اخبار اتریومتحلیل تکنیکال

احتمال سقوط ۳۸٪ قیمت اتریوم نسبت به بیت کوین + تحلیل تکنیکال

ارزش اتر نسبت به بیت کوین (ETH/BTC) در روندی نزولی قرار دارد که بیش از یک سال پیش آغاز شده است. همزمان، ویتالیک بوترین و نهنگ‌های اتریوم نیز حدود ۶۰ میلیون دلار ETH را به صرافی‌ها ارسال کرده‌اند. این انتقالات، گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال فروش اتریوم و کاهش قیمت آن را افزایش داده است. در این مطلب، با بررسی تحلیل تکنیکال جفت ارز ETH/BTC روند آتی آن را بررسی خواهیم کرد.

به نقل از کوین دسک، نسبت قیمت اتر به بیت کوین به پایین‌ترین حد در ۱۴ ماه گذشته رسیده است، زیرا هولدرهای بزرگ این توکن، از جمله ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) و نهنگ‌های اتریوم، کوین‌های خود را احتمالا به قصد فروش، به صرافی‌های ارز دیجیتال منتقل کرده‌اند.

بر اساس داده‌های تریدینگ ویو (TradingView)، قیمت جفت ارز ETH/BTC روز سه‌شنبه به حدود ۰.۰۶۰۲ سقوط کرد که پایین‌ترین میزان آن از ماه جولای است.

حرکت نزولی قیمت این جفت ارز در روزهای اخیر، در ادامه روندی قرار دارد که در سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) آغاز شد و پیش‌بینی‌های نزولی تحلیلگران را در مورد اتریوم تایید می‌کند.

به گفته مارکوس تیلن (Marcus Thielen)، رییس بخش استراتژی و تحقیقات ماتریکس پورت (Matrixport)، درآمدهای پروتکل اتریوم در سه ماه گذشته در حال کاهش بوده است و انتظار می‌رود بیت کوین نسبت به سایر رمز ارزها از جمله اتریوم عملکرد بهتری داشته باشد.

همچنین، بنجامین کاون (Benjamin Cowen)، تحلیلگر ارزهای دیجیتال و بنیانگذار اینتو د‌ کریپتوورس (IntoTheCryptoverse)، در توییتی به یک حرکت نزولی قابل توجه در نمودار اتر به بیت کوین اشاره کرده است.

تحلیل تکنیکال جفت ارز ETH/BTC

در حال حاضر ارزش ETH/BTC در حوالی سطح ۰.۰۶BTC قرار دارد. اگر سری به چارت ۳ روزه اتریوم به بیت کوین بزنیم با نمودار زیر مواجه می‌شویم. همان‌طور که مشخص است مطابق نظریه امواج الیوت در سال ۲۰۱۷، طی یک حرکت صعودی شدید ۵ موجی، قیمت توانست یک سقف تاریخی (ATH) برای خود ثبت کند که هنوز شکسته نشده است.

پس از آن طی یک حرکت ۳ موجی اصلاحی با ساختار ABC قیمت تا حوالی ۰.۰۱۶BTC ریزش پیدا کرد. لازم به ذکر است که موج C این ریزش خود طی یک ساختار ۵ موجی اتفاق افتاد که در شکل کاملا مشخص است.

اما این سال ۲۰۱۹ بود که قیمت اتر مجددا گارد صعودی به خود گرفت و مجددا طی یک ساختار ۵ موجی توانست در سپتامبر سال ۲۰۲۲ (درست یک سال قبل) سطح ۰.۰۸۵BTC را لمس کند.

از آن زمان تاکنون قیمت در یک الگوی کنج نزولی (خطوط سبز) گرفتار شده است که هر چه جلو می‌رویم محدوده نوسان آن کوچکتر می‌شود. از لحاظ تکنیکالی در ۷۰٪ مواقع این الگو به سمت بالا شکسته می‌شود و همراه با افزایش قیمت خواهد بود. از دید امواج الیوت این ساختاری مشابه با الگوی ABCDE دارد که پس از کامل شدن ریزموج E الگو شکسته می‌شود. پس در هفته‌های آینده احتمالا تکلیف اتر مشخص شود.

اگر شکست ضلع بالایی این الگو را بپذیریم، می‌توان قیمت کنونی را به منزله پایان موج ریزشی A در نظر بگیریم و منتظر افزایش ارزش ETH در مقابل BTC باشیم. در حال حاضر مقاومت ضلع بالایی الگوی کنج در حوالی ۰.۰۶۵BTC واقع شده است یعنی چیزی حدود ۹٪ بالاتر از قیمت فعلی.

در صورت وقوع این اتفاق می‌توانیم کل حرکت یک سال اخیر را به منزله موج A و افزایش احتمالی را به منزله موج B بدانیم. در این صورت باید پس از این افزایش، منتظر موج ریزشی عمیق C باشیم.

از آنجایی که این ساختار ABC اصلاحی بر روند صعودی سال ۲۰۱۹ محسوب می‌شود، می‌توانیم سطوح فیبوناچی اصلاحی را برای آن روند رسم کنیم تا ببینیم موج C در کجا پتانسیل به انتها رسیدن را دارد.

با توجه به اندازه نسبتا بزرگ موج A می‌توانیم انتظار اصلاح تا سطح ۰.۵ فیبوناچی اصلاحی را داشته باشیم که در آن صورت قیمت تا حوالی ۰.۰۳۷BTC ریزش خواهد کرد؛ چیزی نزدیک به حدود ۳۸٪ اصلاح از قیمت فعلی.

نمودار قیمت ETH/BTC تایم فریم ۳ روزه منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت ETH/BTC تایم فریم ۳ روزه منبع: تریدینگ ویو

بنابراین این طور می‌توان جمع‌بندی کرد که قیمت ETH/BTC در هفته‌های آینده احتمالا موقتا افزایش پیدا کند اما در ادامه دچار ریزشی عمیق خواهد شد که از آن نقطه احتمالا چیزی در حدود نصف ارزش خود را از دست خواهد داد.این مسیر در نمودار بالا با خط مشکی رنگ نشان داده شده است.

تحرکات آنچین نهنگ‌های اتریوم

آخرین کاهش قیمت ETH/BTC در حالی رخ داد که برخی از سرمایه‌گذاران بزرگ این توکن که به نام نهنگ‌ شناخته می‌شوند، اخیرا در مجموع ۶۰ میلیون دلار ETH را به صرافی‌های ارزهای دیجیتال واریز کرده‌اند که سیگنال‌های هشدار را در مورد کاهش بیشتر قیمت این جفت ارز فعال کرده است.

ناظران بازار از نزدیک تحرکات آنچین نهنگ‌ها را دنبال می‌کنند، زیرا نهنگ‌ها به اطلاعات زیادی دسترسی داشته و تاثیر قابل توجهی بر بازار دارند.

به طور کلی، واریز دارایی‌ها به یک صرافی معمولا نشان‌دهنده تمایل به فروش است، در حالی که برداشت‌ دارایی نشان‌دهنده انباشت است.

بر اساس داده‌های بلاکچین که توسط شرکت امنیتی پکشیلد (PeckShield) منتشر شده است، اخیرا ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، ۳۰۰ اتریوم به ارزش تقریبی ۴۹۳٬۰۰۰ دلار در روز سه شنبه به صرافی کراکن منتقل کرده است. در حالی که این مقدار نسبتا کوچک است، با توجه به جایگاه بوترین برای اتریوم، این انتقال گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال فشار فروش اتریوم را در میان ناظران ارزهای دیجیتال برانگیخته است.

یک نهنگ دیگر نیز در چهار روز گذشته در مجموع ۳۰٬۰۰۰ اتر (ETH) به ارزش نزدیک به ۵۰ میلیون دلار، به صرافی‌های ارز دیجیتال بایننس، OKX و کوکوین واریز کرده است.

همچنین، لوک آنچین (Lookonchain) در توییتی اشاره کرد یک کیف پول ارز دیجیتال که ۹ سال قبل و در عرضه اولیه اتریوم (ICO) توکن‌های خود را به دست آورده، روز دوشنبه ۶۰۰۰ اتر (ETH) به ارزش ۱۰ میلیون دلار به صرافی کراکن واریز کرده است.

این نهنگ در طول ICO حدود ۲۵۵٬۰۰۰ اتر دریافت کرده که اکنون ارزش آن ۴۲۳ میلیون دلار است. با توجه به اینکه قیمت اولیه ETH در آن زمان حدود ۳۱ سنت بود، فروش آن در حال حاضر به قیمت ۱٬۶۵۰ دلار با ۵۲۷٬۰۰۰٪ سود همراه خواهد بود.

ماهرخ شیرودی

خیلی تصادفی وارد دنیای کریپتو شدم، اما آنچه که باعث شد در این حوزه فعالیت کنم سرعت بالای نوآوری و پیشرفت در صنعت کریپتو و بلاکچین بود. علاقه زیادی به یاد گرفتن دارم. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال از زمینه‌های مورد علاقمه و بازی کردن با کلمات و انتقال مفاهیم پیچیده در قالب جملات ساده رو دوست دارم.

سعید قاسمی

رشته من برق مخابرات بوده و از نظر من هر موضوعی تو دنیا مثل یه شبکس که باید تحلیلش کرد و کامل بفهمی که چطور کار میکنه؛ از جمله بلاکچین. تحلیل تکنیکال برام خیلی جذابه چون باهاش ذهنیت آدما رو تو موقعیت‌های مختلف میفهمم و برام قابل پیش‌بینی میشن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا