اخبار خارجی

تتر قدرت خود را از دست می دهد؛ شاخص تسلط تتر برای اولین بار در تاریخ کاهش یافت

در میان رمزارزهای بازار، ارز دیجیتال تترTether – بیشتر مورد توجه فعالان بازار است. به نوعی رمزارز تتر ، رهبر بازار استیبل کوین هاست. براساس اطلاعات کوین‌متریک، شاخص تسلط این ارز رمزنگاری شده در بازار استیبل کوین ها به کمتر از ۸۰ درصد کاهش یافته است. شاخص تسلط به معنی سهم هر دارایی، در مقایسه با ارزش بازار کل دارایی‌های دیجیتال هم رده خود است.

رمزارز تتر (Tether) چیست؟ + ویدیو

کاهش شاخص تسلط تتر برای اولین بار در سال‌های اخیر اتفاق افتاده است. در میان ارزهای با ارزش ثابت و دارای پشتوانه، همواره تتر بخش زیادی از معاملات بازار را در اختیار داشت. اما با ورود ارزهای جدید، سیطره Tether بر بازار استیبل کوین ها کاهش یافته است. این ارز دیجیتال، اولین استیبل کوین بازار به شمار می‌رود.

کاهش حجم معاملات تتر در مقایسه با رقبا‌‌‌‌

با گسترش بازار ارزهای رمزنگاری شده، به مرور تقاضا برای خرید تتر افزایش یافته است. همچنین در کشورهایی که خرید ارزهای دیجیتال غیرقانونی و ممنوع بوده، تنها راه خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، استفاده از استیبل کوین Tether بوده است. به همین دلیل، حجم معاملات رمزارز تتر به تدریج افزایش یافتِ؛ به نحوی که از نظر ارزش بازار، همواره در میان ارزهای برتر بازار قرار داشته است. کشور چین، بیشترین تقاضا برای خرید USDT را بوجود آورده‌است. مردم چین برای خرید بیت کوین، نیازمند خرید تتر هستند. براساس داده‌های کوین‌متریک، رمزارز تتر از سال ۲۰۱۸ تا اوایل سال ۲۰۱۹ بیشترین حجم معاملات را در اختیار داشته و شاخص تسلط آن در بازار نزدیک به ۱۰۰ درصد بوده است. اما کاهش شاخص تسلط تتر پس از مهاجرت به شبکه اتریوم و ایجاد توکن REC20 برای رمزارز USDT، آغاز شد.

شاخص تسلط تتر

در ابتدا رمزارز تتر بر مبنای لایه Omni شبکه بلاکچین بیت کوین عرضه شد. سپس این ارز دیجیتال تصمیم گرفت تا توکن ERC20 خود را نیز عرضه کند. سپس بخشی از این ارز دیجیتال بر روی شبکه ترون عرضه شد؛ در حال حاضر این استیبل کوین بر روی سه شبکه بیت کوین و اتریوم و ترون، عرضه شده است؛ بخش عمده حجم معاملات تتر، بر روی شبکه اتریوم انجام می‌شود.

تغییر در شاخص تسلط رمزارز تتر می‌تواند نتیجه کاهش حجم تراکنش‌های Tether لایه Omni در مقایسه با توکن USDT در شبکه اتریوم باشد. تصویر زیر نشان می‌دهد که حجم تراکنش‌های Tether مبتنی بر لایه Omni در ۱۲ ماه گذشته به صورت مداوم کاهش یافته است.

شاخص تسلط تتر

پیش از آنکه تتر بر روی شبکه اتریوم راه‌اندازی و عرضه شود، شبکه Omni برای سه سال تنها عرضه کننده رمزارز USDT بود. تنها دو سال طول کشید تا عرضه تتر در شبکه اتریوم، از شبکه Omni پیشی بگیرد و بیشترین مقدار رمزارز تتر موجود را به شبکه اتریوم اختصاص دهد. چندی پیش حدودا ۱ میلیارد دلار رمزارز تتر از شبکه ترون به شبکه اتریوم منتقل شد. این انتقال تنها یکی از چندین سواپ بین شبکه اتریوم و ترون بود. چنین انتقال‌هایی منجر به افزایش عرضه رمزارز تتر در شبکه بلاکچین اتریوم و کاهش شاخص تسلط آن خواهد شد.

منبع
zycrypto

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا