بر روی بلاک چین اتریوم در کمتر از یک ساعت بسازد و فرصت طلبان دقیقا همان کار را انجام دادند و آنها فریاد توکنی کردن هر چیزی را سر دادند. بسیاری بدون وجود استفاده های کاربردی قانونی، درک واقعی از فناوری بلاک چین، اقتصاد توکن، انگیزه بخشی یا عدم تمرکز چنین اظهاراتی را بیان می کردند.

بدین ترتیب انواع کوین های بی استفاده موجود شد و اتریوم تبدیل به یک ماشین ساخت توکن شد. اما در این فضای جنون آمیز، چند پروژه ای راه اندازی شدند که متمرکز بر توکن نبودند بلکه ترجیحا از فناوری قرارداد هوشمند اتریوم و ساختن برنامه های غیر متمرکز واقعی استفاده می کردند.

بازار خرسی ۲۰۱۸ این روند فروش به عموم را از بین برد و قدرت و دوام بسیاری از پروژه های بلاک چینی را تست کرد. جالب است بگوییم که حال توسعه دهندگان در حال ساختن تعدادی برنامه غیر متمرکز عالی و قابل استفاده هستند.

از بین رفتن جنون و همهمه ICO 

نیمه اول سال ۲۰۱۸ شاهد ترقی عظیمی در فرآیند ICO بود. هزاران ICO میلیارد ها دلار پول جمع آوری کردند. کلاهبرداری های زیادی هم موجود بود اما بازار خرسی این پولها را از بین برد و دیگر ICO ها قادر به جذب سریع سرمایه گذار نیستند. ماه گذشته تنها ۱۸۹ هزار اتر در فروش های عمومی مختلف سرمایه گذاری شده است، حال این رقم را با ۱.۹۲ میلیون اتر که در ژوئن ۲۰۱۷ سرمایه گذاری شده بود، مقایسه کنید. قیمت اتریوم در ژوئن ۲۰۱۷ تقریبا ۳۵۰ دلار بود و در می ۲۰۱۹ تقریبا ۲۵۰ دلار بود که این مقایسه جالبی می تواند باشد.

اتریوم

اتفاقاتی که در ژوئن ۲۰۱۹ روی داد 

 • متوسط اتر جمع آوری شده برای هر فروش توکن ۲۰۷ اتریوم بوده است.
 • متوسط تراکنش هر فروش توکن ۱۱۶ بوده است.
 • متوسط مقدار اتر برای هر تراکنش ۱.۹۹ اتریوم بوده است.
 • مقدار متوسط توکن مشارکتی اتر در یک فروش توکن ۶.۰۵ اتریوم بوده است.
 • از ۵۸۹ فروش عمومی تنها ۸۱ مورد آنها بیش از ۱۰۰ اتریوم در ژوئن ۲۰۱۹ جمع آوری کرده اند.
 • ۲۲.۵ هزار خریدار در ICO های مختلف در ژوئن ۲۰۱۹ مشارکت کرده اند.

پروژه های خوب همیشه موفق به جمع آوری سرمایه می شوند اما حالا ICO ها مورد توجه بیشتری از جانب سرمایه گذاران و قانون گذاران قرار گرفته اند و بنابراین تبدیل به فرآیند بسیار مشکل تری شده اند. یک بازار صعودی قطعا می تواند اوضاع را تغییر دهد و ما باید در انتظار آن باشیم و ببینیم چه روی می دهد.

اتریوم

اتریوم

اتریوم

استاندارد های کاربردی مختلف ERC 

استاندارد توکن ERC20 به طور گسترده ای مورد پذیرش قرار گرفته است. بیش از ۴۵,۰۰۰ توکن بر روی اتریوم وجود دارد و اکثریت آنها ERC20 هستند. شمار فعال توکن ها در حال افزایش است و در حال حاضر ۲,۷۰۰ توکن منحصر به فرد با میانگین تراکنش روزانه ۳۳۰,۰۰۰ موجود هستند که معادل متوسط تراکنش های روزانه اتریوم می باشد.

در حالی که ERC233 و ERC827 به عنوان استاندارد های توکنی بهتری برای جایگزینی ERC20 تلقی می شوند اما با پذیرش قابل توجه ای مواجه نشده اند و تنها کسر کوچکی از کل ارز هایی که مورد استفاده فعال قرار می گیرند را تشکیل می دهند.

 • بیش از ۴۰۰۰ توکن تراکنش روزانه فعال دارند.
 • CryptoKitties تا به حال حدود ۶۷.۵ هزار اتریوم و در حدود ۱.۴۸ میلیون تراکنش دریافت کرده است.

اتریوم

ایجاد قرارداد هوشمند 

اتریوم یک پلتفرم قرارداد هوشمند است و افزایش تعداد قرارداد های هوشمند در ماه نشان دهنده پذیرش توسعه دهنده می باشد. تنها در می ۲۰۱۹، بیش از ۵۰۰,۰۰۰ قرارداد هوشمند ایجاد شده است و ۹۹ درصد آنها از نوع عمومی هستند. قرارداد های فروش توکن در موقعیت دوم قرار دارند و در مقایسه با قرارداد های عمومی بسیار جزئی هستند.

پذیرش توسعه دهنده یکی از مهمترین استانداردها برای اتریوم به عنوان یک پلتفرم فنی می باشد. توسعه دهندگان بیشتر، در واقع به معنی ایده ها و نواوری های بیشتر می باشند. این کلید استفاده از قرارداد هوشمند و پذیرش گسترده خواهد بود.

اتریوم

اتریوم

کاربرد قرارداد هوشمند 

کاربرد قرارداد هوشمند به نسبت سال قبل تقریبا ثابت باقی مانده و تنها به مقدار کمی افت کرده است. اما داده های مربوط به قرارداد هوشمند در حال حاضر نشان می دهند که این قرارداد ها در حال استفاده بیشتری می باشند. به نظر، کاربرد قرارداد هوشمند تنها استانداردی است که ما باید بر آن متمرکز شویم.

اتریوم

اتریوم

اوضاع برنامه های غیرمتمرکز چگونه است؟ 

در رابطه با پذیرش برنامه های غیر متمرکز، اوضاع از سال گذشته تا به حال تغییر چندانی نکرده است. در حال حاضر، روزانه حدود ۲۷ هزار کاربر برای همه برنامه های غیر متمرکز ساخته شده بر روی اتریوم موجود است. بنابراین می توان گفت که حجم اتر در برنامه های غیر متمرکز در حال افزایش است و حال حدود ۲۲.۹۸ هزار اتریوم در ماه می باشد.

اکثر حجم اتریوم در صرافی ها، دیفای (DeFi) یا امور مالی غیر متمرکز مانند قرض دادن، وام گرفتن، بازی و غیره می باشد. در ارتباط با تعداد کاربران روزانه، طبقه بازی در رده اول قرار دارد.

ذخیره سازی مقوله جالب دیگری است که اخیرا توجه ها را جلب کرده است.

اتریوم

اتریوم

اتریوم

DeFi (امور مالی غیر متمرکز) در حال پیشرفت است

دیفای یا امور مالی غیر متمرکز به طور گسترده ای در حال رشد است و در مقاله های بعدی بیشتر در مورد آن صحبت خواهد شد.

نتیجه گیری

شواهد نشان می دهد که بازار برنامه های غیر متمرکز در حال رشد می باشد اما برای پذیرش، پیشرفت های بیشتری در این زمینه نیاز است. این یعنی که پذیرش ابزار موبایل کلید فراگیر شدن فناوری شبکه اینترنت نسل سوم می باشد. اتریوم یک پلتفرم غیر متمرکز مهم است و در حالی که ICO ها کانال جالبی برای جمع آوری سرمایه هستند اما آنها آینده را تشکیل نمی دهند بلکه آینده متعلق به برنامه های غیر متمرکز می باشد.

برنامه های غیر متمرکز ادغام شده سرویس های شبکه ای مقیاس پذیری را ایجاد خواهند کرد که این امر تجربه کاربری بهتری را فراهم خواهد ساخت و منجر به پذیرش عمومی خواهد شد. پروژه هایی که متمرکز بر ساخت این زیرساخت هستند، موفقیت عظیمی را در آینده مشاهده خواهند کرد.

در واقع در سپیده دم شبکه غیر متمرکز هستیم که در این شبکه حریم خصوصی، مقاومت در برابر سانسور و خود حاکمیتی موجود خواهد بود. امیدواریم که پیشرفت ها در این مسیر ادامه پیدا کند. همچنان که خیزش فناوری های مختلف و نحوه تاثیر آنها بر حیات بشر را می بینیم، متمرکز گرایی به فناوری خیلی مهمی تبدیل خواهد شد که اساسا رفتار بشر را برای اشتراک جمعی و مبادله اطلاعات بر روی اینترنت تغییر خواهد داد.

همچین به یک مسیر واقعی اقتصاد جهانی و فناوری غیر متمرکز نیاز داریم. در چنین حالتی کاربران نهایت آزادی را خواهند داشت و هزینه مشارکت تنها به داشتن یک کانکشن اینترنتی تقلیل پیدا خواهد کرد.

منبع
medium

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا