تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت تون کوین، استکس، منتل و میکر؛ ۲۰ فروردین ۱۴۰۳

تلاش بیت کوین برای عبور از مقاومت ۷۰٬۰۰۰ دلار، فرصت جدیدی را برای آلت کوین‌هایی مثل تون کوین، استکس، منتل و میکر به وجود آوره است.

به گزارش میهن بلاکچین، بیت کوین در هفته گذشته حدود ۱٪ رشد کرد اما تا کف ۶۴٬۴۹۳ دلار در نوسان بود. بسیاری از تحلیلگران باور دارند که محرک بعدی قیمت بیت کوین هاوینگ آن است. با این حال صرافی کوین بیس هشدار داده که قیمت بیت کوین ممکن است پس از هاوینگ با موانع جدیدی روبه‌رو شود، چون این دوره از سال معمولا زمان ضعیفی برای بازارهای کریپتو و سایر دارایی‌های پرریسک است.

با این حال تحلیلگری به نام دیلن لی‌کلر (Dylan LeClair) باور دارد که قیمت بیت کوین تا محدوده مهم ۵۰٬۰۰۰ دلار سقوط نمی‌کند. البته او هشدار داده است که هیچ چیز در بازارهای کریپتو غیرممکن نیست.

عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته
عملکرد بازار کریپتو در روز گذشته – منبع: Coin360

در هفته گذشته عملکرد بعضی از آلت کوین‌ها بهتر از بیت کوین بود. صندوق پنترا کپیتال (Pantera Capital) هم در نامه‌ای به سهامداران خود اعلام کرد که قصد دارد سرمایه‌گذاری در بیت کوین و اتریوم را کاهش داده و سرمایه بیشتری را به توکن‌های بخش دیفای اختصاص دهد؛ چراکه سود این توکن‌ها در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ به ۶۶٪ رسیده است.

حال سوال این جا است که آیا عملکرد آلت کوین‌ها در کوتاه‌مدت همچنان بهتر از بیت کوین خواهد بود؟ در ادامه تحلیل تکنیکال ۴ آلت کوین منتخب را بررسی خواهیم کرد که در روزهای گذشته با تقاضای خوبی مواجه شدند.

تحلیل تکنیکال قیمت تون کوین

تون کوین (TON) در تلاش است از مقاومت سربار خود در محدوده ۵.۶۹ دلار عبور کند. این امر نشان می‌دهد که گاوها (خریداران) در تلاش هستند مجددا کنترل بازار را در دست بگیرند.

نمودار روزانه قیمت تون کوین
نمودار روزانه قیمت تون کوین – منبع: تریدینگ‌ویو

اگرچه شیب متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۴.۸۶ دلار) صعودی است، واگرایی منفی شاخص قدرت نسبی (RSI) نشان می‌دهد که احتمال تثبیت یا اصلاح تون کوین در کوتاه‌مدت وجود دارد. به طور کلی اگر قیمت تون کوین در سطح فعلی یا بعد از رسیدن به مقاومت ۵.۶۹ دلار کاهش یابد، نشان می‌دهد که خرس‌ها (فروشندگان) به شدت از مقاومت سربار مذکور دفاع می‌کنند. در این صورت قیمت TON ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش دهد.

از طرف دیگر اگر خریداران مقاومت ۵.۶۹ دلاری را بشکنند، TON ممکن است مرحله بعدی روند صعودی را به سمت ۷.۰۹ دلار آغاز کند.


نمودار ۴ ساعته قیمت تون کوین
نمودار ۴ ساعته قیمت تون کوین – منبع: تریدینگ‌ویو

نمودار ۴ ساعته TON نشان می‌دهد که قیمت آن برای مدتی بین ۵.۶۰ تا ۴.۷۲ دلار در نوسان بوده است. میانگین‌های متحرک صعودی شده و نشان داده‌اند که این ارز دیجیتال فشار خرید قابل‌توجهی دارد. اگر این شرایط به همین صورت باقی بماند، احتمال عبور TON از مقاومت ۵.۶۹ دلار وجود دارد. اگر این اتفاق بیفتد، TON ممکن است تا محدوده ۶.۴۸ دلار رشد کند.

برعکس اگر قیمت تون کوین به شدت کاهش یابد و به زیر میانگین‌های متحرک آن در تایم فریم ۴ ساعته برسد، نشان می‌دهد که احتمالا برای مدت بیشتری در رنج مذکور در نوسان خواهد بود. علاوه بر این سقوط TON به زیر محدوده ۴.۷۲ دلار، فشار فروش این ارز دیجیتال را افزایش خواهد داد.

تحلیل تکنیکال قیمت استکس

قیمت استکس (STX) در یک رالی صعودی اصلاح شد و برای مدتی بین میانگین‌ متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۳.۰۵ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳.۲۹ دلار) گیر کرد. این مسئله نشان داد که هولدرهای STX هنوز مردد هستند.

نمودار روزانه قیمت استکس
نمودار روزانه قیمت استکس – منبع: تریدینگ‌ویو

حال که قیمت استکس به بالای ۳.۳۶ دلار رسیده، نشان داده است که خریداران فعال شده‌اند. در نتیجه احتمال این وجود دارد که STX خود را به مقاومت سربار ۳.۸۴ دلار برساند. بعد از این مقاومت، استکس باید از مقاومت‌های ۴.۲۷ دلار و یا ۵ دلار عبور کند.

با این حال اگر قیمت استکس کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه برسد، نشان می‌دهد که این ارز دیجیتال فشر فروش بسیار زیادی دارد. در این صورت قیمت STX ممکن است تا محدوده ۲.۵۰ دلار و یا حتی ۲.۲۰ دلار کاهش یابد.

نمودار ۴ ساعته قیمت استکس
نمودار ۴ ساعته قیمت استکس – منبع: تریدینگ‌ویو

در تایم فریم ۴ ساعته، گاوها قیمت استکس را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۳.۲ دلار) رسانده و نشان دادند که فشار فروش آن کاهش یافته است. اگر آن‌ها حرکت خود را کنند و قیمت STX را به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۳.۳۳ دلار) برسانند، این ارز دیجیتال می‌تواند تا محدوده ۳.۶۰ دلار و یا حتی ۳.۸۴ دلار رشد کند.

از طرف دیگر اگر قیمت استکس بعد از رسیدن به میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای کاهش یابد، نشان می‌دهد که با فشار فروش زیادی مواجه شده است. سقوط SRX به زیر محدوده ۳.۰۵ فشار فروش آن را تقویت کرده و احتمالا آن را به ۲.۹۰ دلار می‌رساند.

تحلیل تکنیکال قیمت منتل

قیمت منتل (MNT) در محدوده ۱.۵۰ دلار با مقاومت زیادی روبه‌رو شده اما هنوز حمایت میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱.۱۸ دلار) خود را از دست نداده است.

نمودار روزانه قیمت منتل
نمودار روزانه قیمت منتل – منبع: تریدینگ‌ویو

منتل احتمالا دوباره سعی خواهد کرد مقاومت سربار ۱.۵۰ دلار را آزمایش کند. شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و RSI آن هم نشان می‌دهد که مقاومت زیادی در مسیر صعودی آن وجود ندارد. اگر MNT بر مقاومت ۱.۵۰ دلار غلبه کند، در ادامه می‌تواند به محدوده ۱.۹۰ دلار برسد.

برعکس اگر قیمت منتل بعد از رسیدن به محدوده ۱.۵۰ دلار کاهش یابد، نشان می‌دهد که فشار فروش زیادی دارد. در این صورت MNT ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش یابد. سقوط به زیر این حمایت هم نشان می‌دهد که MNT ممکن است با اصلاح عمیق‌تری مواجه شود.

نمودار ۴ ساعته قیمت منتل
نمودار ۴ ساعته قیمت منتل – منبع: تریدینگ‌ویو

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۱.۳۵ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۱.۳۰ دلار) منتل در تایم فریم.۴ ساعته افزایش یافته و RSI آن در محدوده مثبت قرار دارد. این امر نشان می‌دهد خریداران MNT همچنان کنترل بازار آن را در اختیار دارند. یک مقاومت جزئی هم در محدوده ۱.۴۵ دلار وجود دارد اما در صورت عبور از این سطح، قیمت منتل ممکن است تا محدوده ۱.۵۰ دلار رشد کند.

میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای همچنان حمایت بسیار مهمی محسوب می‌شود. سقوط MNT به زیر این حمایت نشان می‌دهد که فشار خرید آن کاهش یافته و قیمت آن ممکن است به ۱.۱۵ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت میکر

میکر (MKR) در روزهای گذشته موفق نشد خود را به بالای محدوده ۴٬۰۰۰ دلار برساند. این اتفاق باعث شد برداشت سود هولدرهای آن آغاز شود.

نمودار روزانه قیمت میکر
نمودار روزانه قیمت میکر – منبع: تریدینگ‌ویو

اصلاح MKR ممکن است تا میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳٬۴۸۱ دلار) ادامه داشته باشد. این سطح اهمیت زیادی دارد و معامله‌گران باید به شدت مراقب آن باشند. اگر قیمت میکر بعد از رسیدن به این حمایت رشد کند، نشان می‌دهد که احساسات معامله‌گران آن مثبت باقی مانده و تقاضای آن در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد. در این صورت MKR ممکن است دوباره مقاومت سربار ۴٬۰۷۴ دلار را آزمایش کند. اگر قیمت میکر بعد از رسیدن به این سطح افزایش یابد، در ادامه ممکن است تا سطح ۵٬۲۸۰ دلار رشد کند.

برعکس سقوط قیمت میکر به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه نشان می‌دهد که هولدرهای آن در حال برداشت سود خود هستند. در این صورت قیت MKR ممکن است تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۲٬۷۹۴ دلار) سقوط کند.

قیمت میکر در تایم فریم ۴ ساعته به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای (موج آبی رنگ، ۳٬۷۲۶ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای (موج قرمز رنگ، ۳٬۷۸۱ دلار) سقوط کرد و نشان داد که فشار فروش زیادی دارد. اگر این فشار فروش ادامه داشته باشد، قیمت MKR ممکن است تا محدوده ۳٬۵۶۱ دلار و یا حتی ۳٬۴۵۳ دلار کاهش یابد. با این حال اگر MKR بعد از رسیدن به این حمایت‌ها رشد کند، نشان می‌دهد که برای مدت بیشتری ممکن است در این رنج در نوسان باشد.

در مقابل اگر قیمت MKR به زیر ۳٬۴۵۳ دلار برسد، نشان می‌دهد که احتمال سقوط آن تا سطح ۳٬۰۰۰ دلار و یا ۲٬۷۰۰ دلار وجود دارد. روند صعودی این ارز دیجیتال در صورتی از سر گرفته می‌شود که کندل ۴ ساعته آن در بالای ۴٬۰۷۴ دلار بسته شود.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا