اخبار خارجی

۳ میلیون اتر اکنون در برنامه های غیرمتمرکز مالی (Defi) مسدود شده است!

نزدیک به ۳ درصد کل موجودی اتریوم اکنون در برنامه های غیرمتمرکز مالی مسدود شده است.

این مقدار، برای اولین بار از آستانه ۳ میلیون اتر عبور کرده است، به طوری که دلار توکنی شده غیرمتمرکز (DAI) به طور چشمگیری بخش عمده ای از این مقدار را به خود اختصاص داده است.

تاکنون توکن DAI با مسدودسازی ۲.۴ میلیون اتر در برنامه های غیرمتمرکز سهم عمده ای از توکن های مسدود شده را به خود اختصاص داده است.

این حجم از توکن های مسدود شده ارزشی معادل با ۳۳۰ میلیون دلار دارد که ۱۱۰ میلیون دلار آن متعلق به توکن چند وثیقه ای DAI و توکن تک وثیقه ای SAI است.

پلتفرم Compound توکن های مسدود شده کمتر در حدود ۳۶۰,۰۰۰ اتر دارد که معادل با ۵۰ میلیون دلار می‌شود.

برخلاف توکن DAI از میکر (Maker)، پلتفرم Compound از ابتدا با ویژگی مسدودسازی چندین توکن علاوه بر اتر عرضه شده است که می‌توان از آن برای قرض کردن سرمایه استفاده کرد. اگرچه DAI در ابتدا فقط اتر می‌پذیرفت.

این اختلاف اتریوم مسدود شده می‌تواند تفاوت های این دو را توضیح دهد، اما DAI سهم قابل توجهی از بازار دیفای دارد.

این سهم از بازار به نوعی در حال کاهش است، زیرا پروژه های جدید به این عرصه وارد شده اند، اما DAI نیز از اکوسیستم ایجاد شده پیرامون خود بهره می‌برد.

برای مثال برنامه غیرمتمرکز Instadapp سرویسی است که بر بستر DAI اجرا می‌شود تا هنگام افزودن وثیقه اتریوم به دلارهای قرض گرفته شده، به فرایند روانتری تبدیل شود.

۳۱۰,۰۰۰ اتر معادل با ۴۰ میلیون دلار در Instadapp مسدود شده است و بعد از آن، صرافی غیرمتمرکز Uniswap در رتبه چهارم قرار دارد.

پلتفرم Synthetix در بین موارد ذکر شده قرار ندارد زیرا از توکن خود به اسم SNL برای وثیقه گذاری استفاده می‌کند و اتریوم یا هر توکن دیگری را به عنوان وثیقه نمی‌پذیرد. این Synth ها قراردادهای کاغذی بدون ارائه واقعی یا دفتر سفارش هستند، اما یکی از نکات جالب synth قرار گرفتن قیمت MKR در این صرافی است.

این پلتفرم همانند قراردادهای آتی بیت کوین CME است که مشکوک به دستکاری قیمت بیت کوین است.

هیچ مدرکی از این نوع دستکاری وجود ندارد، به طوری که چند روز قبل یکی از طرفداران اتر بیان کرده بود:

کاربران ابتدا باید خرید استقراضی Synthetic با استفاده از MKR را در Synthetix انجام دهند. سپس تقریبا ۱۴۴ توکن MKR در Uniswap در ۱۲ بسته ۱۲ توکنی خریداری کنند تا قیمت افزایش یابد و از خرید خود، سود کسب کنند.

سپس کاربران فروش استقراضی synthetic با استفاده از  MKR در Synthetix انجام می‌دهند. سپس MKR خریده شده را دامپ می‌کنند تا قیمت کاهش یابد و از خرید مورد نظر سود کسب کنند.

بنابراین بسیار ساده است. خرید استقراضی بر اساس قراردادهای کاغذی انجام می‌دهید. خریدها به امید افزایش قیمت، در صرافی هایی انجام می‌شود که قیمت این قراردادها را تعیین می‌کنند. سپس خریدهای استقراضی در این قراردادها را می‌بندید و فروش استقراضی انجام می‌دهید و سرانجام دارایی ها را در صرافی های نقدی می‌فروشید.

این سوال به وجود می‌آید که چرا دقیقا این قراردادهای جعلی امکان پذیر هستند؟ این قراردادها جعلی هستند زیرا هیچ ارائه واقعی از محصولات وجود ندارد و فقط برای دستکاری مفید واقع می‌شوند.

پاسخ این است که بانک ها قوانین را ایجاد می‌کنند. بنابراین تنها کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که با به مبارزه طلبیدن سیستم مالی غیرمتمرکز، آنها را در بازی خودشان شکست دهیم.

منبع
rustnodes

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا