اخبار خارجی

بانک مرکزی فرانسه از بلاک چین تزوس برای ایجاد رمز ارز ملی خود استفاده می کند

بانک مرکزی فرانسه ، به منظور ارائه رمزارز وابسته به بانک مرکزی این کشور از شبکه بلاک چین تزوس Tezos استفاده خواهد کرد. این کشور جزو اولین کشورهای اروپایی است که به دنبال راه‌اندازی پروژه CBDC یا ارز دیجیتال وابسته به بانک مرکزی است.

براساس اخبار منتشر شده در خبرگزاری‌های فرانسه، بانک Societe General فرانسه به منظور انجام تحقیقات در زمینه بلاک چین و ارزهای دیجیتال، استارتاپ Societe Generals – Forge را تاسیس کرده است. این شرکت در نظر دارد برای راه‌اندازی رمزارز وابسته به بانک مرکزی فرانسه از شبکه بلاک چین تزوس استفاده کند. این ارز دیجیتال به منظور انجام مبادلات بین بانکی در کشور فرانسه ایجاد خواهد شد. فاز تحقیق و پژوهش، گام اولیه در تمامی پروژه‌ها در کشورهای اروپایی است و کشور فرانسه در نظر دارد با پشت سر گذاشتن دیگر کشورهای اروپایی در زمینه ایجاد رمزارز وابسته به بانک مرکزی یا CBDC، در قاره اروپا پیشرو باشد.

همکاری شبکه بلاک چین تزوس و بانک مرکزی فرانسه

تزوس و بانک فرانسه

شبکه بلاکچین تزوس یک شبکه غیرمتمرکز و شبکه عمومی بلاک چین بوده که الگوریتم اجماع آن اثبات گواه سهام است. همچنین شبکه Tezos از قراردادهای هوشمند نیز پشتیبانی می‌کند. این شبکه بلاک چین دارای تیم توسعه و تیم مدیریتی بسیار پرتلاشی است و دفتر مرکزی این شبکه در شهر پاریس واقع است. از این رو برای انجام آزمایش‌های اولیه بانک مرکزی فرانسه برای راه‌اندازی ارز دیجیتال وابسته به بانک مرکزی این کشور شرایط مناسبی دارد. این شبکه بلاکچین محصولی از لابراتوار  Nomadic است.

میکاییل مونی، موسس لابراتوار Nomadic در زمینه این همکاری با بانک مرکزی فرانسه گفت:

پروژه تزوس دارای تیم پشتیبانی قدرتمندی است و جامعه بسیار گسترده‌ای دارد و در حال حاضر این شبکه بلاکچین با بسیاری از پروژه‌ها در فرانسه و خارج کشور در ارتباط است. ما بسیار مفتخریم که این پروژه توسط بانک مرکزی فرانسه انتخاب شده تا بتوانیم با همکاری هم ارز دیجیتال وابسته به بانک مرکزی فرانسه را ارائه دهیم.

مدیر بانک Societe General فرانسه در سال ۲۰۱۹ اعلام کرده بود که فرانسه در نظر دارد اولین کشور اروپایی باشد که پروژه ارز دیجیتال مبتنی بر بانک مرکزی را اجرا کند. این بانک از ابتدای سال جاری میلادی فاز تحقیقاتی پروژه CBDC فرانسه را آغاز کرده و در حال حاضر با همکاری چندین موسسه و شبکه و همچنین شبکه بلاگچین تزوس، مسیر ایجاد این ارز دیجیتال را طی می‌کند.

رمزارز وابسته به بانک مرکزی در اروپا

هرچند چند کشور اروپایی به دنبال ایجاد رمزارز وابسته به بانک مرکزی خود هستند، اما به نظر می‌رسد کشور فرانسه در این مسیر جلوتر از بقیه گام برمی‌دارد. ایتالیا، لیتوانی و هلند نیز به طور جدی به دنبال ایجاد CBDC خود هستند. بانک مرکزی اروپا نیز تایید کرده است که فاز تحقیقاتی ایجاد رمزارز وابسته به این بانک را آغاز کرده اما جزئیات بیشتر در این زمینه در دسترس نیست.

شبکه بلاک چین تزوس

شبکه بلاکچین تزوس یکی از معدود شبکه‌های بلاکچین است که توسط بانک مرکزی یک کشور مورد استفاده قرار گرفته است. به دلیل ویژگی‌های این شبکه همچون عمومی بودن وغیرمتمرکز بودن به نظر انتخاب مناسبی برای بانک های مرکزی به حساب می‌آید. البته قرار داشتن دفتر مرکزی لابراتوار این شبکه بلاکچین در شهر پاریس کشور فرانسه نیز تاثیر به سزایی در این انتخاب داشته است.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا