اخبار بلاکچیناطلاعیه صرافی

سوشی سواپ سود استخراج را از ۱۰۰۰ به ۱۰۰ سوشی کاهش می‌دهد؛ آیا باعث خروج سرمایه می‌شود؟

سوشی سواپ با ارائه سود بالا برای پاداش استیکینگ در این پروژه توانسته بود سرمایه زیادی را به پلتفرم Sushiswap جذب کند. اما اکنون به دنبال تغییر در مقدار سود اهدایی به تامین کنندگان سرمایه برای استخرهای نقدینگی خود است.

Sushiswap برای تامین‌کنندگان نقدینگی استخرهای استیکینگ در این این شبکه، ۱۰۰۰ توکن سوشی در ازای هر بلاک جدید ایجاد شده، در نظر گرفته بود. این شبکه در تصمیم جدید خود، پاداش هر بلاک را به یک دهم مقدار قبل کاهش می‌دهد تا از این پس پاداش اهدایی به ازای هر بلاک جدید از ۱۰۰۰ سوشی به ۱۰۰ سوشی تغییر پیدا کند. این تصمیم از بلاک ۱۰,۸۵۰,۰۰۰ در شبکه اتریوم، اعمال خواهد شد.

کاهش سود استیکینگ در شبکه سوشی سواپ

سوشی سواپ

طبیعتا این تصمیم جدید شبکه سوشی سواپ تاثیر مستقیمی بر روی کل سرمایه قفل شده در این پروژه می‌گذارد. پس از حواشی ایجاد شده پیرامون این پروژه و خروج بنیانگذار آن و واگذاری آن به صرافی FTX، تمام دارایی موجود در این شبکه از پلتفرم یونی سواپ به پلتفرم اصلی سوشی سواپ انتقال یافت. این انتقال معادل ۸۰۰ میلیون دلار بود و از نظر حجم انتقال، اتفاقی مهم برای حوزه دیفای به حساب می‌آمد. مقدار کل سرمایه قفل شده در شبکه sushiswap در زمان نگارش، معادل ۱.۰۵ میلیارد دلار است و قیمت هر واحد توکن سوشی در محدوده ۲.۴ دلار معامله می‌شود.

همه چیز در مورد ییلد ارزهای دیجیتال

فعالان حوزه رمزارز به دنبال تغییر در ساختار اقتصادی جهان هستند اما این جابه جایی نیازمند ورود سرمایه است. اهدای رایگان رمزارز یکی از راهکارهای موجود برای رقابت پروژه‌های جدید با پروژه‌های قدیمی و رهبران بازار است. تامین نقدینگی پروژه‌ یکی از روش‌های ییلد فارمینگ در بازار ارزهای دیجیتال است که علاوه بر دریافت سود از محل کارمزد تراکنش‌ها، توکن‌های اصلی شبکه را نیز دریافت می‌کنند.

پلتفرم یونی سواپ و سوشی سواپ مقدار ۰.۳ درصد از هر تراکنش درون استخرهای ارزهای دیجیتال خود را به عنوان کارمزد نگهداری می‌کنند. در کنار این مقدار، پلتفرم سوشی سواپ مقدار ثابتی توکن سوشی را در ازای هر بلاک جدید صادر و به ازای ایجاد هر بلوک جدید، در میان تامین کنندگان نقدینگی در این شبکه اهدا می‌کند. تا پیش از ایجاد بلاک ۱۰,۸۵۰,۰۰۰ شبکه اتریوم، هر تامین کننده نقدینگی در شبکه سوشی سواپ، مقداری توکن سوشی را دریافت می‌کرد. برای مثال اگر شبکه سوشی سواپ ۱۰۰ تامین کننده نقدینگی داشته باشد و همه آنها سرمایه برابری را وارد شبکه کرده باشند، به ازای هر بلاک جدید، ۱۰ توکن سوشی دریافت خواهند کرد. اگر تعداد آنها ۱۰۰۰ نفر باشد، پاداش آنها به ۱ سوشی کاهش خوهد یافت. پس هر چه تعداد تامین کنندگان نقدینگی این شبکه بیشتر شود، مقدار کمتری توکن سوشی به آنها اهدا خواهد شد.

سوشی سواپ در برنامه جدید انتشار توکن سوشی، این مقدار را به ۱۰۰ توکن سوشی در ازای هر بلاک جدید ایجاد شده، کاهش داده است. آیا این تصمیم شبکه، باعث خروج نقدینگی از این شبکه خواهد شد و یا به دلیل کاهش عرضه توکن‌های جدید، در بلندمدت به نفع شبکه خواهد بود؟ در این زمینه بحث گسترده‌ای در میان جامعه سوشی سواپ ایجاد شده و مخالفان و موافقان به بیان دیدگاه خود پرداخته‌اند. اما این تصمیمی چه تاثیری بر روی این شبکه خواهد داشت؟

آیا کاهش سود باعث خروج سرمایه خواهد شد؟

شبکه سوشی تصمیم دارد که پاداش هر بلاک جدید را تغییر دهد اما این تصمیم تاکنون مخالفانی دارد که اجرای آن را با مسئله مواجه کرده است. مدیریت شبکه سوشی سواپ باتوجه به خروج موسس آن، به ۹ نفر واگذار شد. این ۹ نفر پس از برگزاری انتخابات توسط همه جامعه سوشی انتخاب شدند. این تیم مدیریتی جدید در این زمینه نظر خود را چنین بیان کردند:

ایجاد یک فورک جدید بدون ایجاد تغییر جدی در شبکه اصلی، دلیلی برای موفقیت آن فورک نخواهد بود و این موضوع برای همه بدیهی است. شبکه ما بدون ایجاد نوآوری و تغییرات جدید، نمی‌تواند بهترین صرافی غیرمتمرکز شود. ما باید امکانات جدید و خلاقانه‌ای برای تریدرها و تامین کنندگان نقدینگی خود ایجاد کنیم.

منبع
coindesk

میثم مقیسه

من زندگی رو به شکل یک فرصت برای تجربه کردن فهمیدم. دونستن اینکه یک سیستم و مجموعه دقیقا چطور کار می‌کنه برام تجربه رضایت‌بخشیه؛ به ریاضی علاقه دارم و به صورت ناخودآگاه همه چیز رو با عدد بهتر می‌فهمم؛ به گردش اطلاعات اعتقاد دارم، یاد گرفتن و اشتراکش با بقیه آدم‌ها برام بهانه‌ای برای ارتباط با آدم‌هاست؛ مفهوم غیرمتمرکز بودن برام خیلی جذابه. همه این موارد رو در صنعت بلاکچین و حوزه رمزارزها پیدا کردم. تو سن ۲۵ سالگی رشته تحصیلی دانشگاهیم رو کنار گذاشتم و وارد این حوزه شدم و هنوز درگیر این حوزه هستم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا